Rzeszów - Sobota, 24.05.2025
Reklama

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Nowe studium zastąpi dokument uchwalony w 2000 roku.

Uchwalenie konstytucji przestrzennej dla Rzeszowa, było jednym z flagowych punktów programu Konrada Fijołka w trakcie kampanii wyborczej. Zdaniem obecnego Prezydenta Rzeszowa dokument pozwoli „zaprowadzić w mieście ład przestrzenny i doprowadzić do właściwego planowania dalszego rozwoju i zabudowy Rzeszowa”.

Podczas wtorkowej sesji, radni głosowali nad drugą wersją dokumentu. Do pierwszego projektu planiści wprowadzili sporo zmian, uwzględniając uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Zdaniem Konrada Fijołka, konstytucja przestrzenna Rzeszowa, jest dokumentem innowacyjnym na skalę kraju a jego opracowanie wymagało „wielomiesięcznej pracy i spotkań”.

- Wiele dużych miast poległo na tym zadaniu, nam się udało i bardzo za to dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w pracę. A przede wszystkim mieszkańcom, którzy podeszli do sprawy w sposób dojrzały, z wyrozumiałością i wielkim rozsądkiem. Przepraszam za stres, który towarzyszył pracom i rozmowom, ale tak to zwykle bywa, kiedy trzeba wypracować kompromis w ważnej sprawie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Reklama
Na bazie studium Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa będzie mogło teraz opracowywać miejscowe plany dla kolejnych części Rzeszowa. Prezydent zapowiada, że takich dokumentów będzie bardzo dużo, a o kolejności ich uchwalania będą decydować radni. Studium wskazuje m.in. miejsca zarezerwowane w mieście pod zieleń, komunikację i zabudowę mieszkaniową, handlową, czy przemysłową. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 2020 roku.  Projekt studium był dwukrotnie wyłożony do publicznego wglądu i mieszkańcy mogli zgłaszać do niego wówczas swoje uwagi. Podczas pierwszego wyłożenia mieszkańcy złożyli ich 3903, podczas drugiego uwag wpłynęło 903. Uwzględniono ponad 75 procent z nich.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Filie RDK przyjmujące dary będą zamknięte w niedziele

RZESZÓW. Wszystkie filie RDK, do których można przynosić dary dla uchodźców nie będą czynne w niedziele.

Rzeszów

Otwarto nową drogę łączącą ulice Kopisto i Wierzbową

​RZESZÓW. W końcu udało się otworzyć nową drogą, która połączyła ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Nowy łącznik nosi nazwę Podwisłocze.

Rzeszów

Kolizja na rondzie im. Rodziny Ulmów. Sprawca był pijany

RZESZÓW. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 46-letni kierowca, który spowodował kolizję na rondzie im. Rodziny Ulmów. Dodatkowo mężczyzna miał zakaz prowadzenia pojazdów.

Rzeszów

Rzeszowska elektrociepłownia rozpoczęła budowę kotłowni gazowej

RZESZÓW. W przyszłym roku rzeszowska elektrociepłownia zyska nowoczesną kotłownię gazową. Dzięki tej inwestycji, możliwa będzie całkowita rezygnacja z wykorzystania węgla jako paliwa.

Rzeszów

Plaza organizuje zbiórkę dla kobiet z Ukrainy

RZESZÓW. 8 marca 2022 r. z okazji Dnia Kobiet CH Plaza przeprowadzi zbiórkę dla kobiet z Ukrainy pod hasłem „Kobietom w potrzebie”. Zbierane będą środki higieniczne, kosmetyki, bielizna i wygodna odzież.

Rzeszów

W Full Markecie powstał punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. W budynku Full Marketu przy ul. Rejtana 53 przygotowano ppnad 500 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy.

Rzeszów

WSIiZ uruchamia świetlicę dla dzieci i ich opiekunów z Ukrainy

RZESZÓW. Uczelnia chce zapewnić uchodźcom trochę spokoju i odpoczynku.

Rzeszów

Kolejny krok w kierunku budowy aquaparku w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie studium wykonalności dla budowy parku wodnego w Rzeszowie. Będzie ono zawierało m.in. analizy dotyczące kosztów, technologii budowy oraz funkcji aquaparku.

Reklama