Rzeszów - Niedziela, 09.11.2025
Reklama

Szeregi podkarpackiej policji zasilił nowy wierzchowiec

Dodano: 11.07.2019 r.

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
RZESZÓW. Podkarpacka policja ma od niedawna nowego wierzchowca. Koń rasy wielkopolskiej o imieniu Owidiusz skończył 4 lata. Jest maści ciemnogniadej. Już wkrótce, po odpowiednim przeszkoleniu, wyruszy ze swoim opiekunem w patrol. Aktualnie w garnizonie podkarpackim służy sześć koni i sześciu jeźdźców.

W minionym tygodniu, dzięki Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, szeregi podkarpackiej komendy zasilił nowy wierzchowiec. Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego. Gdy tylko się zaadaptuje w nowym miejscu, rozpocznie szkolenie, po którym wyruszy ze swoim opiekunem w policyjny patrol.

Konie w Policji pełnią głównie rolę prewencyjną. Najczęściej wyjeżdżają na takie wydarzenia jak mecze, demonstracje czy różnego rodzaju przemarsze. Wykorzystywane są również do patrolowania lasów, parków oraz terenów przy jeziorach i rzekach, a w sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas koncertów, festynów i innych imprez plenerowych.
Reklama
Koń, który ma pełnić służbę w Policji, musi przejść szkolenie, po ukończeniu którego osiągnie odpowiednie stopnie. Pierwszy stopień uzyskuje po półrocznym szkoleniu, uprawnia on konia do pełnienia służby w ruchu miejskim o małym natężeniu i zabezpieczeniu imprez o małym stopniu ryzyka. Dopiero rok później może przystąpić do atestu drugiego stopnia.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zwierzę może pełnić służbę podczas m.in. demonstracji i zgromadzeń publicznych. W czasie szkolenia zwierzęta oswajają się z nietypowymi sytuacjami, z którymi mogą mieć do czynienia podczas codziennej służby. Nie powinien nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu.

Obecnie w Ogniwie Konnym Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie jest 6 koni - Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent i Owidiusz. Każdy koń ma swojego opiekuna, który na co dzień dba o jego zdrowie, wyszkolenie i przygotowuje konia do służby. W ogniwie konnym podkarpackiej policji służy 6 jeźdźców.

Źródło: Policja Podkarpacka
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Loty Marka Kuchcińskiego. Marszałek Władysław Ortyl wydaje oświadczenie

RZESZÓW. Marszałek województwa podkarpackiego odnosi się do lotów rządowym samolotem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Rzeszów

126 interwencji strażaków na Podkarpaciu. W Rzeszowie było spokojnie

RZESZÓW, PODKARPACIE. W Rzeszowie, jak również w powiecie rzeszowskim obyło się bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Rzeszów

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów.

Rzeszów

Strzelali z broni śrutowej w przystanki, samochody i elewację budynków. Jest akt oskarżenia

RZESZÓW. Prokuratura Rejonowa w Dębicy skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi L. i Aleksandrowi M.

Rzeszów

Na jednej z rzeszowskich uczelni znacznie wzrosła liczba chętnych na studia w języku angielskim

RZESZÓW. Aż o 50% wzrosła liczba kandydatów z polskich szkół, gotowych podjąć studia po angielsku. 

Rzeszów

IMGW ostrzega przez burzami z gradem, m.in. w Rzeszowie, Przemyślu i Krośnie

RZESZÓW, PODKARPACIE. Pogoda może się pogorszyć już od godz. 12.00.

Rzeszów

Wykaz inwestycji drogowych na Podkarpaciu. Drogą ekspresową z Rzeszowa do Lublina pojedziemy w 2022 r.

RZESZÓW, PODKARPACIE. W realizacji jest ponad 54 km S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu.

Rzeszów

Akcja „Pokój dla Żaka” bezpłatnie pomaga studentom w znalezieniu mieszkania

RZESZÓW. Akcja jest prowadzona przede wszystkim z myślą o studentach pierwszego roku, aby ułatwić im odnalezienie się w nowym miejscu.

Reklama