Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Rzeszów będzie ubiegał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Prezydent spotkał się z Rzeszowską Radą Kultury

Dodano:

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, w Teatrze Maska Maska, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i miejscy urzędnicy spotkali się z Rzeszowską Radą Kultury, organem doradczym prezydenta.  W spotkaniu wzięli również udział rektorzy wyższych uczelni. Tematem rozmów było wspólne działanie przy aplikowaniu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Prezydent zwrócił się do rzeszowskich twórców kultury z prośbą o włączenie się do działań miasta i wspólną pracę nad ofertą kulturalną, aby przyciągnąć do miasta kolejne pokolenia. Chodzi o stworzenie kapitału na przyszłość. Zbudowanie w mieście tradycji kulturalnych. A te możemy stworzyć inwestując w kulturę i pracę naszych twórców. Aplikowanie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, tworzenie tych tradycji nam ułatwi i na pewno nas zmobilizuje do sprawnego działania. Ważne jest aby przygotować ofertę opartą na twórczości naszych artystów, ofertę szeroką, która przyciągnie odbiorców. Chcemy też przyciągnąć znane, wybitne osobowości świata kultury, które będą ambasadorami naszego miasta na świecie.

- Czuję wielkie wyzwanie jakie się tu kryje. To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Teraz wszyscy znają Rzeszów i wiedzą co zrobili jego mieszkańcy. Nie jesteśmy anonimowym miastem. Lepszego momentu na takie działania nie będzie - powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Pierwszym etapem działań podczas ubiegania się o tytuł ESK2029 będzie prezentacja kandydatur krajowych. Mamy na to czas do 14 sierpnia 2023r. Na  złożenie wstępnych aplikacji mamy czas do 15 września 2023, a preselekcja kandydatur odbędzie się od października do grudnia 2023.  Pełną aplikację musimy złożyć w  I połowie 2024r. a finalna selekcja odbędzie się II połowie 2024 roku. Komisja wybierze zwycięzców na początku 2025 roku.
Reklama
Podczas spotkania prezydent opowiedział o nowych przestrzeniach sztuki, jakie powstaną w mieście. To m.in. aula miejska, biblioteka nowa z częścią audytoryjną, forum ekspozycyjne na Placu Wolności, zagospodarowanie synagogi i terenów wokół niej, rozbudowa teatru z Galerią Szajny, kino Zorza, które przejmuje miasto, tereny kolejowe, czy muzeum fotografii.  Zaznaczył również, że zależy mu na dyskusji środowiska na temat wykorzystania i przeznaczenia Zamku Lubomirskich.

Nakreślił też wstępny kierunek w jakim miasto będzie podążać przygotowując ofertę.

-Jesteśmy pomostem pomiędzy wschodem a zachodem, potencjałem który mamy i chcemy wykorzystać. Mamy tradycje z dawnych czasów, do których możemy nawiązać, mamy ogromny potencjał oparty na kulturze żydowskiej. A do tego jesteśmy miastem międzynarodowym, otwartym bez uprzedzeń i co bardzo ważne, miastem studenckim. A studenci to nasz ogromny kapitał. Nie musimy wymyślać niczego, my bazę mamy. Wystarczy, że przedstawimy prawdę - powiedział prezydent.

W najbliższych dniach Wydział Kultury stworzy adres mailowy, na który artyści i animatorzy kultury, będą mogli wysyłać swoje propozycje, pomysły i które w kolejnych etapach będą omawiane i wprowadzane w życie.

 
Źródło: UM Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejny etap prac na budowie połączenia ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Rzeszowie. Chodzi o drogę, która połączy ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Dzięki niej, mieszkańcy Słociny i Zalesia zyskają lepsze skomunikowanie z centrum...

Rzeszów

Park na osiedlu Słocina zostanie odnowiony

RZESZÓW. Blisko 2,5 mln zł będzie kosztować rewitalizacja zabytkowego parku otaczającego dwór Chłapowskich na osiedlu Słocina. Powstaną m.in. nowe aleje i nowy plac zabaw, zamontowane zostanie oświetlenie. Inwestycja ma być gotowa wiosną...

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontrolowali taksówki na aplikację

RZESZÓW. 24 skontrolowane pojazdy, 8 wykroczeń – to bilans piątkowej kontroli taksówek na aplikację w Rzeszowie. Sprawdzano uprawnienia kierowców i ich trzeźwość, a także stan techniczny samochodów.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Miłocińskiej

RZESZÓW. W związku z koniecznością remontu wiaduktu kolejowego, od 22 lipca do 31 sierpnia 2024 roku zamknięty będzie przejazd pod wiaduktem na ul. Miłocińskiej.

Rzeszów

Kąpielisko miejskie Żwirownia nieczynne do odwołania

RZESZÓW. W związku z przekroczeniem dopuszczalnej ilości bakterii coli w wodzie, miejskie kąpielisko przy ul. Kwiatkowskiego zostało zamknięte na czas nieokreślony.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie na torach w Rzeszowie. Wstrzymano ruch pociągów

RZESZÓW. Dziś rano pociąg relacji Przemyśl – Gdynia potrącił mężczyznę, który w wyniku obrażeń, zginął na miejscu. Policja wyjaśnia okoliczność wypadku oraz tożsamość mężczyzny. PKP Intercity poinformowało o przerwie w ruchu pociągów.

Rzeszów

Na ul. Okulickiego powstaje dodatkowy pas ruchu

RZESZÓW. Rozpoczęła się budowa dodatkowego pasa ruchu na ul. Okulickiego w Rzeszowie. Ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu.

Nowa atrakcja dla dzieci i dorosłych

W Rzeszowie powstała wyjątkowa makieta z podkarpackimi akcentami i ruchomymi elementami [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. MyMiniLand – to nowa atrakcja dla dzieci i dorosłych, a w szczególności dla miłośników modelarstwa. To miejsce, w którym prezentowana jest wyjątkowa makieta przedstawiająca miniaturowy świat stworzony z dbałością o szczegóły....

Reklama