Rzeszów - Niedziela, 16.11.2025
Reklama

Rzeszów wyróżniony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Dodano: 23.05.2022 r.

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto Rzeszów zostało uhonorowane tytułem "miasta-ratownika". - To ogromny zaszczyt i wyróżnienie przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to wyróżnienie. Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów". - W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi – powiedział Zełenski (cytaty za Polską Agencję Prasową).
Reklama
- Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. W imieniu rzeszowian dziękuję za to wyróżnienie – dodał Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP. Ilu mieszkańców Rzeszowa udało im się oszukać?

RZESZÓW. Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciło troje mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

Kolejne zwycięstwo Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Tytuł MVP powędrował w ręce Thibaulta Rossarda.

Rzeszów

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg

RZESZÓW. 20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego.

Rzeszów

Radny wskazuje 7 zagrożeń wynikających z wprowadzenia nowego regulaminu ogródków letnich

RZESZÓW. Z nowym regulaminem nie zgadza się Witold Walawender, radny Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Powstaje projekt drogi łączącej ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Przetarg na wykonanie połączenia ul. Kopisto z ul. Wierzbową ruszy dopiero w przyszłym roku.

Rzeszów

Pracownicy PRz mają pomysł na poprawę punktualności autobusów miejskich

RZESZÓW. O szczegółach pomysłu dowiemy się w trakcie seminarium „Rozwój systemów transportowych Rzeszowa”.

Rzeszów

Brytyjska miejscowość Rushmoore kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa? Zdecydują radni

RZESZÓW. We wtorek odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. Jednym z projektów uchwały traktuje o nawiązaniu współpracy partnerskiej.

Rzeszów

25 lutego rozpocznie się rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

RZESZÓW. Na zajęcia w Rzeszowie zostanie przyjętych 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Reklama