Rzeszów - Niedziela, 27.07.2025
Reklama

Sto operacji z udziałem robota da Vinci w KSW nr 1 w Rzeszowie

Dodano:

fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się właśnie 100. operacja wykonana przy pomocy robota da Vinci, wykorzystywanego przy zabiegach na raka prostaty. Dzień ten przypadł na listopad – miesiąc świadomości zdrowotnej mężczyzn.

Z operacji z wykorzystaniem robota da Vinci w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej od początku maja, w ciągu sześciu miesięcy trwania programu, skorzystało już stu chorych.

– W tym okresie, pomimo trwającej pandemii, w naszym szpitalu wykonaliśmy dwa razy więcej operacji u chorych na raka prostaty pacjentów niż było wykonanych w szpitalu w całym 2020 roku – mówi Janusz Ławiński, dyrektor KSW.­­­

Chorzy otrzymali pomoc dzięki wykorzystaniu systemu robota da Vinci. – Robot da Vinci to przedłużenie rąk chirurga, narzędzia o ruchomości 560 stopni. Umożliwia m.in. na doskonałą wizualizację pola operacyjnego – w dziesięciokrotnym powiększeniu i w jakości 3D full HD. Operacje wykonywane tą metodą dają znakomite rezultaty – mówi dr Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. – Należy jednak pamiętać, że sam robot nie wykonuje operacji. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających nie tylko na czas samego zabiegu, ale i na jego skuteczność jest doświadczenie chirurga, który go wykonuje. To od jego doświadczenia zależy jakość operacji – dodaje.
Reklama
Na świecie z wykorzystaniem robota da Vinci wykonuje się ok. 1,5 mln operacji rocznie. To wzrost o ok. 20% w stosunku do zeszłego roku. W Polsce w minionym kwartale liczba zabiegów w asyście robota wyniosła 548. To o ponad 110% więcej niż rok wcześniej.

Rak prostaty, operowany przy użyciu systemu, to obecnie najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn w naszym kraju. Zachorowalność na raka gruczołu krokowego dotyczyła w ubiegłym roku 19 tys. mężczyzn, czyli około jednej piątej panów cierpiących na nowotwory.

Listopad jest miesiącem świadomości zdrowotnej mężczyzn. Szczególnie w tym czasie warto przypominać o regularnych badaniach, szczególnie panów po czterdziestce. Rak prostaty może doprowadzić do śmierci, natomiast  odpowiednio wcześnie wykryty daje szansę całkowitego wyleczenia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rodząca zgłosiła się do szpitala Pro Familia z mężem objętym kwarantanną

RZESZÓW. Dużą nieodpowiedzialnością wykazała się kobieta w ciąży, która przychodząc do szpitala specjalistycznego Pro Familia wraz z mężem, zataiła fakt, że ten jest objęty kwarantanną. Szpital zamierza zgłosić sprawę do prokuratury.

Rzeszów

Maseczki ochronne w Szpitalu Miejskim na wyczerpaniu. Apel do mieszkańców

RZESZÓW. „Szyjemy maseczki dla Szpitala Miejskiego” – to akcja zorganizowana przez szpital przy ul. Rycerskiej skierowana do mieszkańców miasta i województwa, którzy mogą pomóc w dostarczeniu deficytowych produktów.

Rzeszów

Uwaga pasażerowie! Ograniczenia w autobusach komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Kierowca może nie wpuścić Cię do autobusu, na drzwiach będą wisiały kartki odnośnie maksymalnej ilości pasażerów w danym autobusie, a w środku będzie można zajmować tylko wyznaczone miejsca - oto kilka...

Rzeszów

Kwarantanna u Dominikanów. 5 zakonników zakażonych koronawirusem. Apel do wiernych

RZESZÓW. Klasztor ojców Dominikanów w Rzeszowie wydał komunikat, w związku z wystąpieniem u pięciu zakonników zakażenia koronawirusem.

Rzeszów

Firma z Rzeszowa przekaże milion złotych na walkę z koronawirusem

RZESZÓW. Podczas konferencji inwestorskiej Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland, mówił o przeznaczeniu 1 mln zł na wsparcie sektora zdrowia w walce z epidemią.

Rzeszów

Dodatkowy kurs ZTM dla pracowników zakładowych

RZESZÓW. ZTM uruchamia dodatkowy kurs na jednej z linii. Wszystko na życzenie pasażerów.

Rzeszów

Dwie firmy powiększyły swoje tereny na obszarze "Dworzyska"

Kolejne inwestycje w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko”. 

Rzeszów

Na WSIiZ zajęcia odbywają się online

RZESZÓW. Wykładowcy przeprowadzają je z sal uczelni bądź z własnych domów.

Reklama