Rzeszów - Środa, 21.05.2025
Reklama

Rzeszów wesprze ekologiczne ogrzewanie mieszkań

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa dostaną szansę na uzyskanie wsparcia m.in. do wymiany źródeł ciepła i systemów ogrzewania wody oraz uzupełniająco poprawę energochłonności mieszkań. Będzie to możliwe dzięki przystąpieniu przez miasto do realizacji dwóch ekologicznych programów: „Ciepłe Mieszkanie” i „STOP SMOG”.

Pierwszy z programów – „Ciepłe Mieszkanie” jest finansowany z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Rzeszów złoży wniosek o przystąpienie do tego programu i jeśli tylko zostanie on rozpatrzony pozytywnie, umożliwi mieszkańcom uzyskanie wsparcia.

Wsparcie z tego programu jest przeznaczone dla budownictwa wielomieszkaniowego, ale nie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W przypadku Rzeszowa pozwoli to sięgnąć po dotację około 300 właścicielom mieszkań, na przykład w starszych kamienicach w centrum miasta, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe.

- Dotacje będą mogły sięgnąć nawet 95 procent wydatków, jakie właściciel mieszkania poniesie na wymianę pieca na ekologiczny, albo podłączenia mieszkania do ciepła systemowego. Przy okazji będzie mógł wnioskować także na przykład na wymianę stolarki okiennej – mówi dr Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.
Szczegóły i zasady działania programu miasto opublikuje po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu.
Reklama

Jednocześnie Rzeszów przystępuje także do rządowego programu STOP SMOG, którego celem jest realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Mają one polegać na wymianie urządzeń lub systemów grzewczych ogrzewających budynki jednorodzinne, albo urządzeń lub systemów grzewczych podgrzewających wodę użytkową w tych budynkach. Celem zmian ma być spełnienie standardów niskoemisyjnych, a także zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na ciepło grzewcze.

W przypadku tego programu na pomoc będą mogły liczyć osoby najbiedniejsze, zagrożone lub dotknięte ubóstwem energetycznym. W przypadku pojedynczej nieruchomości koszt zadań, na które będzie można wnioskować o pieniądze będzie mógł wynieść maksymalnie 53 tysiące złotych. Zasady programu przewidują całościowe sfinansowanie inwestycji przez pieniądze rządowe oraz z budżetu miasta. Program STOP SMOG ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór dla mieszkańców, a szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO]

RZESZÓW. System opiera się na aplikacji „4mobility carsharing”

Rzeszów

Radni przyjęli budżet na 2020 rok. RR krytykuje rząd, a PiS chce „zielonego miasta”

RZESZÓW. Radni, większością głosów, przyjęli projekt budżetu na 2020 rok.

Rzeszów

Sprawdź, jak będą kursować autobusy MKS w okresie świątecznym

RZESZÓW. Międzygminna Komunikacja Samochodowa informuje o kursach autobusów w okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Rzeszów

Władze miasta ponownie o poszerzeniu granic Rzeszowa

RZESZÓW. Chcą przyłączyć Racławówkę Doły, Pogwizdów Nowy oraz Malawę.

Rzeszów

Znamy listę firm, które dostarczą śmieci do spalarni. Obok Rzeszowa i Strzyżowa… Warszawa

RZESZÓW. PGE Energia Ciepła wyłoniła 10 firm, które będą dostarczać odpady do spalarni w Rzeszowie.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów zwycięska po 10. kolejce PlusLigi

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów pokonali we własnej hali Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:1 w meczu 10. kolejki PlusLigi.

Rzeszów

Maraton Innowacji w PCI. Będą eksperymenty na pokładzie nanosatelitów

RZESZÓW. Już 17 grudnia br. w Podkarpackim Centrum Innowacji zaplanowano Maraton Innowacji.

Reklama