Rzeszów - Czwartek, 18.09.2025
Reklama

Ratusz wstrzymał premierę spektaklu w Teatrze Maska. Powód: może obrażać uczucia katolików i żydów

Dodano: 22.02.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Spektakl „#chybanieja” miał mieć swoją premierę za dwa tygodnie, jednak Ratusz po otrzymaniu informacji, że może on okazać się za bardzo kontrowersyjny, zdecydował się wstrzymać premierę. Oświadczeniem w tej sprawie podzielił się Artur Pałyga, autor tekstu.

Premiera spektaklu „#chybanieja”, w reżyserii Pawła Passiniego, miała się odbyć początkiem marca. Jak czytamy na stronie warszawskiego festiwalu Nowe Epitafie 2019, gdzie również ma ukazać się spektakl: „punktem wyjścia dla pracy twórców były różne warianty opowieści biblijnej. W publicznej pamięci została relacja ewangelisty Mateusza, który pisał, że Judasz zwrócił srebrniki kapłanom, po czym się powiesił. Piotr w Dziejach Apostolskich pisze, że Judasz żadnych pieniędzy nie zwracał, kupił za nie ziemię i zginął w wypadku. Z kolei jeden z ojców Kościoła, Papiasz, twierdzi, że Judasz roztył się tak bardzo, iż nie mógł przejść tam, gdzie wóz swobodnie przejeżdżał”.

Dziś wiemy, że do rzeszowskiej premiery nie dojdzie, a powodem takiej decyzji jest interwencja Ratusza, gdyż Teatr Maska jest instytucją finansowaną właśnie z budżetu miasta. Wg. informacji jakimi dysponuje Urząd Miasta, wydźwięk spektaklu może obrażać uczucia religijne katolików i społeczności żydowskiej.
Reklama
„Dochodziły do nas sygnały, że spektakl jest za bardzo kontrowersyjny. Może obrażać uczucia społeczności katolickiej i żydowskiej. W związku z tym postanowiliśmy wstrzymać premierę” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Za pośrednictwem facebookowego profilu, o oficjalne oświadczenie w sprawie odwołania spektaklu pokusił się autor tekstów – Artur Pałyga, który wskazuje, że decyzja zapadła bez rozmów z twórcami oraz bez obejrzenia spektaklu, a działania rzeszowskiego Ratusza określił jako „uwłaczające Teatrowi i jego publiczności, Miastu, Kościołowi oraz polskiemu prawu”.

Dodatkowo, wg. informacji podanych przez autora tekstu „#chybanieja”, dyrektor Teatru uczestniczył w próbie, podczas której zapoznał się z całością sztuki i koncepcją spektaklu, po czym ja zaakceptował, potwierdzając tym samym chęć realizacji spektaklu w Teatrze Maska.

„Dyrekcja teatru poinformowała publicznie zespół, że statutowym zadaniem Teatru Maska jest produkcja spektakli dla dzieci i młodzieży, dodając, iż jest to jedynie oficjalny pretekst odwołania premiery i przerwania prac nad spektaklem” – czytamy w oświadczeniu Artura Pałygi.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Szpital "na górce" wznawia porody rodzinne

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 przy ul. Lwowskiej od 1 stycznia 2022 r. przywraca porody rodzinne. 

Rzeszów

Pierwsi kierowcy w Rzeszowie ukarani wyższymi mandatami

RZESZÓW. W niedzielę, rzeszowscy policjanci ukarali mandatami w wysokości 1500 zł trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h.

Rzeszów

Buspas na al. Sikorskiego będzie zlikwidowany

RZESZÓW. Już wkrótce zlikwidowany zostanie buspas na al. Sikorskiego, prowadzący od al. Powstańców Warszawy w kierunku Tyczyna.

Rzeszów

MZBM Rzeszów włącza się w akcję "Wspólnie przeciwko oszustom"

RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyłączył się do akcji zorganizowanej przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i Komendę Miejską Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.

Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy

RZESZÓW. W Świlczy powstaje Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu”. Obiekt buduje firma Moris Polska. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha. 

Rzeszów

Ważny etap budowy zbiornika na wodę pitną na os. Pobitno

RZESZÓW. Na os. Pobitno trwa budowa ogromnego zbiornika na wodę pitną. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprawdza obecnie szczelność komór zbiornika. Próba szczelności pierwszej z nich zakończyła się pozytywnie.

Rzeszów

Droga rowerowa połączy Rzeszów z Łańcutem

RZESZÓW. Rzeszów we współpracy z sąsiednimi gminami planuje wybudować drogę rowerową, która połączy miasto z Łańcutem. Inwestycję zrealizują wspólnie oba miasta, a także gminy Krasne i Łańcut.

Reklama