Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

S19 Rzeszów Południe – Babica. Zakończono ważny etap przy budowie estakady w Racławówce

Dodano: /

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. W ramach inwestycji powstanie 13 obiektów inżynierskich, w tym 6 estakad. Na jednej z nich zakończyło się układanie warstwy wiążącej.

Prace przy budowie ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Jest to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce.

Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Oprócz tunelu, powstanie tu również kilka innych obiektów inżynierskich, w tym: sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19.

Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, największym wyzwaniem inżynieryjnym na tym odcinku drogi ekspresowej S19, jest realizacja tunelu, który będzie miał ponad 2 km długości. Jednak ciekawe są także inne obiekty powstające w ramach tej inwestycji. Przykładem jest estakada ES-1 budowana w miejscowości Racławówka. Obiekt ten przeprowadza drogę ekspresową S19 nad drogą powiatową nr 1409R relacji Zwięczyca – Niechobrz – Czudec, drogą powiatową nr 1408R relacji Niechobrz - Boguchwała, korytarzem przejścia dla małych zwierząt oraz potokiem Lubcza.

Reklama

Prace przy budowie estakady ES-1 weszły w kolejną fazę. - Zakończyliśmy już wykonywanie warstwy wiążącej z asfaltu lanego na obu jezdniach. Powierzchnia ułożonej masy równa się wielkości 30 kortów tenisowych – przekazała Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po zakończeniu układania warstwy wiążącej, do ułożenia pozostanie warstwa ścieralna SMA, która będzie wykonywana na obiektach mostowych w koordynacji z układaniem tej warstwy na ciągu głównym budowanej drogi ekspresowej S19.

Estakada ES-1 będzie miała długość 413 metrów. Wysokość podpór pośrednich waha się od 6 do 13 metrów. Obiekt składa się z ośmiu przęseł i dziewięciu podpór. Jej budowana realizowana jest w technologii nasuwania podłużnego przy użyciu awanbeków (dziobów montażowych).

- Metodę tę stosuje się w szczególności do budowy ciągłych obiektów wieloprzęsłowych sprężonych. Technologia ta umożliwi prefabrykację poszczególnych segmentów skrzynek na wytwórni prefabrykacji usytuowanej za podporą skrajną, a po ich doprężeniu kablami sprężającymi centrycznymi do poprzednio wykonanych segmentów, sukcesywne wysuwanie ich aż do położenia docelowego – wyjaśnia Joanna Rarus.

Wykonawcą 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica, jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Koszt inwestycji to ok. 2,2 mld zł. Prace mają zakończyć się w 2026 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

11 lutego rozpoczynają się ferie szkolne. Odwołane zostają kursy autobusów oznaczone literą „s”

RZESZÓW. Utrudnienia dotyczą linii 0A, 0B, 12, 18, 19, 21(cała linia), 34 oraz 46.

Rzeszów

W poniedziałek zostanie uruchomiony punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Punkty kontroli będą działać w okresie ferii zimowych.

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu na al. Wyzwolenia. Tym razem potrwają od 8 do 16 lutego

RZESZÓW. Trwają pracę związane z remontem wiaduktu kolejowego, biegnącego nad al. Wyzwolenia.

Rzeszów

W mieście zamontują ok. 100 studzienek pływających

RZESZÓW. „Na terenie całego miasta wymienionych zostanie ok. 100 studzienek” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Rzeszów

Od kwietnia nowe zasady segregacji śmieci. Do marca cena za odpady bez zmian

RZESZÓW. Ratusz uważa, że oferta jaką złożyło MPGK wciąż jest za wysoka.

Rzeszów

Uhonorowano pięciu Podkarpackich sportowców

RZESZÓW. Każda z nagród wynosi 2 tysiące złotych brutto.

Rzeszów

Alarm bombowy w budynkach Urzędu Miasta i ponownie w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. Alarm dotyczy budynków Urzędu Miasta, mowa o Wydziale Geodezji oraz Biurze Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.

Reklama