Rzeszów - Wtorek, 12.08.2025
Reklama

Ścieżka rowerowa przy ul. Lubelskiej zabrana bezprawnie? Znamy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

Dodano:

fot. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl
fot. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl
RZESZÓW. Zlikwidowano kawałek ścieżki rowerowej na ul. Lubelskiej na rzecz parkingu przy nowym budynku Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Miejski Zarząd Dróg potwierdził, że doszło do samowoli budowlanej. Urząd Marszałkowski utrzymuje, że działał zgodnie z udzielonym pozwoleniem.

Ciekawa sytuacja czeka rowerzystów poruszających się od ronda Jana Pawła II wzdłuż ul. Lubelskiej. Po kilkunastu metrach znika ścieżka rowerowa, pojawia się parking nowego budynku Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Jeżeli rowerzyści chcą postępować zgodnie z prawem, muszą przez ten fragment przeprowadzić rower i następnie po minięciu parkingu kontynuować jazdę.

„Po obydwu stronach ul. Lubelskiej są jednokierunkowe drogi dla rowerów. Dla nas jest to niezasadne, żeby likwidować ścieżkę rowerową pod budowę parkingu. Nie wiemy czy to jest jakieś nieporozumienie” – wyjaśnia Daniel Kunysz, radny miasta Rzeszowa oraz prezes Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

 „Powinniśmy stawiać na drogi rowerowe jako alternatywny transport. Na razie wysłaliśmy pismo do Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie z prośbą o wyjaśnienie” – dodaje radny.
Reklama
Zgodnie z danymi dostępnymi na Geoportalu Miasta Rzeszowa wynika, że budowa parkingu mogła być tzw. samowolą budowlaną. Stowarzyszenie wystosowało pismo do Miejskiego Zarządu Dróg o wyjaśnienie tej sprawy. Jaka była odpowiedz MZD? Tą kwestie przybliżył prezes Stowarzyszenia:„To jest faktycznie nielegalnie zabrana droga dla rowerów. Miejski Zarząd Dróg oficjalnie nie wyraził takiej zgody” – wyjaśnia Daniel Kunysz.

Z kolei Urząd Marszałkowski uważa, że budowa miejsc parkingowych była realizowana na podstawie pozwolenia na budowę zatwierdzonego 5 lutego 2015 roku przez prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca. Stan prawny inwestycje potwierdzają te dokumenty.

„Pomimo, iż inwestycja została wykonana zgodnie z przygotowaną dokumentacją i pozwoleniem na budowę, Urząd Marszałkowski – mając na uwadze bezpieczeństwo oraz potrzeby mieszkańców miasta - przychyli się do prośby Urzędu Miasta Rzeszowa dotyczącej zwrotu części ścieżki rowerowej i wykona ją, aby można było bez przeszkód korzystać z rowerowej infrastruktury” – informuje Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Mieszkańcy Nowego Miasta mają nową przestrzeń rekreacyjną. Otwarto ogród kieszonkowy przy Millenium Hall [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Wielkie urządzenie zabawowe, ławeczki, leżaki, stoły do szachów, fontanny i dużo zieleni – tak wygląda nowa przestrzeń rekreacyjno-zabawowa na osiedlu Nowe Miasto.

Rzeszów

RBO 2026. Jest lista projektów dopuszczonych do głosowania

RZESZÓW. 161 projektów dopuszczono już do głosowania w ramach 13. edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To m.in. remonty ulic, budowa nowych lub remont starych boisk, rewitalizacje placów zabaw, tworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych czy...

Rzeszów

Dodatkowe kursy autobusów na Rzeszowskie Juwenalia

RZESZÓW. W związku ze zbliżającymi się Rzeszowskimi Juwenaliami, ZTM uruchomi dodatkowe kursy autobusów miejskich.

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu. W centrum Rzeszowa powstaje nowy ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej (dawnej Willi Januszów) powstaje nowe, zielone miejsce spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. W dniach 2, 3 i 8 maja 2023 r. w Rzeszowie odbędą się majowe uroczystości patriotyczne, do udziału w których zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa droga połączy al. Rejtana z ul. Kustronia. Podpisano umowę z projektantem

RZESZÓW. W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na budowę nowej drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Kustronia.

Rzeszów

Wielkie wydarzenie żużlowe w Rzeszowie: Polska vs Reszta Świata. Rusza sprzedaż biletów

RZESZÓW. 7 czerwca 2025 r. na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, żużlowa reprezentacja Polski stanie do walki z resztą świata. Dziś o godz. 16:00 rusza sprzedaż biletów na to wydarzenie.

Reklama