Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

Rzeszów będzie ubiegał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Prezydent spotkał się z Rzeszowską Radą Kultury

Dodano:

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, w Teatrze Maska Maska, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i miejscy urzędnicy spotkali się z Rzeszowską Radą Kultury, organem doradczym prezydenta.  W spotkaniu wzięli również udział rektorzy wyższych uczelni. Tematem rozmów było wspólne działanie przy aplikowaniu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Prezydent zwrócił się do rzeszowskich twórców kultury z prośbą o włączenie się do działań miasta i wspólną pracę nad ofertą kulturalną, aby przyciągnąć do miasta kolejne pokolenia. Chodzi o stworzenie kapitału na przyszłość. Zbudowanie w mieście tradycji kulturalnych. A te możemy stworzyć inwestując w kulturę i pracę naszych twórców. Aplikowanie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, tworzenie tych tradycji nam ułatwi i na pewno nas zmobilizuje do sprawnego działania. Ważne jest aby przygotować ofertę opartą na twórczości naszych artystów, ofertę szeroką, która przyciągnie odbiorców. Chcemy też przyciągnąć znane, wybitne osobowości świata kultury, które będą ambasadorami naszego miasta na świecie.

- Czuję wielkie wyzwanie jakie się tu kryje. To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Teraz wszyscy znają Rzeszów i wiedzą co zrobili jego mieszkańcy. Nie jesteśmy anonimowym miastem. Lepszego momentu na takie działania nie będzie - powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Pierwszym etapem działań podczas ubiegania się o tytuł ESK2029 będzie prezentacja kandydatur krajowych. Mamy na to czas do 14 sierpnia 2023r. Na  złożenie wstępnych aplikacji mamy czas do 15 września 2023, a preselekcja kandydatur odbędzie się od października do grudnia 2023.  Pełną aplikację musimy złożyć w  I połowie 2024r. a finalna selekcja odbędzie się II połowie 2024 roku. Komisja wybierze zwycięzców na początku 2025 roku.
Reklama
Podczas spotkania prezydent opowiedział o nowych przestrzeniach sztuki, jakie powstaną w mieście. To m.in. aula miejska, biblioteka nowa z częścią audytoryjną, forum ekspozycyjne na Placu Wolności, zagospodarowanie synagogi i terenów wokół niej, rozbudowa teatru z Galerią Szajny, kino Zorza, które przejmuje miasto, tereny kolejowe, czy muzeum fotografii.  Zaznaczył również, że zależy mu na dyskusji środowiska na temat wykorzystania i przeznaczenia Zamku Lubomirskich.

Nakreślił też wstępny kierunek w jakim miasto będzie podążać przygotowując ofertę.

-Jesteśmy pomostem pomiędzy wschodem a zachodem, potencjałem który mamy i chcemy wykorzystać. Mamy tradycje z dawnych czasów, do których możemy nawiązać, mamy ogromny potencjał oparty na kulturze żydowskiej. A do tego jesteśmy miastem międzynarodowym, otwartym bez uprzedzeń i co bardzo ważne, miastem studenckim. A studenci to nasz ogromny kapitał. Nie musimy wymyślać niczego, my bazę mamy. Wystarczy, że przedstawimy prawdę - powiedział prezydent.

W najbliższych dniach Wydział Kultury stworzy adres mailowy, na który artyści i animatorzy kultury, będą mogli wysyłać swoje propozycje, pomysły i które w kolejnych etapach będą omawiane i wprowadzane w życie.

 
Źródło: UM Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Będą m.in. nowe taryfy biletowe

RZESZÓW. Będą zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. ZTM wprowadzi bilety 90-dniowe i 180-dniowe dla osób posiadających uprawnienia do ulg oraz nową metodę rozliczania płatności za bilet kupowany w kasowniku.

Rzeszów

44-latek prowadził auto mając 4 promile. Został zatrzymany na ul. Granicznej

RZESZÓW. Ponad 4 promile miał 44-letni mężczyzna, który zdecydował się wsiąść za kierownicę, pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Reklama