Reklama

Aktualności / Rzeszów

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg

Dodano: 20.02.2019 r.

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg  - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Będą nieznaczne zmiany w lokalizacji alejek. Rewitalizacja ma się zakończyć do 30 września 2020 roku.

Na jednym z najstarszych i zarazem najbardziej zaniedbanym parku w mieście rozpocznie się długo oczekiwana rewitalizacja. Temat był wielokrotnie poruszany na sesjach Rady Miasta, stworzono nawet w tej sprawie petycję, ostatecznie projekt znalazł się w budżecie na 2019 rok. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel 7,1 mln zł.

Aktualny stan parku

Park Miejski im. Solidarności będący przedmiotem rewitalizacji jest przekształconym w XIX oraz współcześnie – dawnym ogrodem klasztornym OO. Reformatów. Cały obszar objęty projektem rewitalizacji przylega do terenów zabudowanych. Otoczenie parku stanowi zabudowa mieszkaniowa (głównie od ul. Zofii Chrzanowskiej), usługowa, sakralna, obiekty jednostki wojskowej, od strony północnej stadion „Podhalańczyk”.

W chwili obecnej zagospodarowanie parku opiera się głównie na starych nasadzeniach i przekształconym współcześnie układzie ścieżek. Przebieg ich jest bardzo nieregularny – zmienna szerokość i profile - co niekorzystnie wpływa na estetykę i wygodę użytkowania. Dodatkowo widoczne są „dzikie” ścieżki. Na terenie parku w północnej jego części występuje bardzo duże zagęszczenie drzew. Z uwagi na rozłożysty pokrój większości z nich oraz wiek tworzą zwartą ścianę zieleni uniemożliwiając dostęp światła do niższych partii.

Elementy małej architektury oraz oświetlenia parku nie stanowią spójnej całości. Architektoniczny nieład polega głównie na przypadkowości rozmieszczenia ławek, koszy na śmieci oraz latarni które nie oświetlają parku w sposób wystarczający. Dodane niedawno rzeźby (muzy na placu od strony ul. Dąbrowskiego) nie znajdują odpowiednika na terenie parku. Pomnik J. Słowackiego nie jest wyeksponowany, obecne usytuowanie nie podkreśla jego wartości.

Część parku stanowiąca plac zabaw nie jest ogrodzona od całości założenia, za mało jest urządzeń do zabawy w stosunku do tak dużej powierzchni. Minusem jest także brak odpowiedniej ilości ławek w tej części parku. Jednym z głównych problemów jest również stara nawierzchnia alejek . Jest to nawierzchnia asfaltowa , mało estetyczna o dużym stopniu zniszczenia. Widoczne są liczne ubytki oraz pęknięcia podłużne i poprzeczne. Problemem są również załamania nawierzchni i wybrzuszenia.

Plan rewitalizacji

Zgodnie z dokumentacją projektową w zakres planowanych prac wchodzi montaż rzeźby, zegara słonecznego, placu zabaw o nawierzchni z płytek gumowych, ogrodzenia wewnętrznego placu zabaw i ogrodów kwaterowych oraz wymiana elementów małej architektury, tj. ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne.

Warto wspomnieć, że w zrewitalizowanym parku znajdzie się fontanny na zbiorniku wodnym w niecce dawnego stawu. Ponadto wykonana zostanie rozbiórka istniejących i wykonanie nowych alejek parkowych o nawierzchni z lanego asfaltu w kolorze piaskowym z opaskami z kostki granitowej. Wymienione zostanie również oświetlenie parkowe.

Na terenie całego parku wskazano drzewa przeznaczone do wycięcia ze względu na stan zdrowotny oraz ze względu na kompozycję, co docelowo pozwoli na stworzenie lepszych warunków rozwoju dla cennych egzemplarzy oraz uzyskanie bardziej słonecznych miejsc, w których wprowadzona zostanie bogata w kolorystykę roślinność.

W parku nieznacznie zmieni się również komunikacja – układ alejek wykonany zostanie tak, aby w najstarszej części nawiązać do pierwotnego kwaterowego układu ogrodu klasztornego, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości drzew.

Ratusz na oferty wykonawców czeka do 7 marca. Jeżeli podczas otwarcia ofert pojawi się odpowiednia propozycja, to rewitalizacja powinna zostać zakończona do 30 września 2020 roku.
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego

RZESZÓW. 10 czerwca rozpocznie się tegoroczny sezon letni na rzeszowskich kąpieliskach. Zarówno na basenach ROSiR, jak i Żwiro...

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów - Aktualności Rzeszów

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Kontrole prowadzone są w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 6.00 do 9.00....

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie - Aktualności Rzeszów

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie

RZESZÓW. Podczas imprezy będzie można poczuć się jak pilot samolotu F-35 lub szybowca, wziąć udział w grze logicznej oraz pokazach na...

Przy SP 10 powstanie miasteczko ruchu drogowego - Aktualności Rzeszów

Przy SP 10 powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. W czasie tegorocznych wakacji na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 ma powstać miasteczko ruchu drogowego. Przetarg na jego bu...

Ważny krok w kierunku bodowy drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Krakowską - Aktualności Rzeszów

Ważny krok w kierunku bodowy drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Krakowską

RZESZÓW. Rzeszowscy radni zgodzili się na zawarcie porozumienia z władzami województwa dotyczącego budowy drogi, kt&oacut...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie dwóch samochodów na ul. Witolda. Jedna osoba w szpitaluDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowaAndrzej Nowak: ścieżka pieszo rowerowa...
Nowa apteka całodobowa w Rzeszowieprazykwantel sprzedam zentel i: Sprzedam leki pasozyty...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: