Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

"Różowa sobota" w szpitalu przy ul. Szopena. Bezpłatne badania i konsultacje

Dodano: 20.10.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Z okazji trwającego miesiąca świadomości raka piersi, 29 października w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1) odbędzie się „różowa sobota”, podczas której będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji.

Podczas „różowej soboty”, w godzinach od 09:00 do 13:00 zostaną przeprowadzone: badanie USG piersi dla Pań w wieku od 30 do 50 roku życia oraz badanie mammograficzne piersi od 40 do 50 roku życia i od 50 do 69 roku życia. Przewidziano również bezpłatne porady specjalistyczne.

Aby wziąć udział w akcji, należy przygotować numer pesel i zarejestrować się w godz. od 8:30 do 10:30. Osoby, które nie zdążą się w tym czasie zarejestrować lub nie zdążą wykonać badań otrzymają dodatkowe terminy.

Dla pacjentów przygotowany będzie wjazd na parking szpitala od ul. Stanisława Leszczyńskiego

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 17 866 64 50.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%)  i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się  u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
Reklama
Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych, mówi dr n. med. Justyna Filipowska, Kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w KSW1. – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszył remont drogi przy rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont ul. Geodetów przy CH Plaza Rzeszów. Roboty potrwają do piątku 20 sierpnia 2021 r. W tym czasie ul. Geodetów wzdłuż budynku centrum handlowego, aż do ul....

Rzeszów

W niedzielę piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

RZESZÓW. Na parkingu PUW staną m.in.: Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, nie zabraknie także pokazu broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej.

Rzeszów

W Rzeszowie pojawią się pojemniki na elektrośmieci. Gdzie będą zlokalizowane?

RZESZÓW. Już wkrótce w mieście pojawi się ponad 30 charakterystycznych, czerwonych pojemników na elektrośmieci. 

Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej wyda banknot z podobizną swojej patronki

RZESZÓW. Od 21 sierpnia będzie można nabyć banknot 0 Euro z podobizną Wandy Siemaszkowej, patronki rzeszowskiego teatru przy ul. Sokoła. Nakład jest ograniczony. 

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział utworzenie kolejnego ogrodu kieszonkowego w Rzeszowie. Powstanie w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta.

Rzeszów

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. L

Rzeszów

W sobotę na Podpromiu zlot samochodowy w szczytnym celu

RZESZÓW. Podczas imprezy zbierane będą datki na pomoc dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem akcji jest Rada Młodzieży Rzeszowa.

Rzeszów

Awantura na lotnisku w Jasionce. 40-latek palił papierosa blisko tankowanego samolotu

RZESZÓW/JASIONKA: Strażnicy Graniczni zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który palił papierosa na płycie lotniska, w pobliżu tankowanego samolotu, a następnie znieważył interweniujących wobec niego funkcjonariuszy. 40-latek był pod wpływem alkoholu.

Reklama