Rzeszów - Środa, 25.06.2025
Reklama

Ruszyły prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego w centrum Rzeszowa

Dodano: /

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Jeszcze tego lata, betonowa przestrzeń w rejonie budynku Estrady Rzeszowskiej zmieni się w zielony ogród, który ma stać się miejscem spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Teren przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej (dawnej Willi Januszów) obejmujący fragment znajdującego się tam parkingu został ogrodzony. Rozpoczęły się prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego. Pierwszym etapem realizacji inwestycji jest odbetonowanie terenu. Inwestycję o wartości nieco ponad 526 tys. zł realizuje wyłoniona w przetargu firma OBO Polska.


Mapka z lokalizacją ogrodu / Nat dla RESinet.pl

W ciągu najbliższy miesięcy powstanie tutaj zielony ogród. Znajdą się w nim ciągi komunikacyjne wykonane z płyt betonowych oraz z nawierzchni przepuszczalnej mineralno – żywicznej. Zamontowane zostaną również elementy małej architektury, w tym ławki, kosze na śmieci, pergole oraz domki dla owadów. Zostanie tu posadzonych około 1,6 tysiąca roślin – m.in.: wiśnie karłowate, graby oraz różnorodne krzewy i byliny.

Reklama

Jak przekazał nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, głównym celem tej inwestycji jest uczynienie przestrzeni przy zabytkowej Willi Januszów piękniejszej i bardziej przyjaznej dla mieszkańców. Miejsce to będzie również służyć uczestnikom wydarzeń plenerowych organizowanych w sezonie letnim przy Estradzie Rzeszowskiej.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Rozwój zielonej infrastruktury i odbetonowanie powierzchni uszczelnionych w Rzeszowie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu na lata 2021 – 2027. Ogród ma być gotowy do końca sierpnia tego roku.

***
Historia budynku przy ul. Jagiellońskiej 24 jest ściśle związana z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, który działał w Rzeszowie w latach 1886 – 1951. Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny Janusz, żony Edwarda Janusza.

W sąsiedztwie budynku przed wielu laty znajdowały się ogrody, stąd pomysł, aby przywrócić w tym miejscu zieleń i stworzyć przestrzeń dla mieszkańów z przeznaczeniem m.in. na koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dwukrotnie taniej, równie jasno. Rzeszów wymienia oświetlenie na LED-owe

RZESZÓW. Ponad połowa lamp oświetlających ulice Rzeszowa należących do miasta jest już oparta na technologii LED.

Rzeszów

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. rasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" od 31 marca dostępne dla zwiedzających

RZESZÓW. Od najbliższego piątku, 31 marca 2023 r. będzie można już regularnie odwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. 

Rzeszów

Dodatkowe miesiące dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie

RZESZÓW. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaakceptowało propozycję władz Rzeszowa i zgodziło się na dłuższy o dziewięć miesięcy termin realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Wydłużony termin to szansa na większą liczbę firm, które...

Rzeszów

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku

RZESZÓW. Wszystkie pojazdy biorące udział w kolizji wylądowały w rowie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Rzeszów

16. PKO Półmaraton Rzeszowski już w tą niedzielę. Pobiegną również osoby z niepełnosprawnościami [TRASA]

RZESZÓW. Ponad 1700 zawodników weźmie udział w szesnastej edycji PKO Półmaratonu Rzeszowskiego.

Rzeszów

Poranny wypadek na A4. Jedna osoba w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano na autostradzie A4 doszło do zderzenia dwóch samochodów – busa i osobowej toyoty. Kierowca osóbki został przewieziony do szpitala.  

Rzeszów

Przy ul. Kochanowskiego powstały nowe miejsca kiss&ride

RZESZÓW. Kolejne powstaną w rejonie szkoły podstawowej i przedszkola przy ul. Lwowskiej.

Reklama