Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

Rzeszów wysoko w rankingu „polskich miast przyszłości”

Dodano: 13.02.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. fDi Magazine, opiniotwórcze pismo z Grupy Financial Times, opublikowało najnowszy ranking „Polish Cities of the Future 2019/20”, w którym wysokie miejsce zajął Rzeszów.

Raport przygotowany przez fDi Magazine obejmuje pięć kategorii: przyjazne nastawienie do biznesu, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, dostępność oraz potencjał gospodarczy. Ranking, rzecz jasna, uwzględnia jedynie Polskie miasta.

Wyniki jakie zaprezentowano w poszczególnych kategoriach zostały podzielone na trzy grupy, tj. miast dużych – powyżej 250 tys. mieszkańców, miast średnich - od 100 do 250 tys. mieszkańców oraz miast małych – poniżej 100 tys. mieszkańców.

W wyżej wymienionych kategoriach brane były pod uwagę takie czynniki jak m.in. procent ludności z wyższym wykształceniem, łączna liczba firm w sektorze opartym na wiedzy, liczba wyższych uczelni, liczba mieszkańców z wyższym wykształceniem na 100 000 ludzi, gęstość zaludnienia, czy też odsetek zagranicznych studentów uczących się na wyższych uczelniach. 

Jak wypadł Rzeszów?

Miasto Rzeszów zwyciężyło w dwóch kategoriach miast średnich: kreowanie przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu oraz kapitał ludzki i lifestyle.

W ostatecznej klasyfikacji, w kategorii miast średnich, Rzeszów znalazł się na 4. miejscu wśród polskich miast przyszłości 2019/20.
Reklama

Wyniki pozostałych miast

W kategorii potencjał gospodarczy, wśród dużych miast zwyciężyła Warszawa, średnich Gdynia, natomiast małych Błonie. Próżno w tej kategorii szukać stolicy województwa podkarpackiego w pierwszej piątce.

Jeżeli chodzi o kapitał ludzki, to w tym przypadku wśród dużych miast ponownie zwycięża Warszawa, natomiast wśród miast małych Pruszków.

W kategorii efektywność kosztowa, wśród dużych miast najlepszym okazał się Białystok, wśród średnich miast Tarnów. Najlepszą efektowność kosztową wśród małych miast zalicza Radomsko.

Warszawa ponownie okazała się najlepsza również w kategorii dostępności. Średnim miastom przewodzi Sosnowiec, natomiast Pruszków wiedzie prym wśród małych miast.

Ostatnią kategorią jest „kreowanie przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu”. Zgodnie z danymi rankingu najlepszym dużym miastem ponownie Warszawa, zaś Pruszków przewodzi małym miastom.

Nagrody fDi zostaną wręczone w Cannes podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji (MIPIM 2019).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ogrody kieszonkowe w Rzeszowie otrzymają nazwy miast partnerskich

RZESZÓW. Teren zielony przy ul. Kurpiowskiej otrzymał nazwę „Ogród kieszonkowy - Bielefeld”.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie na ul. Grottgera w Rzeszowie

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło dziś przed godz. 12:00. Samochód ciężarowy śmiertelnie potrącił kobietę, która przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych.

Rzeszów

Kolizja w Krasnem. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, był pijany

KRASNE. 45-letniemu sprawcy kolizji grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych

RZESZÓW. W okresie Wszystkich Świętych nastąpią zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Jak co roku Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi 10 dodatkowych linii specjalnych, z których większość będzie kursowała co 20 minut.

Rzeszów

Miasto zbiera informacje o zapotrzebowaniu na węgiel

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa szacuje wstępnie liczbę gospodarstw domowych z Rzeszowa, które chcą zakupić węgiel po preferencyjnych cenach.

Rzeszów

Rzeszów wesprze ekologiczne ogrzewanie mieszkań

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa dostaną szansę na uzyskanie wsparcia m.in. do wymiany źródeł ciepła i systemów ogrzewania wody oraz uzupełniająco poprawę energochłonności mieszkań.

Rzeszów

Giełda biżuterii i minerałów w weekend w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 29 i 30 października 2022 po raz pierwszy w Rzeszowie odbędzie się Międzynarodowa Giełda Biżuterii i Minerałów. Będą to największe targi biżuterii, minerałów i skamieniałości na Podkarpaciu.

Rzeszów

Rekordowy sezon wakacyjny w Jasionce. Znamy plany na lato 2023

RZESZÓW/JASIONKA. Z wakacyjnych połączeń z podrzeszowskiego lotniska skorzystało ponad 114 tys. pasażerów. 

Reklama