Reklama

Aktualności / Rzeszów

Przy ul. Towarowej będzie tymczasowe składowisko „potencjalnie niebezpiecznych odpadów”

Dodano: 05.04.2019 r.

Przy ul. Towarowej będzie tymczasowe składowisko „potencjalnie niebezpiecznych odpadów”  - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego

RZESZÓW. Ratusz sprzeciwia się planom marszałka, które mówią o utworzeniu tymczasowego parkingu dla pojazdów przewożących odpady. Marszałek przekonuje, że niebezpiecznych substancji tam nie będzie.

W ubiegłym roku wprowadzono nowe przepisy w Planie Gospodarki Odpadami, które obligują marszałka do wskazania miejsca, do którego kierowane są pojazdy przewożące odpady zatrzymane przez Straż Graniczną, Policję, Krajową Administracje Skarbową oraz Inspekcje Transportu Drogowego, przez wzgląd m.in. na uchybienia formalne lub sposób ich przewożenia.

Takie miejsce wyznaczono tymczasowo na terenie miasta Rzeszowa przy ul. Towarowej. Prezydent Rzeszowa wydał rzecz jasna negatywną opinie, aby taki parking powstał na ww. ulicy, jednak nie zgłosił żadnej innej propozycji, przez co Sejmik Województwa Podkarpackiego odpowiednią uchwałą przyjął teren zaproponowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Stanowisko Ratusza i Urzędu Marszałkowskiego

W dniu wczorajszym w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa w sprawie potencjalnych zagrożeń jakie niesie za sobą ulokowanie odpadów w obrębie miasta: „Jeżeli taki transport zostanie tam skierowany i będzie tam na tym parkingu stał dzień, dwa, trzy, to mogą nastąpić różnego rodzaju reakcje chemiczne, które mogą powodować rozszczelnienie tej instalacji i skażenie terenu” – wyjaśniał zastępca prezydenta Rzeszowa, Andrzej Gutkowski.

Miasto uważa, że parking znajduje się na terenie zbyt gęsto zaludnionym i położonym w centrum Rzeszowa. Ponadto – zdaniem ratusza – przetrzymywanie takich odpadów może prowadzić do uwalniania gazów, wycieków oraz wybuchów. Kilka godzin później na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, marszałek Władysław Ortyl przekonywał, że tego typu sytuacje nie będą miały miejsca, a odpady niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne tam nie trafią.

„Te odpady, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa mieszkańców są kierowane na inne miejsca” – przekonuje marszałek. Ponadto słyszmy, że pojazdy nie będą otwierane i będą na parkingu stacjonować jedynie do czasu usunięcia formalnych uchybień, przez które zostały tam skierowane przez odpowiednie służby: „Nie powinno nic się tam dziać złego, tam powinny być tylko odpady, których zakwestionowano sposób transportu, brak dokumentacji lub tym podobne rozbieżności” – dodawał obecny na konferencji dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Kulig.

Jak przekonują w Urzędzie Marszałkowskim ma być to jedynie miejsce tymczasowe. Dodajmy, że w myśl uchwały, o której wspominamy na początku, takie miejsca muszą spełniać wymagania miejsc do składowania odpadów. W dalszej wypowiedzi dyrektora Kuliga słyszymy następujące stwierdzenie: „Miejsce to ma spełniać wymagania miejsca do składowania odpadów. W szczególności przygotowanie takiego miejsca polegać będzie na odpowiednim uszczelnieniu terenu, zabezpieczeniem przed postronnymi osobami, wprowadzeniem monitoringu”.

Parking i postój

Od września poprzedniego roku do 4 kwietnia 2019 roku były trzy pojazdy, które naruszyły wymagania dla transportu odpadów. Na pytanie jak długo przy ul. Towarowej znajdował się będzie taki parking, słyszmy że około kilku tygodni, a postój pojazdów nie ma ograniczenia czasowego, wszystko jest uzależnione od postępowania administracyjnego.

Parking strzeżony przy ul. Towarowej jest prowadzony przez Przedsiębiorstwo Przewozowe Podkarpackiej Komunikacji Samochodowej , które dzięki udostępnieniu miejsca będzie mogło skorzystać z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Od czwartku bez utrudnień na DK9 w Rudnej Małej - Aktualności Rzeszów

Od czwartku bez utrudnień na DK9 w Rudnej Małej

RZESZÓW. Od 9 lutego br. otwarty będzie odcinek DK9 w Rudnej Małej. Roboty związane z budową wiaduktu kolejowego zakończą się wcześni...

"Biała Sobota" w szpitalu na ul. Szopena - Aktualności Rzeszów

"Biała Sobota" w szpitalu na ul. Szopena

​RZESZÓW. 18 lutego 2023 roku w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rze...

Przy ul. Myśliwskiej w Rzeszowie powstanie nowy plac zabaw - Aktualności Rzeszów

Przy ul. Myśliwskiej w Rzeszowie powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na budowę placu zabaw na osiedlu Miłocin Św. Huberta. Ma być gotowy w ciągu pięciu miesięcy od daty...

Poranny wypadek na ul. Dębickiej. 1 osoba trafiła do szpitala - Aktualności Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Dębickiej. 1 osoba trafiła do szpitala

RZESZÓW. Doszło tam do zderzenia skody z dacią.   ...

Rozpoczyna się montaż maszyny TBM, która wydrąży tunel na S19 Rzeszów - Babica - Aktualności Rzeszów

Rozpoczyna się montaż maszyny TBM, która wydrąży tunel na S19 Rzeszów - Babica

RZESZÓW/BABICA. Wszystkie elementy maszyny TBM są już na placu budowy. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Wypadek w Boguchwale. Samochód potrącił matkę z dwójką dzieciDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Wypadek na DK28 w Rymanowie. Utrudnienia w ruchuDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Jedna osoba ranna w wypadku na ul. NowosądeckiejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
3 osoby ranne w wypadku w Majdanie SieniawskimDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Potrącenie pieszej w Rudnej MałejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dachowanie forda w Iwoniczu. 4 osoby ranneDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: