Rzeszów - Środa, 14.05.2025
Reklama

Pszczoły zamieszkały w kampusie WSIiZ w Kielnarowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe WSIiZ
fot. Materiały prasowe WSIiZ
RZESZÓW. W kampusie WSIiZ w Kielnarowej stanęło 5 uli, zamieszkanych przez pszczoły z gatunku Buckfast. Powstanie pasieki wpisuje się w realizowaną przez Uczelnię Strategię Zrównoważonego Rozwoju i ma zwrócić uwagę społeczności akademickiej na rolę i znaczenie pszczół dla ekosystemu i życia człowieka.

Pasieka będzie także wykorzystywana w celach naukowo – dydaktycznych na dwóch kierunkach studiów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Pasieka będzie częścią Laboratorium bioróżnorodności, gdzie znajdą się także m. in. domki dla owadów.

- Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ze 100 gatunków roślin uprawnych, zapewniających 90% światowego zaopatrzenia w żywność, ponad 70 jest zapylanych przez pszczoły. Owady zapylające stanowią jeden z najważniejszych elementów ekosystemu, a także wskaźnik jakości środowiska. Uświadamianie tego związku oraz troska o zachowanie bioróżnorodności to działania, jakie nasza Uczelnia chce podejmować – mówi dr Małgorzata Gosek, Prorektorka WSIiZ do spraw Nauczania.

Pszczele rodziny zostały zakupione w maju od Pasieki A.F.M. Chahuła „Moja pszczoła”. Gatunek Buckfast ma charakterystyczny wygląd – pszczoły są duże i mają szerokie, żółte paski na tergitach i, co ważne, nie wykazujących zachowań agresywnych. Kielnarowa i jej okolice sprzyjają hodowli pszczół. Przed założeniem pasieki została zweryfikowana całoroczna baza pożytkowa w okolicy i promieniu ok. 2 km, ponadto w kampusie zostały zasadzone rośliny miododajne, takie jak lipy oraz akacje. Rodziny pszczele aktualnie się rozrastają i pierwszy miód powinien być na przełomie lipiec-sierpień 2023. Na dużą ilość nie jestem nastawiony, gdyż pasieka jest nowa i dopiero za rok będzie można mówić o efektach. Niestety, zmiany klimatu spowodowane przez działania człowieka powodują, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zjawiska pogodowe coraz gwałtowniejsze. Jestem jednak dobrej myśli, że działania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odniosą sukces i przyczynią się do rozwoju pasieki i staną się atrakcją na przyszłych studentów nowych kierunków studiów związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Marcin Dąbrowski, opiekun uli.
Reklama
Kierunki Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce oferowane przez Kolegium Zarządzania stanowią odpowiedź na aktualne potrzeby związane z prowadzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem w myśl “zielonej gospodarki”, z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów. Jak mówi dr Joanna Podgórska, prodziekan kolegium Zarządzania ds. kierunku Zarządzanie: W ramach tych studiów studenci dowiedzą się, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego. Takich specjalistów obecnie potrzebują zarówno prywatne firmy, jak i instytucje i samorządy.

Tworzenie przy zakładach pracy lub instytucjach pasiek to tylko jedna z wielu opcji, jakie można wykorzystywać w promowaniu idei zrównoważonego rozwoju oraz autentycznym wspieraniu bioróżnorodności. Nasi absolwenci nie będą się obawiali proponowania firmom tego typu rozwiązań, bo dokładnie przyjrzą się całemu procesowi w czasie zajęć praktycznych na kampusie w Kielnarowej – dodaje dr Joanna Podgórska.

 
Źródło: Informacja prasowa WSIiZ
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przy ul. Staszica powstał Park dla Seniora. Można wypocząć i poćwiczyć [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na osiedlu gen. Grota-Roweckiego w Rzeszowie powstał park dedykowany starszym mieszkańcom miasta. W nowym ogrodzie zamontowano m.in. urządzenia do wykonywania lekkich, rozciągających ćwiczeń.

Rzeszów

Wybuch gazu w bloku przy ul. Bohaterów Westerplatte. Ewakuacja mieszkańców

RZESZÓW. Mężczyzna, który w momencie eksplozji przebywał w mieszkaniu, został zabrany do szpitala.Konieczna była ewakuacja 16 osób z sąsiednich mieszkań. W zdarzeniu nikt nie został ranny.

Rzeszów

Rzeszowska komunikacja miejska w okresie świąteczno-noworocznym

RZESZÓW. W wigilię komunikacja miejska realizowana będzie w ograniczonym zakresie. W święta, sylwestra i Nowy Rok autobusy pojadą wg niedzielnego i świątecznego rozkładu jazdy.

Rzeszów

Ul. Warszawska już gotowa. Fijołek: Oddajemy bardzo ważną inwestycję drogową dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Szersza, z przebudowanymi skrzyżowaniami, z chodnikami i ścieżkami rowerowymi – rozbudowana ul. Warszawska została oficjalnie przekazana do użytku.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w powiecie rzeszowskim. Nie żyje 86-letni mężczyzna

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło dziś około godz. 10:30 w miejscowości Pawłokoma w powiecie rzeszowskim. Audi śmiertelnie potrąciło 86-letniego pieszego.

Rzeszów

Kierowcy taksówek na aplikację "pod lupą" policjantów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami ITD, KAS oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali 36 pojazdów oferujących usługi przewozowe na aplikację. Ujawniono 8 wykroczeń.

Rzeszów

Latem polecimy z Rzeszowa do Tunezji i na Majorkę

RZESZÓW/JASIONKA. Znamy kolejne kierunki czarterowe z podrzeszowskiego lotniska na przyszłoroczne lato. W czerwcu planowane jest uruchomienie lotów do Tunezji i Hiszpani.

Rzeszów

Otwarcie największego lodowiska w Rzeszowie opóźnione. Powodem zła pogoda

RZESZÓW. Miało wystartować w sobotę, 16 grudnia, ale niestety otwarcie odbędzie się nieco później - mowa o największym w Rzeszowie lodowisku, które budowane jest przy ul. Wyspiańskiego.

Reklama