Rzeszów - Poniedziałek, 30.03.2026
Reklama

Ruszyły prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego w centrum Rzeszowa

Dodano: 03.04.2025 r. / Redakcja

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Jeszcze tego lata, betonowa przestrzeń w rejonie budynku Estrady Rzeszowskiej zmieni się w zielony ogród, który ma stać się miejscem spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Teren przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej (dawnej Willi Januszów) obejmujący fragment znajdującego się tam parkingu został ogrodzony. Rozpoczęły się prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego. Pierwszym etapem realizacji inwestycji jest odbetonowanie terenu. Inwestycję o wartości nieco ponad 526 tys. zł realizuje wyłoniona w przetargu firma OBO Polska.


Mapka z lokalizacją ogrodu / Nat dla RESinet.pl

W ciągu najbliższy miesięcy powstanie tutaj zielony ogród. Znajdą się w nim ciągi komunikacyjne wykonane z płyt betonowych oraz z nawierzchni przepuszczalnej mineralno – żywicznej. Zamontowane zostaną również elementy małej architektury, w tym ławki, kosze na śmieci, pergole oraz domki dla owadów. Zostanie tu posadzonych około 1,6 tysiąca roślin – m.in.: wiśnie karłowate, graby oraz różnorodne krzewy i byliny.

Reklama

Jak przekazał nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, głównym celem tej inwestycji jest uczynienie przestrzeni przy zabytkowej Willi Januszów piękniejszej i bardziej przyjaznej dla mieszkańców. Miejsce to będzie również służyć uczestnikom wydarzeń plenerowych organizowanych w sezonie letnim przy Estradzie Rzeszowskiej.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Rozwój zielonej infrastruktury i odbetonowanie powierzchni uszczelnionych w Rzeszowie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu na lata 2021 – 2027. Ogród ma być gotowy do końca sierpnia tego roku.

***
Historia budynku przy ul. Jagiellońskiej 24 jest ściśle związana z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, który działał w Rzeszowie w latach 1886 – 1951. Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny Janusz, żony Edwarda Janusza.

W sąsiedztwie budynku przed wielu laty znajdowały się ogrody, stąd pomysł, aby przywrócić w tym miejscu zieleń i stworzyć przestrzeń dla mieszkańów z przeznaczeniem m.in. na koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. Degustacja i kiermasz produktów pszczelarskich

RZESZÓW. Rzeszowskie Miodobranie to kolejne z działań realizowane wspólnie przez autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Rzeszów

Bezpłatnie badania mammograficzne dla mieszkanek Rzeszowa. Rusza kolejna edycja kampanii "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 24.09.2020 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i całego powiatu rzeszowskiego w wieku 50-69 lat.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. Nie żyje 70-letni rowerzysta

70-rowerzysta zginął dziś rano w zderzeniu z samochodem osobowym. Na miejscu wypadku pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy osiedlowej "pięćdziesiątki"

RZESZÓW. Od 23 września br. linia autobusowa obsługująca osiedle Zalesie będzie kursowała wg nowego rozkładu jazdy.

Rzeszów

Franciszek Kotula ma swój mural w Rzeszowie

RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich bloków powstał gigantyczny mural z podobizną Franciszka Kotuli, sfinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się 25 września br.

Rzeszów

Pijany 19-latek uderzył autem w policyjny radiowóz

RZESZÓW. 19-letni mieszkaniec Rzeszowa spędził noc w izbie wytrzeźwień. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu, uderzył autem w policyjny radiowóz, a następnie znieważył interweniujących funkcjonariuszy.

Rzeszów

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa w wieku od 65 do 74 roku życia, pensjonariusze DPS’ów oraz pacjenci zakładów opiekuńczo – leczniczych mogą skorzystać z darmowych sczepień przeciwko grypie.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. We wtorek bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców

RZESZÓW. „Zeroemisyjna mobilność dla każdego” to motyw przewodni tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który odbywa się od 16 do 22 września 2020 r.

Reklama