Rzeszów - Niedziela, 14.12.2025
Reklama

Rzeszów bez zgody MSWiA na dalsze poszerzanie. Ratusz: „nie składamy broni”

Dodano: 15.07.2019 r.

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji upubliczniło projekt rozporządzenia, w którym zawarta jest negatywna opinia na temat dalszego poszerzania Miasta Rzeszów. Dodatkowo wydano zgodę na poszerzenie Głogowa Małopolskiego.

Zgodnie z założeniami Ratusza, Rzeszów miał się powiększyć o osiem sołectw. Mowa o Malawie, Pogwizdowie Nowym, Racławówce Doły, Tajęcinie, części Trzebowniska, Jasionce, Zaczerniu oraz Nowej Wsi. Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. Wg. danych MSWiA nowymi obywatelami stolicy innowacji zostałoby 14390 osób.

Negatywnie o poszerzeniu Rzeszowa

Pierwsza negatywna opinia wypłynęła od wojewody podkarpackiego: „Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – czytamy w opinii wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Kolejna zła wiadomość dla władz miasta przyszła 11 lipca br., kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Podobnie jak wcześniejsza opinia wojewody, ta również w całości została negatywnie zaopiniowana. Żadna z proponowanych zmian terenu nie uzyskała zielonego światła.

Dodajmy, że poza pozytywną opinią Rady Miasta Rzeszowa, negatywne opinie w sprawie przyłączenia ww. terenów wydała Rada Gminy Krasne, Rada Miejska w Boguchwale, Rada Miejska w Głogowie Małopolskim, Rada Gminy Trzebownisko oraz Rada Powiatu Rzeszowskiego i rzecz jasna wojewoda podkarpacki.

W Ratuszu słyszymy, że w środę prezydent Rzeszowa jedzie do Warszawy rozmawiać w sprawie ww. opinii: „Będzie przekonywał, żeby przynajmniej przyłączyć te tereny, które po konsultacjach były za przyłączeniem, czyli Malawa, Racławówka Doły i Pogwizdów Nowy. Cały czas będziemy walczyć. Nie składamy broni” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.
Reklama

Pozytywnie w sprawie Głogowa Małopolskiego

Zgoła odmienne nastroje panują w Głogowie Małopolskim, ponieważ w tym samym raporcie rozważana była również kwestia dołączenia do gminy terenów. Władze miasta postulowały o przyłączenie Rogoźnicy o powierzchni 259,32 ha (626 mieszkańców), Woli Cichej o powierzchni 147,77 ha (357 mieszkańców) oraz Zabajki o powierzchni 310.40 ha (801 mieszkańców).

„Powierzchnia dostępnych terenów inwestycyjnych w mieście wyczerpuje się, dodatkowo część z tych terenów jest trudna do zagospodarowania ze względu na własność prywatną i wysoką cenę sprzedaży. Część z tych terenów ze względu na istniejące przeznaczenie i lokalizację uniemożliwia budowę zakładów produkcyjnych. Powiększenie obszaru miasta Głogowa Małopolskiego pozwoli na pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, zwłaszcza dla inwestycji produkcyjnych i usługowych. Nowe obszary miasta będą zagospodarowane w sposób przewidywalny i uporządkowany, a to przyspieszy rozwój gospodarczy oraz spowoduje aktywizację zawodową społeczeństwa” – czytamy w projekcie rozporządzenia MSWiA.

Zaznaczmy, że mówimy dzisiaj jedynie o projekcie. Ostatecznie temat zostanie rozstrzygnięty na lipcowym posiedzeniu Rady Ministrów. Dodajmy, że mieszkańcy sołectw, które Rzeszów chce dołączyć również zabrali głos w sprawie.




 Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

19 listopada budynek PUW w Rzeszowie i inne obiekty zaświecą się na czerwono

RZESZÓW. W środę, 19 listopada 2015 r. - w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci - odbędzie się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. W tym dniu kilka rzeszowskich obiektów zaświeci się...

Rzeszów

Blisko 100 wystawców, regionalne produkty… Podkarpacki Bazarek już w tę sobotę

RZESZÓW. Regionalne chleby i wędliny, aromatyczne sery, miody, świeże owoce i warzywa, pyszne wypieki oraz ekologiczne przetwory – takie specjały czekają na gości Podkarpackiego Bazarku.

Rzeszów

Na ulice Rzeszowa wyjechał „Autobus Ciepła”

RZESZÓW. W poniedziałek, 17 listopada na ulice Rzeszowa wyjechał „Autobus Ciepła” z gorącymi posiłkami dla potrzebujących. Będzie kursował do marca 2026 r. Jest to wspólna inicjatywa Miasta Rzeszowa, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej...

Rzeszów

„Słodka ciężarówka” przyjedzie do Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższy piątek, 21 listopada do stolicy Podkarpacia przyjedzie niezwykła ciężarowa pełna atrakcji dla małych i dużych miłośników słodyczy marki Wawel. Pojazd zaparkuje przy ulicy Strażackiej 10.

Rzeszów

Policja ustaliła tożsamość kobiety, której ciało wyłowiono ze Żwirowni

RZESZÓW. Kobieta, której ciało wyłowiono w sobotę ze Żwirowni, to 50-letnia mieszkanka Rzeszowa. Decyzją prokuratora, zwłoki zabezpieczono do badań sekcyjnych.

Rzeszów

Policyjny dron „łapał” kierowców na rondzie Honorowych Dawców Krwi w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci zakończyli działania z wykorzystaniem drona pn. "Czerwone Światło - STOP". Ich celem celem było sprawdzenie, czy kierowcy stosują się sygnalizacji świetlnej.

Rzeszów

Premiera teledysku, który powstał na dachu Olszynki Park

RZESZÓW. W piątek, 14 listopada 2025 r. odbędzie się premiera teledysku do jednego z utworów Antonio Vivaldiego w wykonaniu Magdaleny Kobrzyńskiej, nagranego na dachu Olszynki Park.

Rzeszów

Rzeszowski policjant mistrzem Polski w brazylijskim Jiu-jitsu

RZESZÓW. Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zdobył tytuł mistrza Polski w kategorii Master 2 w najbardziej prestiżowych zawodach brazylijskiego Jiu-jitsu w kraju.

Reklama