Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

Dodano: 09.12.2019

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, jedna z najbardziej prestiżowych olimpiad dotyczących integracji europejskiej odbyła się już po raz piętnasty. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. W najlepszej dwunastce, która walczyła o prestiżowe nagrody, znalazło się aż dwóch reprezentantów Podkarpacia.

Olimpiada „Gwiezdny Krąg” skierowana jest do uczniów szkół średnich, a organizatorami są Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Parlament Europejski Biuro w Polsce, Sieć Informacyjna Europe Direct w Polsce oraz Słupski Instytut ds. Młodzieży. Konkurs składa się z trzech etapów tj. szkolnego, regionalnego i ogólnopolskiego.

„Regionalny etap olimpiady w naszym województwie od wielu lat jest koordynowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Cieszymy się, że po raz pierwszy w finale znalazł się nie jeden, lecz dwóch przedstawicieli Podkarpacia – Jan Sobuś z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Aleksander Hycnar z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie” – mówi Sylwia K. Mazur, przewodnicząca komisji konkursowej etapu regionalnego, na co dzień pracująca w PIE ED – Rzeszów.

W całym kraju udział w przedsięwzięciu wzięło 2739 uczennic i uczniów, a do ścisłego finału przeszło 12 osób. W dwunastce znalazło się dwóch reprezentantów Podkarpacia. Był to pierwszy raz, kiedy reprezentanci regionu znaleźli się w ścisłej czołówce tego prestiżowego konkursu. W ogólnopolskim etapie Olimpiady finalistki i finaliści zmierzyli się zarówno z częścią ustną, jak i testową. Ponadto uczestniczyli w debacie. Wszystkie etapy były ocenianie przez wybitnych ekspertów ds. Unii Europejskiej. Gala finałowa odbyła się 6 grudnia br. w zabytkowej sali Ratusza Miejskiego w Słupsku.REKLAMA

„Podkarpacie może być dumne, gdyż w tegorocznej edycji nasi reprezentanci znaleźli się na drugim i trzecim miejscu podium. Ponadto z moich rozmów z organizatorami olimpiady, podczas gali finałowej wynika, że przedstawicielowi łańcuckiego II LO niewiele brakło do wygrania całego konkursu” – podkreśla Dominik Łazarz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct przy WSIiZ w Rzeszowie.

Jan Sobuś, który zajął drugie miejsce, jest uczniem klasy trzeciej o profilu humanistycznym z elementami wiedzy o prawie i bezpieczeństwa narodowego II LO w Łańcucie. Zdobywca trzeciego miejsca  Aleksander Hycnar jest uczniem pierwszej klasy na dwujęzycznym profilu ekonomiczno-menedżerskim z rozszerzoną matematyką, geografią i WOS w IX LO w Rzeszowie.

„Z Olimpiady Wiedzy o UE wyniosłem wiele cennych wiadomości, które przydać mi się mogą w codziennym życiu. Poza tym ta olimpiada, z uwagi na odbywającą się w ramach finałowego etapu debatę i odpowiedzi ustne, daje znakomitą możliwość poćwiczenia wystąpień publicznych” – mówi Jan Sobuś.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęło kilkunastu polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego m.in. Janusz Lewandowski, Robert Biedroń, Krzysztof Hetman, Ryszard Legutko, Radosław Sikorski i Janina Ochojska. Tegoroczna edycja Olimpiady była szczególna ponieważ przypadła na rok, w którym obchodzono 15 rocznicę wstąpienia Polski do UE. 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Aktualności Rzeszów

Trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

RZESZÓW. Rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego informuje, że trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Kliniczneg...

Rzeszowscy radni już niebawem dostaną tablety. Najpierw jednak przejdą szkolenie - Aktualności Rzeszów

Rzeszowscy radni już niebawem dostaną tablety. Najpierw jednak przejdą szkolenie

RZESZÓW. 36 tys. zł - taką kwotę wydał ratusz na tablety dla radnych miasta. ...

Inwestycja drogowa za ok. 50 mln zł ruszy jeszcze w tym kwartale. Powstanie rondo oraz nowa droga - Aktualności Rzeszów

Inwestycja drogowa za ok. 50 mln zł ruszy jeszcze w tym kwartale. Powstanie rondo oraz nowa droga

RZESZÓW. Inwestycja za ok. 50 mln zł ma się rozpocząć jeszcze w pierwszej części bieżącego roku. ...

Jej ciało odnaleziono w Pradze. Rzeszowska policja potrzebuje pomocy w  identyfikacji - Aktualności Rzeszów

Jej ciało odnaleziono w Pradze. Rzeszowska policja potrzebuje pomocy w identyfikacji

RZESZÓW. Ciało kobiety - ofiary zabójstwa - ujawniono 6 grudnia 2012 roku w Pradze (Czechy). Do dnia dzisiejszego nie udało si...

Rusza druga runda zasadnicza w PlusLidze. Asseco zagra z MKS Ślepskiem Malow Suwałki - Aktualności Rzeszów

Rusza druga runda zasadnicza w PlusLidze. Asseco zagra z MKS Ślepskiem Malow Suwałki

W piątek o godz. 17.30 zagrają z MKS Ślepskiem Malow. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Na Dworzysku pojawiła się nowa firma asas asas: Fajnie że Rzeszowski...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem