Rzeszów - Wtorek, 23.12.2025
Reklama

Rozbudowa Inteligentnego Systemu Transportowego w Rzeszowie

Dodano: 10.01.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na realizację zadania pn. „Rozbudowa systemu ITS umożliwiająca klasyfikację rodzajową pojazdów kołowych oraz zastosowanie detekcji automatycznej dla pieszych i rowerzystów”. Wykonawcę projektu poznamy w lutym.

W ramach inwestycji, wykonawca dostarczy i zamontuje na skrzyżowaniach i rondach ok. 1200 nowych czujników w postaci pętli indukcyjnych. Zostaną zintegrowane z już istniejącą infrastrukturą. Nowe czujniki umożliwią prowadzenie jeszcze bardziej szczegółowych analiz dotyczących rozkładu ruchu na rzeszowskich ulicach (np. z podziałem na kategorie pojazdów – osobowe, dostawcze, ciężarowe). Dzięki tym analizom, możliwe będzie sprawniejsze zarządzanie ruchem.

Kolejnym elementem inwestycji będzie wprowadzenie automatycznej detekcji dla pieszych i rowerzystów na wszystkich sygnalizacjach świetlnych w Rzeszowie. Zamontowanych zostanie ok. 1000 czujników, które umożliwią automatyczne wykrywanie pieszego lub rowerzysty przy przejściu lub przejeździe rowerowym. Dzięki temu automatycznie do systemu zostanie przekazany sygnał o potrzebie zmiany świateł. Nie będzie konieczności korzystania z przycisku znajdującego się na sygnalizatorze. Przyciski będą pełnić funkcję alternatywną. Dodatkowo czujniki przy przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych będą wykorzystywane do pomiaru ruchu pieszego i rowerowego.
Reklama
Wybór wykonawcy tej dużej i skomplikowanej inwestycji został zaplanowany na luty. Będzie on miał sześć miesięcy (od daty podpisania umowy) na opracowanie dokumentacji projektowej. Całą inwestycja ma być gotowa do grudnia 2023 roku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Caritas Diecezji Rzeszowskiej zakończył zbiórkę żywności

RZESZÓW. Puste magazyny Caritas zostały uzupełnione. Zebrane produkty trafią do potrzebujących na terenie Diecezji Rzeszowskiej.  

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął nowy rok akademicki

RZESZÓW. 1 października, przy zachowaniu reżimu sanitarnego zainaugurowano nowy rok akademicki w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Rzeszów

Koronawirus. Od soboty Rzeszów w "żółtej strefie". Tadeusz Ferenc apeluje do mieszkańców

RZESZÓW. Od soboty, 3 października 2020 r., Rzeszów znajdzie się w tzw. “żółtej strefie”. Prezydent Rzeszowa wystosował apel do mieszkańców.

Rzeszów

KS Korona Rzeszów otrzymał wsparcie od rzeszowskiej elektrociepłowni

RZESZÓW. We wrześniu podpisana został umowa sponsoringowa pomiędzy rzeszowska elektrociepłownią a Klubem Sportowym Korona Rzeszów.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci pilotowali do szpitala samochód z rodzącą kobietą

RZESZÓW. Do niecodziennej akcji skierowani zostali policjanci rzeszowskiej drogówki. Pilotowali samochód z rodzącą kobietą do szpitala.

Rzeszów

Powstaje wirtualna mapa Rzeszowa. Będzie częścią gry komputerowej

RZESZÓW. Student Politechniki Rzeszowskie tworzy „Projekt Rzeszów” - mapę odwzorowującą stolicę województwa podkarpackiego, która będzie dodatkiem do gry komputerowej.

Rzeszów

Rzeszów opanują biegacze. W niedzielę 13. PKO Półmaraton Rzeszowski [MAPA]

RZESZÓW. W niedzielę, 27 września br. w Rzeszowie wielka impreza biegowa. Na Rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 13. PKO Półmaraton Rzeszowski organizowany przez Stowarzyszenie “Rzeszów Biega”.

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. Degustacja i kiermasz produktów pszczelarskich

RZESZÓW. Rzeszowskie Miodobranie to kolejne z działań realizowane wspólnie przez autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Reklama