Rzeszów - Czwartek, 14.05.2026
Reklama

Przy 10 drzewach w mieście znajdą się specjalne tabliczki

Dodano: 03.07.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Monika Konopka
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Monika Konopka
RZESZÓW. Samorząd województwa i Miasto Rzeszów przeprowadzą wspólnie akcję edukacyjno-informacyjną dotyczącą ochrony przyrody, a w szczególności miejskich drzew.

Wycenione zostaną usługi, jakie świadczą mieszkańcom drzewa, a informacja o tym pojawi się na specjalnych tabliczkach. Wczoraj, tj. 2 lipca została podpisana w tej sprawie umowa.

„Cieszę się, że Rzeszów, który przywiązuje taką wagę do zieleni, podejmuje się dodatkowych zadań, które mają uświadamiać naszym mieszkańcom, że dbałość o zieleń jest ważnym elementem architektury, ale stanowi też o jakości życia” – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Wzbogacają powietrze, dbają o jego jakość, dają ochronę przed wiatrem, cień w upalne dni, są wyspami chłodu i wilgoci, a do tego poprawiają estetykę miasta i wpływają na nasze lepsze samopoczucie. To wszystko zapewniają miejskie drzewa, a ich usługi są konkretne i można dokładnie obliczyć ich wartość ekonomiczną.

„Zieleń to najpiękniejszy kolor, w którym najlepiej się wypoczywa, dlatego chcieliśmy podziękować urzędowi marszałkowskiemu za inicjatywę. Dziękuję za to, że chcecie pomagać by Rzeszów był zielony” – powiedział prezydent Tadeusz Ferenc.

Ma to pokazać i uświadomić akcja samorządu województwa i Miasta Rzeszów: „Usługi ekosystemowe wybranych drzew miejskich w Rzeszowie”. Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców województwa podkarpackiego, a w szczególności Rzeszowa, na temat rzeczywistej i wymiernej korzyści z obecności drzew w przestrzeni miejskiej oraz świadczonych przez nie usług ekosystemowych.
Reklama
2 lipca w urzędzie marszałkowskim umowę w tej sprawie podpisali: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Maria Kurowska oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Do akcji zostało już wytypowanych 10 drzew w różnych częściach Rzeszowa, które zostaną oznakowane specjalnymi tabliczkami. Są to duże, często bardzo stare drzewa o pięknych koronach. Koło ROSiR-u wytypowana jest lipa, w Parku Jedności Polonii z Macierzą buk, platan przy ulicy Zamkowej, a także topole na Bulwarach rzeszowskich.

„Przy każdej ulicy w centrum miasta staraliśmy się jedno drzewo wyznaczyć. Są to najstarsze drzewa w mieście, dostępne dla mieszkańców, blisko ulic. Być może  będzie też wyznaczone dodatkowe, 11 drzewo – bez czarny, który został Drzewem Roku i będzie startował w konkursie na Europejskie Drzewo Roku” – mówiła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od piątku duże utrudnienia na ul. Wierzbowej

RZESZÓW. Od piątku 11 czerwca na ul. Wierzbowej prowadzona będzie przebudowa kanalizacji deszczowej oraz sieci gazowej. W związku z pracami przez kilka dni będą utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Wniosek o pozwolenie na budowę PCLA złożony

RZESZÓW. Został złożony wniosek o pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. Inwestycja będzie dofinansowana z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rzeszów

Samorządowcy z całej Polski przyjadą dziś do Rzeszowa

RZESZÓW. Na zaproszenie Konrada Fijołka, kandydata na prezydenta Rzeszowa, do stolicy Podkarpacia przyjedzie dziś kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski, aby wesprzeć go na ostatniej prostej w kampanii prezydenckiej.  

Rzeszów

Debaty wyborcze. Dziś w Radiu Rzeszów, jutro w G2A Arena

RZESZÓW. Przed nami dwa kolejne, bezpośrednie starcia kandydatów na prezydenta miasta Rzeszowa.

Rzeszów

"Punkt widzenia" - nowy mural w Rzeszowie już gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mural inspirowany twórczością Edwarda Janusza ozdobił Wiadukt Śląski. Dzieło powstało w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Rzeszów

Straż Miejska znakuje rowerowy. Najbliższa akcja już 9 czerwca

RZESZÓW. Straż Miejska w Rzeszowie rozpoczęła akcję znakowania rowerów. Najbliższa odbędzie się w środę, 9 czerwca.

Rzeszów

Są środki na przebudowę ulicy Morgowej i projekt ul. Kwiatkowskiego

RZESZÓW. Prezydent Marek Bajdak chce zrealizować dwie inwestycje drogowe, dzięki dodatkowym pieniądzom, jakie znalazły się w miejskim budżecie po dotacji z Ministerstwa Infrastruktury.

Rzeszów

W sobotę "III Triathlon Rzeszów". ZTM wprowadza objazdy autobusów

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 12 czerwca w Rzeszowie odbędzie się impreza sportowa pn. „III Triathlon Rzeszów”. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza zmiany w trasach kilku linii autobusowych.

Reklama