Reklama

Aktualności / Rzeszów

Rzeszowscy strażacy poszukują archiwalnych fotografii

Dodano: 04.02.2022 r.

Rzeszowscy strażacy poszukują archiwalnych fotografii - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie obchodzi w tym roku 150 rocznicę powstania. Z tej okazji strażacy rozpoczęli społeczną zbiórkę starych zdjęć przedstawiających ich historię. Fotografie zostaną pokazane w powstającym wydawnictwie.
 
– Zwracamy się ze społecznym apelem przede wszystkim do rodzin strażackich, aby sprawdzili stare albumy, kartony i pudełka. Poszukujemy zdjęć z okresu galicyjskiego, przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy też nawet z lat 80-tych. Zdjęcia te ilustrują naszą przeszłość na przestrzeni dziesięcioleci. To cenne i ważne dla nas materiały, które są obecnie rozproszone – mówi st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
 
To fotografie grupowe rzeszowskich strażaków, ujęcia z akcji bojowych, ćwiczeń, interwencji podczas pożarów. Zdjęcia ukazują pierwsze strażackie obiekty, wozy bojowe, sprzęt i wyposażenie. Występują również zdjęcia komendantów i naczelników w strojach galowych i mundurach robione w atelier rzeszowskich zakładów fotograficznych. Ciekawe są fotografie z oficjalnych spotkań, wydarzeń i uroczystości, jak również z występów orkiestry strażackiej.
 
– 28 lipca 1872 r. Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową. Wcześniej celem obrony przeciwpożarowej miasta funkcjonowały krótko Korpus Pompierów i Straż Miejska. Statut precyzował, strażakiem mógł zostać mężczyzna po ukończeniu 16 roku życia, musiał być silny, zdrowy i „wzorowych obyczajów”. Pierwszym naczelnikiem straży był Stanisław Zaręba Skrzyński, właściciel dóbr Staroniwa. Straż Ogniowa liczyła wówczas 40 druhów podzielonych na 4 oddziały: bezpieczeństwa, ratunkowy, dostarczania wody i obsługi sikawek – dzieli się historią straży Rafał Białorucki, regionalista.
 


REKLAMA

Komenda Miejska PSP w Rzeszowie do swojej akcji zaprosiła także Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Inicjatywa jest otwarta dla innych instytucji, stowarzyszeń, a także osób prywatnych. Komenda liczy na pomoc i zaangażowanie pasjonatów pożarnictwa z całego regionu. W ten sposób powstanie swoista strażacka fototeka która, będzie zbiorem archiwalnych zdjęć dokumentujących działanie miejscowej straży pożarnej na przestrzeni wieków.
 
– Chcemy ocalić od zapomnienia losy rzeszowskiej straży pożarnej. Zebrane fotografie zostaną zarchiwizowane oraz poddane obróbce cyfrowej. Najciekawsze z nich zostaną  upublicznione w powstającym wydawnictwie o historii naszej straży. Część zostanie wydrukowana i będzie stałą ekspozycją na ścianach w budynku naszej komendy – planuje najbliższe działania komendant Tomasz Baran.
 
Fotografie można dostarczyć do sekretariatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, ul. Mochnackiego 4. Zdjęcia po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Więcej szczegółów na temat akcji można uzyskać dzwoniąc do st. kpt. Kingi Styrczuli, oficera prasowego Komendy Miejskiej PSP pod nr tel: 790 588 998. Społeczna akcja zbiórki starych zdjęć trwa do końca marca 2022 r.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie - Aktualności Rzeszów

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Krew dla osób potrzebujących będzie można oddać w najbliższą sobotę 6 sierpnia 2022 r....

Rajd Rzeszowski. W piątek zamknięte ulice w centrum Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Rajd Rzeszowski. W piątek zamknięte ulice w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami....

Kto zaprojektuje parking przy ul. Krzyżanowskiego? Ruszył przetarg - Aktualności Rzeszów

Kto zaprojektuje parking przy ul. Krzyżanowskiego? Ruszył przetarg

RZESZÓW. Ma powstać tam 39 miejsc parkingowych. Przetarg potrwa do końća sierpnia....

Sinice na rzeszowskiej Żwirowni. Wprowadzono zakaz kąpieli - Aktualności Rzeszów

Sinice na rzeszowskiej Żwirowni. Wprowadzono zakaz kąpieli

RZESZÓW. Kąpielisko pozostaje zamknięte do odwołania....

[FOTO] Przebudowa układu dróg w śródmieściu Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

[FOTO] Przebudowa układu dróg w śródmieściu Rzeszowa

RZESZÓW. Trwa budowa ronda w rejonie siedziby rzeszowskiego oddziału ZUS. Jest to jeden z ostatnich etapów większej inwestycji...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w RzeszowieDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: