Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

Ruszyły prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego w centrum Rzeszowa

Dodano: 03.04.2025 r. / Redakcja

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Jeszcze tego lata, betonowa przestrzeń w rejonie budynku Estrady Rzeszowskiej zmieni się w zielony ogród, który ma stać się miejscem spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Teren przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej (dawnej Willi Januszów) obejmujący fragment znajdującego się tam parkingu został ogrodzony. Rozpoczęły się prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego. Pierwszym etapem realizacji inwestycji jest odbetonowanie terenu. Inwestycję o wartości nieco ponad 526 tys. zł realizuje wyłoniona w przetargu firma OBO Polska.


Mapka z lokalizacją ogrodu / Nat dla RESinet.pl

W ciągu najbliższy miesięcy powstanie tutaj zielony ogród. Znajdą się w nim ciągi komunikacyjne wykonane z płyt betonowych oraz z nawierzchni przepuszczalnej mineralno – żywicznej. Zamontowane zostaną również elementy małej architektury, w tym ławki, kosze na śmieci, pergole oraz domki dla owadów. Zostanie tu posadzonych około 1,6 tysiąca roślin – m.in.: wiśnie karłowate, graby oraz różnorodne krzewy i byliny.

Reklama

Jak przekazał nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, głównym celem tej inwestycji jest uczynienie przestrzeni przy zabytkowej Willi Januszów piękniejszej i bardziej przyjaznej dla mieszkańców. Miejsce to będzie również służyć uczestnikom wydarzeń plenerowych organizowanych w sezonie letnim przy Estradzie Rzeszowskiej.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Rozwój zielonej infrastruktury i odbetonowanie powierzchni uszczelnionych w Rzeszowie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu na lata 2021 – 2027. Ogród ma być gotowy do końca sierpnia tego roku.

***
Historia budynku przy ul. Jagiellońskiej 24 jest ściśle związana z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, który działał w Rzeszowie w latach 1886 – 1951. Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny Janusz, żony Edwarda Janusza.

W sąsiedztwie budynku przed wielu laty znajdowały się ogrody, stąd pomysł, aby przywrócić w tym miejscu zieleń i stworzyć przestrzeń dla mieszkańów z przeznaczeniem m.in. na koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21. Będą nowe sale lekcyjne i hala sportowa

RZESZÓW. Ruszył przetarg na rozbudowę i przebudowę rzeszowskiej Szkoły Podstawowej nr 21. Do skrzydła szkoły dobudowany zostanie nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. dziesięć sal dydaktycznych i nowa biblioteka. Powstanie też...

Rzeszów

Trwa rozbudowa ulicy Potockiego

RZESZÓW. Trwają prace przy rozbudowie ul. Potockiego (os. Załęże). Aktualnie roboty dotyczą poszerzenia drogi, budowy kanalizacji deszczowej oraz konstrukcji chodników.

Rzeszów

Rzeszów miastem przyjaznym dla pszczół

RZESZÓW. Rzeszów, wraz z miastami partnerskimi, przystąpił do projektu, którego celem jest promocja pro-pszczelich postaw wśród mieszkańców.

Rzeszów

Ulica Lubelska będzie rozbudowana. Ruszył przetarg

RZESZÓW. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na budowę 5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 878.

Rzeszów

Świąteczne miasteczko już w grudniu na rzeszowskim rynku

RZESZÓW. ​Trwają przygotowania do otwarcia świątecznego miasteczka, które stanie na rzeszowskim rynku już 4 grudnia. Poszukiwani są wystawcy.

Rzeszów

Ruszyła budowa przystanku kolejowego Rzeszów Dworzysko

RZESZÓW. Rozpoczęto prace przy budowie przystanku Rzeszów Dworzysko na trasie Rzeszów – Dębica. PKP przygotuje też 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Miejskie bieganie w Święto Niepodległości

RZESZÓW. Już po raz dziewiąty rzeszowianie pobiegną w Narodowe Święto Niepodległości. Odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla”.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Reklama