Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszów pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem strefy płatnego parkowania

Dodano: 07.11.2019

Rzeszów pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem strefy płatnego parkowania - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Stolica innowacji dołącza do grona kilku europejskich miast, w których będzie funkcjonował wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Realizacją systemu zajmie się Asseco Data Systems. Projekt o wartości 14,7 mln zł ma być wprowadzony w życie od 2021 roku.

Władze miasta podpisały umowę  na wdrożenie zaawansowanego technologicznie systemu, który docelowo ma upłynnić ruch w strefie płatnego parkowania i skrócić czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście.

„Innowacyjny system monitoringu strefy płatnego parkowania to wiele korzyści dla Rzeszowa. Mieszkańcy szybciej znajdą miejsce parkingowe, co ograniczy ruch samochodowy, a tym samym emisję spalin w centrum miasta. System kamer podniesie poziom bezpieczeństwa, a zbierane na dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy” – powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Na obszarze objętym strefa płatnego parkowania zostaną rozmieszczone kamery, czujniki i sieci neuronowe, które będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Informacja o wolnych miejscach będzie przesyłana na rozmieszczone na interaktywne tablice w strefie płatnego parkowania oraz do udostępnionej mieszkańcom aplikacji mobilnej. Będzie ona również zintegrowana z aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej.

„Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych” - powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor ds. Rozwoju Obszaru Smart City w Asseco Data Systems.REKLAMA

Wprowadzeniem monitoringu wizyjnego zainteresowany był Kraków oraz Wrocław, gdzie trwa aktualnie pilotaż takiego programu: ”Trwa taki pilotaż w tej chwili. Póki co monitorujemy jak system się sprawdza. Wszystko jest kwestią różnych zmiennych” – informuje Anna Bytońska z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Stolica innowacji na pilotaż się nie zdecydowała, przez co stanie się pierwszym miastem w kraju wprowadzającym system na stałe: „Nie ma potrzeby wprowadzania programu pilotażowego. Chcemy od razu wprowadzić cały system” – informuje Agnieszka Siwak Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Rozwiązania w tym zakresie funkcjonują m.in. w Pizie, Paryżu i Pradze.

„Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G ” – dodaje Paweł Sokołowski.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Na ul. Rejtana pojawi się zegar z 10-metrową tarczą. Radni jednogłośnie zaakceptowali pomysł - Aktualności Rzeszów

Na ul. Rejtana pojawi się zegar z 10-metrową tarczą. Radni jednogłośnie zaakceptowali pomysł

RZESZÓW. Projekt uchwały został przyjęty przez radnych jednogłośnie. ...

Dwa projekty rzeszowskiego samorządu w finale konkursu Polskiej Agencji Prasowej - Aktualności Rzeszów

Dwa projekty rzeszowskiego samorządu w finale konkursu Polskiej Agencji Prasowej

RZESZÓW. W konkursie udział wzięło 181 jednostek samorzadu terytorialnego. ...

Policja prosi o pomoc ws. tożsamości rowerzysty, który zginął w wypadku - Aktualności Rzeszów

Policja prosi o pomoc ws. tożsamości rowerzysty, który zginął w wypadku

RZESZÓW. Ofiarą jest mężczyzna w wieku około 55-65 lat. ...

ZTM nie wprowadzi zmian na linii 0A i 0B, ale nowe tabliczki na przystankach pozostaną - Aktualności Rzeszów

ZTM nie wprowadzi zmian na linii 0A i 0B, ale nowe tabliczki na przystankach pozostaną

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego wstrzymuje się z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy dla linii 0A i 0B. ...

Prezydent Rzeszowa odwołuje wszystkie imprezy masowe. Powód: koronawirus - Aktualności Rzeszów

Prezydent Rzeszowa odwołuje wszystkie imprezy masowe. Powód: koronawirus

RZESZÓW. Władze miasta odwołują imprezy masowe. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem