Rzeszów - Niedziela, 06.07.2025
Reklama

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności. Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Na Podkarpaciu odnotowano najniższy wskaźnik umieralności wśród województw. Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najmniej zgonów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców zarejestrowano w Rzeszowie.

W 2017 roku w województwie podkarpackim było 908 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik w Polsce. Najwięcej zgonów na 100 tysięcy mieszkańców odnotowano w województwie łódzkim – 1257.

Zarówno w Polsce, jak i na Podkarpaciu najczęstszymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i nowotwory. W województwie podkarpackim w 2017 roku na 100 tysięcy mieszkańców 392 zgony były spowodowane chorobami układu krążenia. Był to czwarty w kolejności (licząc od najniższego) wskaźnik w Polsce. Najmniej zgonów z powodu chorób układu krążenia było w województwie wielkopolskim – 339 na 100 tysięcy ludności, a najwięcej w województwie świętokrzyskim – 559 zgonów.

Nad drugim miejscu, biorąc pod uwagę przyczyny zgonów, znalazły się choroby nowotworowe. Na nowotwory w 2017 roku na Podkarpaciu zmarło 228 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik wśród województw. Najwyższy występował w województwie śląskim – 313 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców.
Reklama
W województwie podkarpackim, biorąc pod uwagę powiaty ziemskie, najniższa umieralność występowała w powiecie leskim – 848 zgonów na 100 tysięcy ludności, a najwyższa w powiecie lubaczowskim – 1030 zgonów. W Polsce wskaźnik umieralności wyniósł 1049 zgonów na 100 tysięcy ludności

W 2017 roku najniższy wskaźnik umieralności spośród stolic poszczególnych województw zanotowano w Rzeszowie – 769 zgonów na 100 tysięcy ludności. Dla przykładu w Łodzi, która znalazła się na ostatnim miejscu, wskaźnik ten był niemal dwukrotnie wyższy i wyniósł 1449 zgonów na 100 tysięcy ludności.

Rzeszów miał również najniższy wskaźnik umieralności wśród miast na prawach powiatu w  województwie podkarpackim. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Przemyślu – 1102 zgony. W Krośnie zgonów na 100 tysięcy mieszkańców było 869, a w Tarnobrzegu 859.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Rzeszów

Powstaną kolejne parki dla psów w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowe psie parki w Rzeszowie mają powstać w rejonie ulic Ornej i  Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście oraz przy ul. Lewakowskiego na osiedlu Krakowska Południe.

Rzeszów

Rusza pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. 

Rzeszów

W WSPiA powstało Centrum Wolontariatu PCK

RZESZÓW. Od wtorku, 8 marca 2022 r. w budynku Collegium Securitatis WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 działa Centrum Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rzeszów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Rzeszów

Filie RDK przyjmujące dary będą zamknięte w niedziele

RZESZÓW. Wszystkie filie RDK, do których można przynosić dary dla uchodźców nie będą czynne w niedziele.

Rzeszów

Otwarto nową drogę łączącą ulice Kopisto i Wierzbową

​RZESZÓW. W końcu udało się otworzyć nową drogą, która połączyła ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Nowy łącznik nosi nazwę Podwisłocze.

Rzeszów

Kolizja na rondzie im. Rodziny Ulmów. Sprawca był pijany

RZESZÓW. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 46-letni kierowca, który spowodował kolizję na rondzie im. Rodziny Ulmów. Dodatkowo mężczyzna miał zakaz prowadzenia pojazdów.

Reklama