Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

Siedem osób z zarzutem nielegalnej uprawy środków odurzających. Wśród oskarżonych Wietnamczycy

Dodano: 01.07.2019 r.

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wspierani przez funkcjonariuszy z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali kolejnych siedem osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą, która trudniła się wytwarzaniem narkotyków, w szczególności marihuany. W skład tej grupy wchodzili zarówno obywatele Wietnamu, jak i Polacy.

Te zatrzymania, to kolejny etap sprawy, którą od około dwóch lat prowadzą policjanci z wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W połowie czerwca, w Raszynie k. Warszawy policjanci z KWP w Rzeszowie zatrzymali 39–letniego obywatela Wietnamu, który usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz wytwarzania i uprawy znacznej ilości narkotyków. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Natomiast kilka dni temu, kryminalni z Rzeszowa wspierani przez funkcjonariuszy z Gorzowa Wlkp, w Kostrzynie nad Odrą i Kołobrzegu zatrzymali kolejnych sześć osób. Wszyscy to obywatele Polski. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty wytwarzania i uprawy znacznej ilości środków odurzających. To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące dwóch podejrzanych. Wobec czterech, prokurator zastosował dozór Policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczenia kraju.

Poprzednie zatrzymania

Policjanci w ramach tego śledztwa zlikwidowali wiele nielegalnych upraw konopi ukrytych na terenie kilku województw, m.in. lubuskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i mazowieckiego. M.in. w styczniu 2018 r. na terenie województwa śląskiego ujawniono nielegalną uprawę liczącą blisko 1400 roślin konopi. Na miejscu zabezpieczono około 80 kilogramów środka odurzającego w postaci marihuany. 
Reklama
Kolejne realizacje miały miejsce 29 maja 2018 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego. W wynajętym budynku przestępcy ukryli nielegalną uprawę konopi. Pomieszczenia zostały specjalnie do tego celu przystosowane i wyposażone. Wnętrze podzielono na strefy, w których znajdowały się rośliny na różnych etapach wzrostu. Łącznie zabezpieczono tam 2735 roślin oraz 13 kilogramów marihuany. Osoby zaangażowane w ten proceder zainwestowały około 350 tys. złotych, aby wyposażyć hale w urządzenia do naświetlania, nawadniania, nawożenia i wentylacji.

Kilka dni później na terenie województwa warmińsko-mazurskiego ujawniono kolejną plantację, przeszukali kolejne miejsce na terenie Gołdapi, w województwie warmińsko-mazurskim. Tym razem, na poddaszu budynku mieszkalnego ujawniono ukrytą uprawę konopi. Zabezpieczono tam ponad 1100 roślin, na różnych etapach wzrostu oraz 50 kilogramów marihuany. Zarzuty usłyszało wówczas czterech mężczyzn, Polak i trzech obywateli Wietnamu.

W styczniu 2019 r., w Kostrzynie nad Odrą i Dąbroszynie w woj. lubuskim, funkcjonariusze ujawnili uprawy konopi. W wydzielonych strefach znajdowały się rośliny, które były już niemal w pełni dojrzałe. Policjanci zabezpieczyli 312 roślin oraz 30 kilogramów suszu. Znaleziono tam także 400 doniczek po ściętych już roślinach. Policjanci do tej sprawy zatrzymali czterech mieszkańców województwa lubuskiego.

Dotychczas prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował wobec 10 osób akty oskarżenia. W chwili obecnej w śledztwie łącznie 6 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych. Sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rudnej Małej. Kierowca osobówki zderzył się z sarną

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej. Kierowca volvo nie przeżył zderzenia z sarną, którą wcześniej potrącił funkcjonariusz ITD.

Rzeszów

Szpital "na górce" wznawia porody rodzinne

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 przy ul. Lwowskiej od 1 stycznia 2022 r. przywraca porody rodzinne. 

Rzeszów

Pierwsi kierowcy w Rzeszowie ukarani wyższymi mandatami

RZESZÓW. W niedzielę, rzeszowscy policjanci ukarali mandatami w wysokości 1500 zł trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h.

Rzeszów

Buspas na al. Sikorskiego będzie zlikwidowany

RZESZÓW. Już wkrótce zlikwidowany zostanie buspas na al. Sikorskiego, prowadzący od al. Powstańców Warszawy w kierunku Tyczyna.

Rzeszów

MZBM Rzeszów włącza się w akcję "Wspólnie przeciwko oszustom"

RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyłączył się do akcji zorganizowanej przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i Komendę Miejską Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.

Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy

RZESZÓW. W Świlczy powstaje Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu”. Obiekt buduje firma Moris Polska. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha. 

Rzeszów

Ważny etap budowy zbiornika na wodę pitną na os. Pobitno

RZESZÓW. Na os. Pobitno trwa budowa ogromnego zbiornika na wodę pitną. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprawdza obecnie szczelność komór zbiornika. Próba szczelności pierwszej z nich zakończyła się pozytywnie.

Reklama