Rzeszów - Niedziela, 01.02.2026
Reklama

Przy 10 drzewach w mieście znajdą się specjalne tabliczki

Dodano: 03.07.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Monika Konopka
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Monika Konopka
RZESZÓW. Samorząd województwa i Miasto Rzeszów przeprowadzą wspólnie akcję edukacyjno-informacyjną dotyczącą ochrony przyrody, a w szczególności miejskich drzew.

Wycenione zostaną usługi, jakie świadczą mieszkańcom drzewa, a informacja o tym pojawi się na specjalnych tabliczkach. Wczoraj, tj. 2 lipca została podpisana w tej sprawie umowa.

„Cieszę się, że Rzeszów, który przywiązuje taką wagę do zieleni, podejmuje się dodatkowych zadań, które mają uświadamiać naszym mieszkańcom, że dbałość o zieleń jest ważnym elementem architektury, ale stanowi też o jakości życia” – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Wzbogacają powietrze, dbają o jego jakość, dają ochronę przed wiatrem, cień w upalne dni, są wyspami chłodu i wilgoci, a do tego poprawiają estetykę miasta i wpływają na nasze lepsze samopoczucie. To wszystko zapewniają miejskie drzewa, a ich usługi są konkretne i można dokładnie obliczyć ich wartość ekonomiczną.

„Zieleń to najpiękniejszy kolor, w którym najlepiej się wypoczywa, dlatego chcieliśmy podziękować urzędowi marszałkowskiemu za inicjatywę. Dziękuję za to, że chcecie pomagać by Rzeszów był zielony” – powiedział prezydent Tadeusz Ferenc.

Ma to pokazać i uświadomić akcja samorządu województwa i Miasta Rzeszów: „Usługi ekosystemowe wybranych drzew miejskich w Rzeszowie”. Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców województwa podkarpackiego, a w szczególności Rzeszowa, na temat rzeczywistej i wymiernej korzyści z obecności drzew w przestrzeni miejskiej oraz świadczonych przez nie usług ekosystemowych.
Reklama
2 lipca w urzędzie marszałkowskim umowę w tej sprawie podpisali: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Maria Kurowska oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Do akcji zostało już wytypowanych 10 drzew w różnych częściach Rzeszowa, które zostaną oznakowane specjalnymi tabliczkami. Są to duże, często bardzo stare drzewa o pięknych koronach. Koło ROSiR-u wytypowana jest lipa, w Parku Jedności Polonii z Macierzą buk, platan przy ulicy Zamkowej, a także topole na Bulwarach rzeszowskich.

„Przy każdej ulicy w centrum miasta staraliśmy się jedno drzewo wyznaczyć. Są to najstarsze drzewa w mieście, dostępne dla mieszkańców, blisko ulic. Być może  będzie też wyznaczone dodatkowe, 11 drzewo – bez czarny, który został Drzewem Roku i będzie startował w konkursie na Europejskie Drzewo Roku” – mówiła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek na ul. Warszawskiej. Suzuki wbiło się w elewację budynku, 2 osoby w szpitalu

RZESZÓW. 51-letni kierowca Suzuki, z niewiadomych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w elewację budynku, a następnie potrącił idące chodnikiem kobiety. Obydwie poszkodowane trafiły do szpitala.

Rzeszów

Od 1 stycznia zmiany w rozkładzie jazdy dwóch linii MPK

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianie w rozkładach jazdy dwóch linii autobusowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie świąteczno-noworocznym. Sprawdź, jak będą kursowały autobusy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej w okresie Świąt oraz Nowego Roku. W Wigilię kursy miejskich autobusów realizowane będą w ograniczonym zakresie.

Rzeszów

Otwarto nową drogę łączącą ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. Zakończyła się budowa ważnej drogi w południowo-wschodniej części miasta. Dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie łącznika ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Postępują prace na budowie strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce [ZDJĘCIA]

RZESZÓW/JASIONKA. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka trwają prace związane z realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2026 roku. - Prowadzone prace nie...

Rzeszów

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Rzeszów

Uwaga mieszkańcy. Zmiany terminów odbioru śmieci w Rzeszowie

RZESZÓW. W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym oraz noworocznym, zmianie ulegnie harmonogram odbioru odpadów komunalnych. Jeśli nie chcesz, aby śmieci zalegały Ci w domu, sprawdź w jakie dni odbędzie się zbiórka.

Rzeszów

Tymczasowy areszt dla kierowcy autokaru, który wypadł z ronda Kuronia

RZESZÓW. 34-letni kierowca autokaru, który w niedzielę na rondzie Kuronia wypadł z drogi i wjechał na pasa zieleni, usłyszał zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec niego...

Reklama