Rzeszów - Wtorek, 05.05.2026
Reklama

Szeregi podkarpackiej policji zasilił nowy wierzchowiec

Dodano: 11.07.2019 r.

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
RZESZÓW. Podkarpacka policja ma od niedawna nowego wierzchowca. Koń rasy wielkopolskiej o imieniu Owidiusz skończył 4 lata. Jest maści ciemnogniadej. Już wkrótce, po odpowiednim przeszkoleniu, wyruszy ze swoim opiekunem w patrol. Aktualnie w garnizonie podkarpackim służy sześć koni i sześciu jeźdźców.

W minionym tygodniu, dzięki Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, szeregi podkarpackiej komendy zasilił nowy wierzchowiec. Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego. Gdy tylko się zaadaptuje w nowym miejscu, rozpocznie szkolenie, po którym wyruszy ze swoim opiekunem w policyjny patrol.

Konie w Policji pełnią głównie rolę prewencyjną. Najczęściej wyjeżdżają na takie wydarzenia jak mecze, demonstracje czy różnego rodzaju przemarsze. Wykorzystywane są również do patrolowania lasów, parków oraz terenów przy jeziorach i rzekach, a w sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas koncertów, festynów i innych imprez plenerowych.
Reklama
Koń, który ma pełnić służbę w Policji, musi przejść szkolenie, po ukończeniu którego osiągnie odpowiednie stopnie. Pierwszy stopień uzyskuje po półrocznym szkoleniu, uprawnia on konia do pełnienia służby w ruchu miejskim o małym natężeniu i zabezpieczeniu imprez o małym stopniu ryzyka. Dopiero rok później może przystąpić do atestu drugiego stopnia.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zwierzę może pełnić służbę podczas m.in. demonstracji i zgromadzeń publicznych. W czasie szkolenia zwierzęta oswajają się z nietypowymi sytuacjami, z którymi mogą mieć do czynienia podczas codziennej służby. Nie powinien nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu.

Obecnie w Ogniwie Konnym Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie jest 6 koni - Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent i Owidiusz. Każdy koń ma swojego opiekuna, który na co dzień dba o jego zdrowie, wyszkolenie i przygotowuje konia do służby. W ogniwie konnym podkarpackiej policji służy 6 jeźdźców.

Źródło: Policja Podkarpacka
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Rzeszów

Przyszedł na egzamin na prawo jazdy pod wpływem alkoholu. Egzaminator powiadomił policję

RZESZÓW. 35-letni mężczyzna przyszedł na egzamin praktyczny na prawo jazdy, będąc w stanie nietrzeźwości. Miał promil alkoholu w organizmie. Okazało się również, że w przeszłości mężczyzna stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami...

Rzeszów

Na osiedlu Przybyszówka powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Kilka dużych urządzeń zabawowych, huśtawki, karuzela, bujaki, piaskownica oraz tyrolka - to część elementów, jakie pojawią się na nowym placu zabaw, który powstanie na osiedlu Przybyszówka.

Rzeszów

Zakończyło się betonowanie prawej jezdni estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. 60 godzin nieprzerwanej pracy, dwie 30-osobowe brygady, 20 betonowozów, 2 pompy – tak wyglądał proces betonowania prawej jezdni estakady na budowie Wisłokostrady.

Rzeszów

Na Dzień Kobiet bezpłatne badania dla Pań w ZOZ Nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Rzeszowie organizuje akcję profilaktyczną dla Pań. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.

Rzeszów

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę w Rzeszowie

RZESZÓW. W minioną niedzielę, kolejni żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na placu przez Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci skontrolowali taksówki na aplikację. Ujawnili 18 wykroczeń

RZESZÓW. 41 skontrolowanych pojazdów, 18 wykroczeń – to bilans wspólnych działań policjantów z funkcjonariuszami innych służb na terenie Rzeszowa. Kontrole dotyczyły kierujących świadczących usługi przewozowe „na aplikację”.

Rzeszów

Zakończyła się rozbudowa szkoły na Staromieściu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W poniedziałek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 i Przedszkola nr 6 w Rzeszowie rozpoczęli zajęcia w rozbudowanym budynku. Inwestycja została zrealizowana w ramach kontraktu osiedlowego, które Konrad Fijołek podpisał z mieszkańcami...

Reklama