Rzeszów - Sobota, 14.02.2026
Reklama

Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto strefy relaksu

Dodano: 16.09.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Dziś odbyła się inauguracja Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. Z tej okazji, przy placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto miejskie strefy relaksu. Akcję zakończy Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.

- Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. I dodaje, że tego typu działania będą w mieście konsekwentnie powtarzane co rok.

- W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego dzisiaj zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe. Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach. Chcemy na ten temat rozmawiać także z przedsiębiorcami, do czego okazję miałem chociażby dzisiaj rano, kiedy wspólnie z jedną z pań dostarczyliśmy ciasta do kawiarni – mówi prezydent Rzeszowa.     

Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. – Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.  

W związku z obchodami Tygodnia Mobilności w Rzeszowie przygotowano wiele ciekawych wydarzeń, w tym, m.in. spacery prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami, PARK(ing) DAY oraz nocny przejazd na rolkach ulicami Rzeszowa.

Program Tygodnia Mobilności w Rzeszowie

16 września

-Otwarcie miejskich stref relaksu przy Placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej
-Dzień Otwarty Zarządu Transportu Miejskiego ( możliwość zwiedzania Centrum Zarządzania Transportem Publicznym) godz.9:00-14:00
 
Reklama
17 września

-Nocny przejazd na rolkach. Wyruszamy z parkingu Politechniki Rzeszowskiej. Temat przejazdu związany z rokiem Ignacego Łukasiewicza „Od nafty do leda”.
 
18 września

-PARK(ing) DAY przy Rzeszowskim Inkubatorze Kultury

W programie:Punkt Adopcji Roślin, Próbki kosmetyków naturalnych od Sylveco, malowanie toreb ekologicznych, seans filmowy i dobra muzyka.
- spacer #SadzimyRzeszów

W ramach obchodzonego Europejskiego Tygodnia Mobilności 18- września odbędzie się spacer po osiedlu Nowe Miasto. Podczas spaceru zostaną wyznaczone miejsca pod nasadzenia drzew.

Trasa spaceru

1. Ul. Bp. Józefa Pelczara- pas zieleni przy SP nr 23
2. Ul. ks. Jerzego Popiełuszki- Park aktywności seniorów
3. Ul. Rejtana- nasadzenia dużych drzew z ubiegłego roku
4. Ul. Ks. Jerzego Popiełuszki- pas zieleni przy policji
5. Teren rekreacyjny w rejonie SP nr 30 i przedszkola nr 38- realizacja projektu ogrodu edukacyjnego
6. Teren zielony przy Millenium Hall (za ekranami)- planowana inwestycja
7. Al. Kopisto
8. Ul. Podwisłocze (łącznik Wierzbowa- Kopisto)

Start o godz. 10:00
 
19 września

-spacer #DostępnyRzeszów

Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa serdecznie zaprasza mieszkańców (w tym osoby z niepełnosprawnościami) na spacer po Rzeszowie.

Podczas spaceru będą wyznaczane na terenie miasta bariery utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się w miejskiej przestrzeni osobom z niepełnosprawnościami.

Sprawdzana będzie również dostępność ulic, chodników, które ograniczają efektywne korzystanie ze sprzętu pomocnego w poruszaniu się – wózków, balkoników.

Miejsce zbiórki: rzeszowski Ratusz, godz. 17:00. Planowana trasa: ul. Rynek – ul. Mickiewicza – ul. Targowa – ul. Sobieskiego – ul. Grunwaldzka – Rynek
 
20 września

- konferencja Zrównoważona mobilność Mix & Move. Przygotowane przez Rzeszów konferencji pn. „Mix&Move Przesiadaj się i jedź”, we współpracy z Asseco Data Sytems S.A. - liderem cyfryzacji i rozwiązań smart w Polsce. Konferencja odbędzie się 20 września w Urban Lab Rzeszów, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

-do 22 września dla uczniów rzeszowskich szkół podstawowych i średnich organizowane będą również zajęcia lekcyjne nt. elektromobilności, konkursy fotograficzne oraz wiedzy o ruchu drogowym, zajęcia sportowe.

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie 22 września będzie Dzień bez samochodu (bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla wszystkich na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość).


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Firma z Głogowa Młp. zaprojektuje zmiany na rondzie Pobitno

RZESZÓW. Miasto wybrało firmę, która zaprojektuje zmiany na rondzie Pobitno. To Projekt Consaulting z Głogowa Małopolskiego, która jako jedyna zgłosiła swoją ofertę w przetargu na realizację tego zadania.

Rzeszów

Podpisano porozumienie ws. budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa

RZESZÓW. Dzisiaj w rzeszowskim ratuszu podpisano porozumienie dotyczące wspólnej realizacji północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa, przez Miasto i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument pozwala rozpocząć prace przygotowawcze dla nowej inwestycji. Obwodnica połączy...

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W lutym odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu "Rzeszów To My". Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedli Matysówka, Słocina i Zalesie.

Rzeszów

Nazistowska flaga w oknie jednego z bloków na Nowym Mieście. Zatrzymano 42-latka

RZESZÓW. 42-letni mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w związku z podejrzeniem o propagowanie ustroju totalitarnego. 42-latek wywiesił w oknie nazistowską flagę. Zgodnie prawem, za ten czyn grozi mu do 3 lat...

Rzeszów

Rozpoczął się obrót „Karpatki” na S19 Rzeszów Południe - Babica. Zobacz FILM

RZESZÓW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie z operacji obracania tarczy maszyny TBM „Karpatki”, która drąży tunel na odcinku S19 Rzeszów Płd. – Babica.

Rzeszów

W kilkunastu budynkach na terenie Rzeszowa zabraknie ciepłej wody

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie informuje o czasowych przerwach w dostawie ciepła do podgrzewu zimnej wody wodociągowej. Komunikat dotyczy kilkunastu budynków, m.in. na osiedlach: Dąbrowskiego, 1000-lecia i gen. Andersa. Ciepłej...

Rzeszów

Prywatna firma nada imię pływalni przy ul. Matuszczaka. Miasto szuka partnera tytularnego

RZESZÓW. Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji ogłosił konkurs na partnera tytularnego pływalni przy ul. Matuszczaka. Zwycięska firma nada jej nazwę.

Reklama