Rzeszów - Sobota, 19.07.2025
Reklama

Remont stacji Rzeszów Główny. Rozpoczęto przygotowania do budowy przejścia z windami

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny przejście pod torami zastąpi kładkę. Będą windy na perony. Od 1 sierpnia wykonawca rozszerza zakres przebudowy. Nad torami pozostanie część kładki, która zapewni pasażerom bezpieczne dojścia do pociągów.

Wykonawca 1 sierpnia, po zabezpieczeniu terenu, zdejmie dwa przęsła kładki od strony ul. Kochanowskiego. Zapewniona jest bezpieczna droga do centrum miasta wydzielonym przejściem tymczasowym i pozostałą częścią kładki. Rozbiórka pozostałych części obiektu nastąpi po wybudowaniu przejścia pod torami. 

Demontaż kładki będzie się odbywał stopniowo, by jak najdłużej zapewnić podróżnym dojścia do peronów istniejącym obiektem. Docelowo wszystkie perony z windami, schodami ruchomymi i z przejściem podziemnym zapewnią komfortową obsługę, także osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W czerwcu wykonawca rozpoczął przebudowę dwóch peronów. Na czas prac zapewniono zastępcze, tymczasowe przejścia.

Usunięte przejścia zostaną przeniesione. Dwa z pięciu przęseł znajdą się w dwóch lokalizacjach nad rzeką Strug: „Dla pozostałych trzech przęseł ustalono lokalizację w rejonie stacji kolejowej Rzeszów Staroniwa, na połączeniu ulic: Pułaskiego – Wyspiańskiego” – wyjaśniała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.
Reklama
Prace na stacji obejmują również tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja w Rzeszowie realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych. W ramach zadania powstaje również nowy przystanek Rzeszów Zachodni. Podróżni już od czerwca korzystają z nowego peronu. Kolejny peron będzie oddany w grudniu bieżącego roku.

Wartość podpisanej w czerwcu 2018 r. umowy na stację Rzeszów, współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto. Jej zakończenie planowane jest w połowie 2021 r.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Rzeszów

Rozpoczyna się betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek rusza betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie. Proces potrwa około 80 godzin i będzie prowadzony w trybie ciągłym przez dwie 40-osobowe brygady. Na plac budowy trafi ponad 4,4...

Rzeszów

Zmiany w organizacji ruchu przy Dworcu PKP Rzeszów Główny

RZESZÓW. W dniach 21 lipca – 10 sierpnia 2025 r. na górnej płycie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego prowadzone będą prace związane z uszczelnianiem dylatacji parkingu podziemnego. Roboty wykonywane będą przez firmę Budimex w...

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Reklama