Rzeszów - Piątek, 02.05.2025
Reklama

Rzeszów nagrodzony w plebiscycie "Wydarzenie Historyczne Roku"

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Przygotowany przez Rzeszów i słowacki Stropkov projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” został doceniony w 15. edycji plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”.

Plebiscyt został zorganizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” został przygotowany przez Urząd Miasta Rzeszowa. W ramach projektu, realizowanego ze słowackim miastem Stropkov, zorganizowano szereg wydarzeń: spektakl teatralny „Legendo, ożyj!", wystawy, cykl spotkań online z gawędziarzami prezentującymi legendy pogranicza, warsztaty wrażeniowo-sensoryczne na temat technik pracy z tekstem legend oraz warsztaty artystyczne – ilustratorskie i poświęcone animacji poklatkowej. Powstałe ilustracje uczestnicy warsztatów wykorzystali do stworzenia etiud filmowych oraz dłuższej animacji prezentującej cztery legendy polsko-słowackiego pogranicza.

W plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku”, projekt "Baśniowe pogranicze" zwyciężył w kategorii „Edukacja”, a o zwycięstwo w finale walczył z następującymi wydarzeniami: 

„Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa”, organizator: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
Tajna misja Mazurów, organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” 
Wielkoformatowa gra planszowa „Gas Age − Epoka Gazu”, organizator: Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Akademia Witolda Pileckiego, organizator: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Finałowe projekty wybrało jury w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – przewodnicząca jury (Uniwersytet Warszawski, wiceprzewodnicząca Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski). Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski można obejrzeć prezentację filmową wszystkich zwycięskich projektów.
Reklama

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ok. 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady idzie pełną parą

RZESZÓW. Prace przy realizacji jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Rzeszowie idą pełną parą. Nie wykluczone, że budowę Wisłokostrady uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Wzrosły ceny mieszkań w Rzeszowie. Ile zapłacimy za metr kwadratowy?

RZESZÓW. Od początku roku ceny nowych mieszkań w stolicy Podkarpacia wzrosły o 2 % - tak wynika z danych platformy BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Rzeszów

W powiecie rzeszowskim otwarto dwa nowe mosty

W Rudnej Małej pod Rzeszowem odbudowano dwa mosty drogowe, znajdujące się w ciągu drogi powiatowej Nr 1377R.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił harmonogram kursowania autobusów w okresie Świąt Wielkanocnych.

Rzeszów

Biblioteka Nowa ma być wizytówką Rzeszowa i całego Podkarpacia. Rusza konkurs architektoniczny

RZESZÓW. W Rzeszowie powstanie nowoczesna bilbioteka, wzorowana na najlepszych tego typu obiektach z całego świata. Będzie kulturalną wizytówką, nie tylko stolicy regionu, ale również całego Podkarpacia. Jej projekt zostanie wybrany w drodze...

Rzeszów

Ponad 80 tys. pasażerów. Kolejny dobry wynik lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 81 792 pasażerów skorzystało z oferty podrzeszowskiego lotniska w marcu br. To o ponad 21% więcej, niż w analogicznym miesiącu w ubiegłym roku.

Rzeszów

Dzieje się na budowie połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. We wschodniej części Rzeszowa trwa budowa drogi, która lepiej skomunikuje osiedla Słocina i Zalesie z centrum miasta.

Rzeszów

Ruszyła sprzedaż cegieł z dawnego stadionu Resovii

RZESZÓW. Rozpoczęła się sprzedaż cegieł pochodzących z wyburzonego stadionu przy ul. Wyspiańskiego 22. Za najtańszą zapłacimy 110 zł.

Reklama