Reklama

Aktualności Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

Dodano: 08.08.2019

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. Do operatorów stacji paliw skierowano w tej sprawie odpowiednie pismo. Czy mieszkańcy Rzeszowa mogą liczyć na mniejsze ceny?

7 sierpnia br. do operatorów stacji paliw w Rzeszowie prezydent Tadeusz Ferenc wysłał pismo, w którym namawia ich do zmiany cen, gdyż te - zdaniem władz miasta – aktualnie są zawyżone w stosunku do innych polskich miast. O całej sprawie poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której poza prezydentem miasta obecny był także Radomir Stasicki, Rzecznik Praw Konsumenta w Rzeszowie oraz sekretarz miasta Marcin Stopa.

„Ceny pali w Rzeszowie stale rosną. Od ponad miesiąca systematycznie ten wzrost jest coraz większy, od 2-3 groszy na początku do 5-6 w zależności od danego tygodnia. Analizuje ceny co tydzień w środę, wg.  jednego z podstawowych branżowych portali, średnia cena 95-tki wynosi w kraju obecnie 5,18 zł, w Rzeszowie 5,14 zł, przy czym wbrew pozoru niewielka różnica pomiędzy Rzeszowem a krajem, wynosząca tylko 4 gr w rzeczywistości jest znacznie wyższa, gdyż na średnią wpływa przede wszystkim cena na stacjach Źródełka i E.Leclerc, gdzie tą benzynę można zakupić w cenie 5,05 zł, zaś na pozostałych stacjach 5,20 zł, 5,22 zł. Różnica pomiędzy nimi wynosi ok. 15 gr” – tłumaczył Radomir Stasicki.
Ratusz w swoim obliczeniach powołuje się na serwis informacyjny www.etransport.pl/paliwa. W piśmie uwzględniono także ceny paliw w takich miastach jak Zielona Góra, Wrocław, Warszawa, Poznań oraz Łódź. Z danych podawanych przez władze miasta wynika, że cena paliwa (wciąż mowa o 95-tce) na stacjach Shell w Łodzi wynosi 4,99 zł, w Zielonej Górze podobnie, natomiast w Rzeszowie cenę ustalono na poziomie 5,19 zł.REKLAMA

Kolejno przeanalizowano ceny na stacjach Orlen oraz BP:
Orlen – cena paliwa w Warszawie 5,2 zł, w Poznaniu 5,4 zł, w Rzeszowie 5,20 zł;
BP – cena paliwa w Poznaniu 5,14 zł, we Wrocławiu 5,16 zł, w Rzeszowie 5,22 zł.

„Punktem wyjścia tej analizy są marże. Rzecznik Konsumentów na polecenie prezydenta stwierdził jednoznacznie, że niezależnie od tego jaka jest cena baryłki ropy, to marża na jednych stacjach wynosi 9 gr, a na innych stacjach ponad 20 gr. Stąd wystąpienie do stacji, które narzucają tą marże” – mówił sekretarz miasta.

Jak powszechnie wiadomo, podwyżki cen paliw pociągają za sobą wzrosty cen również w innych sektorach, przez co nasz domowy budżet staje się coraz to bardziej obciążony, na co zwracał uwagę Tadeusz Ferenc: „Nie możemy się godzić na to, żeby nas bić po kieszeni. Moje stanowisko jest takie, że mam bronić interesów mieszkańców Rzeszowa”.

Jaki będzie odzew przedsiębiorców, o ile w ogóle jakiś będzie, tego nie wiadomo. W Ratuszu liczą na to, że po wystosowaniu pisma operatorzy stacji paliw dostosują się do prośby.

„Poddając pod rozwagę Państwa powyższe spostrzeżenia, wnoszę o dostosowanie cen detalicznych w Rzeszowie do poziomu stosowanego w poszczególnych miastach wojewódzkich, z korzyścią dla naszych konsumentów” – czytamy w piśmie skierowanym do operatorów.

 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”? - Aktualności Rzeszów

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”?

RZESZÓW. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy nastąpi do 18 stycznia 2020. ...

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO] - Aktualności Rzeszów

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO]

RZESZÓW. Ul. Cieplińskiego przejechał „protest śmieciarek”. ...

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem - Aktualności Rzeszów

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem

RZESZÓW. OMZRiK informuje, że Prokuratura w Rzeszowie zapowiedziała skierowanie do sądu aktu oskarżenia z powodu popełnienia przestęp...

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego - Aktualności Rzeszów

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego

RZESZÓW. Według nieoficjalnych informacji kierowcy mogą spodziewać się utrudnień już od godziny 13.00. ...

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU - Aktualności Rzeszów

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

RZESZÓW. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem