Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

Startują zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

Dodano: 18.09.2024 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Tuż po weekendzie rozpocznie się rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie. Zajęcia w ramach DUT pozwalają najmłodszym odkrywać fascynujący świat nauki w formie interaktywnych wykładów i warsztatów, które nie tylko uczą, ale i bawią.

Zapisy na semestr zimowy rozpoczną się 23 września o godz. 10:00 i potrwają do 30 września (włącznie). Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty, są w pełni bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat. Organizatorzy każdego roku stają przed wyzwaniem, aby wprowadzać nowe, unikalne tematy, które nie powtarzają się w poszczególnych miastach. To właśnie ta różnorodność i świeżość tematów przyciągają coraz więcej chętnych, a zainteresowanie udziałem w projekcie niezmiennie przekracza liczbę dostępnych miejsc.

W zbliżającym się semestrze zimowym Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie przygotował dla młodych studentów fascynujący program, który łączy naukę z zabawą i praktycznymi doświadczeniami. W ramach zajęć uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice ludzkiego ciała, dowiadując się, jak działa układ pokarmowy. Odkryją, dlaczego żołądek burczy, jaką rolę odgrywają bakterie jelitowe oraz skąd biorą się gazy. Kolejnym ekscytującym tematem będzie kosmos, a szczególnie zagadnienia związane z eksploracją Marsa.

Dzieci dowiedzą się, dlaczego ta planeta fascynuje naukowców oraz jakie są plany na jej przyszłe zasiedlenie. Podczas interaktywnych eksperymentów mali studenci będą mieli okazję poznać modele sond kosmicznych, poznając przy tym zasady działania rakiet i statków kosmicznych. W programie nie zabraknie także wglądu w świat gier komputerowych, gdzie dzieci dowiedzą się, jak matematyka i fizyka pomagają w tworzeniu realistycznych wirtualnych światów. Nauka ścisła okaże się kluczowa dla projektowania gier, a uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak te zasady są wykorzystywane w praktyce, aby gry wyglądały i działały w sposób przekonujący. Muzyka połączona z fizyką również znajdzie swoje miejsce na zajęciach. Dzieci zgłębią tajniki brzmienia instrumentów muzycznych, dowiadując się, jak prawa fizyki wpływają na dźwięki, które słyszymy. Praktyczne eksperymenty pozwolą im zrozumieć, jak drgania i rezonans wpływają na brzmienie różnych instrumentów, a szczególną uwagę poświęcą instrumentom dętym.

Oprócz wykładów, uczestnicy będą mieli szansę rozwijać swoje umiejętności społeczne na warsztatach, ucząc się, jak skutecznie komunikować się i współpracować w zespole. Warsztaty interaktywne pomogą dzieciom zrozumieć, jak ważna jest współpraca i rola każdego członka grupy w osiąganiu wspólnych celów. Z kolei na zajęciach modelarskich dzieci będą mogły samodzielnie zbudować modele latających samolotów, poznając tajniki lotnictwa i rozwijając swoje zdolności manualne. Każdy uczestnik stworzy własny model, który następnie będzie mógł wypróbować w akcji.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w soboty na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego. W wykładach DUT w Rzeszowie może wziąć udział łącznie 300 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Reklama

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 23 września od godz. 10.00 do 30 września 2024r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 2 października 2024 r.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Uniwersytet Rzeszowski.

Szczegółowe informacje o zapisach i harmonogramie można znaleźć na stronie organizatora. Działania projektu można śledzić na Facebooku Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: dut@dolinawiedzy.pl lub telefonicznie (17) 865 30-04.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Z Wisłoka wyłowiono ciało kobiety

RZESZÓW. W rejonie mostu Mazowieckiego z Wisłoka wyłowiono zwłoki kobiety. Na miejscu pracują policjanci, strażacy oraz prokurator. Wg ustaleń Policji to 65-letnia mieszkanka Rzeszowa.

Rzeszów

Biskup rzeszowski odwołał dyspensę od uczestnictwa w mszach

RZESZÓW. Od najbliższej soboty, 6 czerwca 2020 r. na terytorium diecezji rzeszowskiej przestaje obowiązywać dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach św. w niedziele i święta.

Rzeszów

Kolizja na skrzyżowaniu ul. Wyspiańskiego i Witosa. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia

RZESZÓW. Sprawca kolizji miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo policjanci znaleźli przy nim marihuanę.

Rzeszów

Będą dodatkowe kursy linii nr "18"

RZESZÓW. ZTM wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy linii nr „18”. Będą dodatkowe kursy.

Rzeszów

Jednoślady Blinkee powracają na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Sezon rowerowy w Rzeszowie oficjalnie otwarty. Firma Blinkee po raz trzeci gości ze swoimi jednośladami elektrycznymi w naszym mieście.

Rzeszów

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką na S19. Kierowca zginął na miejscu

RZESZÓW. W nocnym wypadku na drodze S19 zginął 36-letni kierowca osobowego volkswagena, mieszkaniec powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Komunikacja miejska w Rzeszowie wraca do normalności

RZESZÓW. Od 1 czerwca zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Ograniczone pozostaną kursy linii nr  „53”. Z kolei kursy linii „3”, „22” i „20” ulegną korekcie.

Reklama