Rzeszów - Czwartek, 01.01.2026
Reklama

Siedem osób z zarzutem nielegalnej uprawy środków odurzających. Wśród oskarżonych Wietnamczycy

Dodano: 01.07.2019 r.

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wspierani przez funkcjonariuszy z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali kolejnych siedem osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą, która trudniła się wytwarzaniem narkotyków, w szczególności marihuany. W skład tej grupy wchodzili zarówno obywatele Wietnamu, jak i Polacy.

Te zatrzymania, to kolejny etap sprawy, którą od około dwóch lat prowadzą policjanci z wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W połowie czerwca, w Raszynie k. Warszawy policjanci z KWP w Rzeszowie zatrzymali 39–letniego obywatela Wietnamu, który usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz wytwarzania i uprawy znacznej ilości narkotyków. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Natomiast kilka dni temu, kryminalni z Rzeszowa wspierani przez funkcjonariuszy z Gorzowa Wlkp, w Kostrzynie nad Odrą i Kołobrzegu zatrzymali kolejnych sześć osób. Wszyscy to obywatele Polski. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty wytwarzania i uprawy znacznej ilości środków odurzających. To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące dwóch podejrzanych. Wobec czterech, prokurator zastosował dozór Policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczenia kraju.

Poprzednie zatrzymania

Policjanci w ramach tego śledztwa zlikwidowali wiele nielegalnych upraw konopi ukrytych na terenie kilku województw, m.in. lubuskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i mazowieckiego. M.in. w styczniu 2018 r. na terenie województwa śląskiego ujawniono nielegalną uprawę liczącą blisko 1400 roślin konopi. Na miejscu zabezpieczono około 80 kilogramów środka odurzającego w postaci marihuany. 
Reklama
Kolejne realizacje miały miejsce 29 maja 2018 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego. W wynajętym budynku przestępcy ukryli nielegalną uprawę konopi. Pomieszczenia zostały specjalnie do tego celu przystosowane i wyposażone. Wnętrze podzielono na strefy, w których znajdowały się rośliny na różnych etapach wzrostu. Łącznie zabezpieczono tam 2735 roślin oraz 13 kilogramów marihuany. Osoby zaangażowane w ten proceder zainwestowały około 350 tys. złotych, aby wyposażyć hale w urządzenia do naświetlania, nawadniania, nawożenia i wentylacji.

Kilka dni później na terenie województwa warmińsko-mazurskiego ujawniono kolejną plantację, przeszukali kolejne miejsce na terenie Gołdapi, w województwie warmińsko-mazurskim. Tym razem, na poddaszu budynku mieszkalnego ujawniono ukrytą uprawę konopi. Zabezpieczono tam ponad 1100 roślin, na różnych etapach wzrostu oraz 50 kilogramów marihuany. Zarzuty usłyszało wówczas czterech mężczyzn, Polak i trzech obywateli Wietnamu.

W styczniu 2019 r., w Kostrzynie nad Odrą i Dąbroszynie w woj. lubuskim, funkcjonariusze ujawnili uprawy konopi. W wydzielonych strefach znajdowały się rośliny, które były już niemal w pełni dojrzałe. Policjanci zabezpieczyli 312 roślin oraz 30 kilogramów suszu. Znaleziono tam także 400 doniczek po ściętych już roślinach. Policjanci do tej sprawy zatrzymali czterech mieszkańców województwa lubuskiego.

Dotychczas prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował wobec 10 osób akty oskarżenia. W chwili obecnej w śledztwie łącznie 6 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych. Sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa nowej szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego na finiszu

RZESZÓW. Obiekt ma być gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Będzie tam miejsce dla 450 uczniów i 300 przedszkolaków.

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Reklama