Rzeszów - Sobota, 14.06.2025
Reklama

Studenci apelują do władz uczelni o terminowe ogłaszanie harmonogramów. Uczelnia przychyla się do wniosku

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego wystosowała do władz uczelni pismo ws. nieprzestrzegania terminów ogłaszania harmonogramów: „mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy” – tłumaczą studenci. Uczelnia ma niezwłocznie zajęła się problemem. Czy zmiany wyjdą studentom na dobre?

Pismo w formie listu otwartego, którego autorem jest NZS UR, zostało skierowane do rektora, prorektorów oraz dziekanów uczelni. Studentów zaniepokoiła sytuacja związania z nieprzestrzeganiem terminów ogłaszania harmonogramów. Treść listu opublikowano za pośrednictwem mediów społecznościowych i dotyczy on zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

„Według § 19 pkt. 3 rozdziału 6 „Organizacja roku akademickiego” regulaminu studiów, plan zajęć powinien zostać udostępniony co najmniej czternaście dni przed rozpoczęciem nowego semestru” – czytamy w piśmie. Co więcej, studenci pokusili się o przeprowadzenie analizy, z której wynika, „że informacje dotyczące nowych harmonogramów dla większości kierunków są nagminnie udostępniane z co najmniej kilkudniowym opóźnieniem”.



Co na to Uniwersytet Rzeszowski? Ten zaistniałą sytuację tłumaczy tym, że opóźnienia w publikacji harmonogramów miały na celu uniknięcie wprowadzania późniejszych poprawek: „Wyrażamy wdzięczność wobec studentów, w związku ze zwróceniem uwagi na zaistnienie takiego faktu, jak również proszę pamiętać o tym, że to jest dość żywa materia i te harmonogramy się zmieniają. Staraliśmy się, żeby jak już zostaną opublikowane, żeby później się nie zmieniały, stąd te opóźnienia. Zgodnie z petycją studentów teraz będą publikowane niezależnie od późniejszych zmian” – tłumaczy dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy uczelni.
Reklama
Wiemy również, że sprawą zajął się dr hab. Wojciech Walat. Prorektor uczelni zobligował oddziały, odpowiedzialne za ustalanie harmonogramów, do bezwzględnej terminowości. Dodajmy, że głównym argumentem studentów były problemy z organizacją czasu pracy: „Gdy następują opóźnienia mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy czy utrudnieniach w uczestnictwie w zajęciach dodatkowych” – pisze zarząd NZS UR.

Z drugiej strony można by zadać pytanie o to co lepsze: czy jest to pierwszy i ostateczny harmonogram, który obowiązuje do końca semestru, choć został wydany po terminie; czy jest to harmonogram, który przez pierwsze kilka tygodni obowiązywania będzie nieustannie modyfikowany.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pijani kierowcy na ulicach Rzeszowa. Jeden wydmuchał 2,5 promila, a drugi miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Dwóch pijanych kierowców ujawnili rzeszowscy policjanci. Jeden z nich wpadł podczas kontroli, natomiast w drugim przypadku doszło do obywatelskiego ujęcia.

Rzeszów

Konsultacje w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa

RZESZÓW. 19 marca 2020 r. rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa. Konsultacje będą trwały do 22 marca 2020 r.

Rzeszów

Od 18 marca zmiany w rozkładzie kilku głównych linii komunikacji miejskiej. Linia 53 zawieszona

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w kursowaniu części linii autobusowych, jakie zaczną obowiązywać od 18 marca. 

Rzeszów

Rzeszowskie restauracje dowożą lekarzom "darmowe" jedzenie

RZESZÓW. Dzięki platformie organizującej zbiórki trzy organizacje postanowiły pomóc pracownikom służb medycznych w kraju, dostarczając im posiłki. W akcji udział biorą również restauracje i szpitale z Rzeszowa.

Rzeszów

ZTM wprowadza ograniczenia kontaktu

RZESZÓW. ZTM wprowadza zakaz bezpośredniego kontaktu z klientem. POP-y zamknięte.

Rzeszów

Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Obsługa klientów zamknięta do odwołania

RZESZÓW. Podobnie jak Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki, również Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie od 16 marca zamyka do odwołania obsługę klientów.

Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki zaprzestają bezpośredniej obsługi mieszkańców

RZESZÓW. Od 16.03.2020 r. do odwołania Urząd Miasta Rzeszowa oraz Jednostki Organizacyjne Miasta Rzeszowa nie prowadzą obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem.

Rzeszów

Loty na lotnisku w Jasionce wstrzymane

Podrzeszowskie lotnisko wstrzymuje loty na co najmniej 14 dni.

Reklama