Rzeszów - Piątek, 04.07.2025
Reklama

Rada Ministrów przeciwko poszerzeniu Rzeszowa. Ratusz zapowiada walkę do końca

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Rada Ministrów podzieliła negatywną opinie wojewody podkarpackiego i Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ratusz nie zamierza porzucać dotychczasowo prowadzonej polityki względem poszerzenia miasta.

Zgodnie z założeniami Ratusza, Rzeszów miał się powiększyć o osiem sołectw. Mowa o Malawie, Pogwizdowie Nowym, Racławówce Doły, Tajęcinie, części Trzebowniska, Jasionce, Zaczerniu oraz Nowej Wsi. Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. Wg. danych MSWiA nowymi obywatelami stolicy innowacji zostałoby 14390 osób.

W zasadzie projekt już od początku był poniekąd skazany na niepowodzenie. Początkowo negatywna opinia w sprawie poszerzenia stolicy innowacji wypłynęła od wojewody podkarpackiego: „Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – czytamy w opinii Ewy Leniart.

11 lipca br., kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, sprawa również z perspektywy władz miasta nie przedstawiała się zbyt dobrze. Projekt w całości został zaopiniowany negatywnie. Ratusz postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i jego przedstawiciele udali się do Warszawy. Początkowo była mowa, że do stolicy wyruszy sam prezydent Rzeszowa, jednak w ostatniej chwili skład delegacji uległ zmianie. Na posiedzenie wspólne Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego pojechał sekretarz miasta, Marcin Stopa. Towarzyszyli mu przedstawiciele sołectw, które z miłą chęcią zostałyby włączone do granic stolicy innowacji. Mowa o Malawie, Racławówce Doły i Pogwizdowie Nowym. Do poszerzenia Rzeszowa miało dość 1 stycznia 2020 roku.
Reklama
„Przekonywaliśmy, że polityka prezydenta, jeśli chodzi o poszerzenie Rzeszowa, była efektywna, bo miasto rzeczywiście bardzo przez te ostatnie 10-15 lat się rozwinęło” – wyjaśniał po spotkaniu Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. Komisja, odpowiedzialna za opiniowanie uchwał, wysłuchała rzecz jasna stanowiska sekretarza oraz przedstawicieli sołectw, jednak w głównej mierze pod uwagę wzięto decyzje wojewody podkarpackiego oraz konsultacje przeprowadzone w poszczególnych gminach.

Ostateczna decyzja należała do rządu, ten jednak przychylił się do wcześniejszych negatywnych opinii i nie udzielił zgody na poszerzenia Rzeszowa. Co na to Ratusz: „Będziemy walczyć bez względu na decyzje ministra. Rzeczywiście było tak, że czasami udawało się co roku, później z kolei było chwile lat przerwy. Taka jest decyzja Rady Ministrów - trudno. Wcale nie zmieni to naszej polityki, jeżeli chodzi o poszerzanie miasta.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W poniedziałki ZUS otwarty krócej

​RZESZÓW. Od dziś w poniedziałki placówki ZUS będą otwarte do 17, o godzinę krócej niż do tej pory. Zmiana ma obowiązywać do końca marca. W pozostałe dni obsługa klientów będzie odbywać bez...

Rzeszów

W weekend kolejna akcja szczepień

RZESZÓW. W najbliższą sobotę i niedzielę na terenie Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się kolejna akcja szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

#SadzimyRzeszów. W sobotę kolejny spacer z prezydentem Fijołkiem

RZESZÓW. Podczas niedawnego spaceru z prezydentem Fijołkiem, w ramach akcji #SadzimyRzeszów, mieszkańcy wskazali 25 miejsc, w których pojawią się drzewa. Kolejny spacer już w najbliższą sobotę.

Rzeszów

Miejsca pomocy dla osób potrzebujących i bezdomnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Osoby potrzebujące z terenu Rzeszowa nie są pozostawione samym sobie. Miejskie placówki oferują w okresie jesienno-zimowym miejsca do spania, ciepłe posiłki, czyste ubrania, pomoc medyczną i poradnictwo socjalne.

Rzeszów

Budżet 2022 r. Szczegóły inwestycji oświatowych

RZESZOW. Istotną część projektu przyszłorocznego budżetu Rzeszowa stanowią inwestycje związane z edukacją. 

Rzeszów

Rzeszów ma rzecznika ds. osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Natalia Hul, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych, rozpoczęła pracę w Urzędzie Miasta. To pierwsze tego typu stanowisko w stolicy Podkarpacia.

Rzeszów

Parki kieszonkowe, parklety i park linowy w budżecie Rzeszowa na 2022 rok

RZESZÓW. Inwestycje w tereny zielone, rekreację i sport to najważniejsza część przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. W planach jest m.in. budowa kolejnych parków oraz wykup terenów Kopca Konfederatów Barskich na cele wypoczynkowe.

Rzeszów

Domki dla jeży w miejskich parkach. Na wniosek mieszkańców

RZESZÓW. W rzeszowskich parkach dobiega końca akcja rozstawiania domków dla jeży. W sumie będzie 100 takich drewnianych budek.

Reklama