Reklama

Aktualności Rzeszów

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO]

Dodano: 18.12.2019

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO] - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. 30 samochodów elektrycznych dostępnych do wypożyczenia wyjechało na ulice miasta. System opiera się na aplikacji „4mobility carsharing”. Usługa ma w stolicy innowacji charakter bezterminowy.

„Świat biegnie szybko do przodu, wprowadza wszelkiego rodzaju wynalazki i innowacje. Miasto Rzeszów i Polska również stara się o to, żeby udoskonalać i ułatwiać nasze życie” – tymi słowami Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, otworzył środową konferencję nt. rozpoczęcia funkcjonowania wypożyczalni samochodów elektrycznych w mieście.

Na początku, do dyspozycji mieszkańców, będzie 30 samochodów elektrycznych Nissan Leaf. Aby wypożyczyć samochód niezbędna będzie aplikacja mobilna. Dzięki niej mamy możliwość rezerwacji oraz otwarcia samochodu. Wszelkie płatności również będą się odbywać za jej pośrednictwem.

Jak korzystać?

„Uruchamiamy usługę, która jest idealnym uzupełnieniem do sprawnego przemieszczania się po mieście. Samochód, który jest dostępny będzie widoczny w aplikacji. Każdy użytkownik widzi gdzie jest najbliższy samochód, wybiera ten samochód, rezerwuje i ma 15 min. na dojście do pojazdu” – informuje Paweł Błaszczak, prezes firmy 4Mobility, która zajmuje się udostępnianiem usługi  car-sharingu w takich Polskich miasta jak Warszawa, Siedlce, Poznań oraz Trójmiasto.

Dzięki aplikacji właśnie możemy zarezerwować samochód, po dojściu do niego otworzyć go. Po zakończonej jeździe samochód zamykamy również za pośrednictwem aplikacji mobilnej („4mobility carsharing” – dostępna na Google Play oraz App Store), gdzie widoczna jest również strefa w jakiej należy pozostawić samochód. Dodajmy, że samochodem możemy poruszać się w dowolne miejsce, nie mniej jednak jeżeli chcemy zakończyć korzystanie z usługi i dokonać płatności, to pojazd musi zostać zaparkowany w wyznaczonej strefie.

Warto wiedzieć, że pozostawiając samochód elektryczny w Strefie płatnego Parkowania nie jesteśmy zobligowani do ponoszenia żadnych opłat, wynika to z ustawy o elektromobilności w Polsce. Opłaty za korzystanie z ww. usługi są składową dwóch czynników, a mianowicie minut i przejechanych kilometrów. Na początku za jedną minutę korzystania z samochodu zapłacimy 67 gr., natomiast za przejechany kilometr 80 gr. Jak informowano na konferencji prasowej są to opłaty promocyjne, w związku z wprowadzeniem usługi i w późniejszym czasie ulegną one zmianie.REKLAMA

„Zaczynamy ze stawką promocyjną 67 gr. za minutę i 80 gr za kilometr, co w praktyce oznacza, że z Dworca Głównego do Politechniki Rzeszowskiej zapłaci ok. 11 zł. Oczywiście usługę będziemy rozszerzać o gminy i inne obszary tj. lotnisko” – dodaje Błaszczak.

Ładowanie pojazdów

W pierwszym etapie funkcjonowania za ładowanie pojazdów odpowiedzialna będzie firma 4mobility, jednak jak przekonuje prezes firmy, będą oni za pośrednictwem aplikacji „odwdzięczać” się użytkownikom, którzy zrobią to mówiąc najprościej za nich. Partnerem wprowadzanego projektu jest PGE Nowa Energia, która aktualnie na terenie Rzeszowa dysponuje ośmioma dwustanowiskowymi ładowarkami. Dodajmy, że czas szybkiego ładowania takiego samochodu mierzymy w czasie od 20 do 40 minut.

„Dwa lata temu wspólnie z miastem i województwem podkarpackim podpisaliśmy list intencyjny i to co dzieje się dzisiaj jest urzeczywistnieniem zapisów. Na dzień dzisiejszy mamy kilka stacji do ładowania. Do połowy przyszłego roku będzie tych stacji 13” – mówił obecny na konferencji Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polska Grupa Energetyczna.

Na sam koniec dodajmy, że usługa ma charakter bezterminowy, zaś flota samochodów będzie zwiększana w stosunku do zwiększającego się zainteresowania. Na dzień dzisiejszy w aplikacji odnotowano ok. 300 rejestracji.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO] - Aktualności Rzeszów - zdj. 1

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO] - Aktualności Rzeszów - zdj. 2

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO] - Aktualności Rzeszów - zdj. 3

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO] - Aktualności Rzeszów - zdj. 4

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Aktualności Rzeszów

Trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

RZESZÓW. Rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego informuje, że trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Kliniczneg...

Rzeszowscy radni już niebawem dostaną tablety. Najpierw jednak przejdą szkolenie - Aktualności Rzeszów

Rzeszowscy radni już niebawem dostaną tablety. Najpierw jednak przejdą szkolenie

RZESZÓW. 36 tys. zł - taką kwotę wydał ratusz na tablety dla radnych miasta. ...

Inwestycja drogowa za ok. 50 mln zł ruszy jeszcze w tym kwartale. Powstanie rondo oraz nowa droga - Aktualności Rzeszów

Inwestycja drogowa za ok. 50 mln zł ruszy jeszcze w tym kwartale. Powstanie rondo oraz nowa droga

RZESZÓW. Inwestycja za ok. 50 mln zł ma się rozpocząć jeszcze w pierwszej części bieżącego roku. ...

Jej ciało odnaleziono w Pradze. Rzeszowska policja potrzebuje pomocy w  identyfikacji - Aktualności Rzeszów

Jej ciało odnaleziono w Pradze. Rzeszowska policja potrzebuje pomocy w identyfikacji

RZESZÓW. Ciało kobiety - ofiary zabójstwa - ujawniono 6 grudnia 2012 roku w Pradze (Czechy). Do dnia dzisiejszego nie udało si...

Rusza druga runda zasadnicza w PlusLidze. Asseco zagra z MKS Ślepskiem Malow Suwałki - Aktualności Rzeszów

Rusza druga runda zasadnicza w PlusLidze. Asseco zagra z MKS Ślepskiem Malow Suwałki

W piątek o godz. 17.30 zagrają z MKS Ślepskiem Malow. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Na Dworzysku pojawiła się nowa firma asas asas: Fajnie że Rzeszowski...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem