Reklama

Aktualności Rzeszów

Ranking Europolis. Rzeszów na drugim miejscu wśród „Miast dla młodych”

Dodano: 12.11.2019

Ranking Europolis. Rzeszów na drugim miejscu wśród „Miast dla młodych” - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis. Zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. Pierwsze miejsce przypadło Warszawie, drugą lokatę zajęła stolica innowacji. 

Ranking miast dla młodych powstaje w oparciu o dane dotyczące gospodarki lokalnej, edukacji, infrastruktury, mobilności, kultury i rozrywki, otwartości, zdrowia oraz opieki. Każdy z siedmiu subindeksów  może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia wykorzystywane są dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta. Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis”, w niniejszym rankingu porównano 66 miast na prawach powiatu.

Rzeszów na podium

Podobnie jak w większości poprzednich edycji raportu „Europolis”, pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednym subindeksie, określającym kondycję gospodarczą, w którym znacząco zdystansowała za to znajdujące się na kolejnym miejscu Katowice. W większości pozostałych kategorii Warszawa należała do jednego z pięciu najlepszych miast. Zrównoważone wysokie noty zapewniły jej prowadzenie w całościowym zestawieniu.

Niewiele gorszy wynik w rankingu – 52 punkty – uzyskał Rzeszów. Najlepszą notę otrzymał w kategorii „Mobilność” (ponad 73 punkty), deklasując wszystkie pozostałe miasta – następna w subindeksie Warszawa zdobyła nieco ponad 64 punkty, a pozostałe miasta nie przekroczyły 50. REKLAMA

Miasto prowadzi także w kategorii „Edukacja” (m.in. ze względu na inwestycje w umiejętności licealistów), „Kultura” (wysoki budżet na kulturę) oraz „Zdrowie i opieka” (relatywnie wysoka dostępność usług zdrowotno-opiekuńczych). Stolica Podkarpacia, dzięki niezłym wynikom w kategoriach „Infrastruktura” i „Otwartość” (Młodzieżowa Rada Miasta istnieje tam od 26 lat), mogłaby nawet wyprzedzić Warszawę. Ustępuje jej jednak zdecydowanie pod względem gospodarczym (wynik Rzeszowa jest znacznie poniżej przeciętnej). 

Podium rankingu zamykają Katowice z 49 punktami. Wysoką pozycję w całościowym zestawieniu zawdzięczają przede wszystkim świetnemu wynikowi w trudnej kategorii „Zdrowie i opieka”. Katowice prowadzą pod względem dostępności kadry medycznej (zwłaszcza pielęgniarsko-położniczej) i liczby oddziałów położniczych. Osiągają także niezłe wyniki, jeśli chodzi o dostępność placówek opiekuńczych (druga dziesiątka miast pod względem liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach). 

W zestawieniu są też drugim najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym i trzecim najsilniejszym edukacyjnym (największe zagęszczenie najlepszych uczelni). Katowice są także atrakcyjne pod względem przeciętnych zarobków. Spośród dużych miast wyróżnia je również wysokość nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz przeciętnych cen mieszkań w stosunku do zarobków.

Pierwsza 10-tka rankingu miast dla młodych

1. Warszawa
2. Rzeszów
3. Katowice
4. Gdańsk
5. Kraków
6. Wrocław
7. Opole
8. Poznań
9. Sopot
10. Łódź

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zobacz, jak będzie wyglądał tunel pod rondem Pobitno [WIZUALIZACJA] - Aktualności Rzeszów

Zobacz, jak będzie wyglądał tunel pod rondem Pobitno [WIZUALIZACJA]

RZESZÓW. Ratusz za projekt tunelu zapłaci 1,4 mln zł.  ...

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie.  ...

Bilety papierowe na autobus miejski w Rzeszowie odejdą do lamusa? - Aktualności Rzeszów

Bilety papierowe na autobus miejski w Rzeszowie odejdą do lamusa?

RZESZÓW. Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą już w styczniu 2020 roku. ...

Cenne zwycięstwo na wyjeździe Asseco Resovii Rzeszów - Aktualności Rzeszów

Cenne zwycięstwo na wyjeździe Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji. ...

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb - Aktualności Rzeszów

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi.  ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem