Rzeszów - Piątek, 23.05.2025
Reklama

Tadeusz Nalepa będzie miał kolejny mural w Rzeszowie

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W sierpniu na jednym z budynków przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie pojawi się mural z wizerunkiem Tadeusza Nalepy. Dzieło stworzą rzeszowscy artyści.  

W 2022 roku na ścianie kamienicy przy Hetmańskiej 16 pojawił się mural upamiętniający Tomasza Stanko - urodzonego w Rzeszowie światowej sławy trębacza jazzowego i kompozytora. W sierpniu tego roku dołączy do niego Tadeusz Nalepa. Mural bluesmana będzie można podziwiać na budynku przy Hetmańskiej 43, w którym muzyk mieszkał w latach 1945-1955.

Autorem pomysłu na upamiętnienie Tadeusza Nalepy w takiej formie jest Estrada Rzeszowska. Projekt muralu jest w fazie kreacji. Będzie przedstawiał Nalepę z synem Piotrem, a inspiracją będzie fotografia autorstwa Marka Karewicza z okładki płyty „Blues” Breakoutu. Mural wykona kolektyw rzeszowskich artystów. Malowidło powstanie na ścianie o wymiarach ok. 12 x 17 metrów, co daje blisko 210 m kwadratowych. Budynek jest administrowany przez MZBM - wspólnota mieszkańców budynku przy ulicy Hetmańskiej 43 wyraziła zgodę na powstanie malunku:

– Bardzo nam zależy na tym, by Rzeszów piękniał, a jak przy tym jest okazja by, szczególnie młodym rzeszowianom, przypominać, że z naszego miasta pochodzą znani w świecie artyści to nie można takiej szansy przepuścić – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. – To także wspaniała okazja by poprawić estetykę miasta, ale i przypomnieć mieszkańcom, że to właśnie tu w Rzeszowie rodzili się i dorastali ludzie, z których dziś jesteśmy dumni. Mam nadzieję, że na tym nie koniec, bo poczet wielkich, nie tylko kultury, pochodzących z Rzeszowa jest dość liczny – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Mural przy ul. Hetmańskiej będzie kolejnym malowidłem w Rzeszowie, które upamiętni Tadeusza Nalepę. W 2016 roku portret muzyka ozdobił garaż przy Estradzie Rzeszowskiej. Dzieło stworzył Arkadiusz Andrejkow z okazji festiwalu Breakout Days organizowanym co roku ku pamięci bluesmana. Twarz Tadeusza Nelepy zdobi także jedną ze studzienek na rzeszowskich Bulwarach. Muzyk doczekał się również rzeźby, która stoi na głównym deptaku Rzeszowa – ul. 3 Maja i przedstawia Nalepę trzymającego w ręce gitarę.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podziemna Trasa Turystyczna zamknięta od stycznia

RZESZÓW. Wartość inwestycji to blisko 22 mln zł.

Rzeszów

PGE Energia Ciepła oraz Klub Sportowy „Korona” Rzeszów zawarły umowę sponsoringową

RZESZÓW. Dzięki wsparciu rzeszowskiej elektrociepłowni dzieci i młodzież z klubu sportowego będą mogły kontynuować treningi i wyjeżdżać na zawody i turnieje sportowe.

Rzeszów

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku. Wprowadzono ruch wahadłowy

RZESZÓW. Aktualnie odbywa tam się ruch wahadłowy. Utrudnienia potrwają do ok. 14.30.

Rzeszów

Rzeszów „bohaterem” anglojęzycznego programu [VIDEO]

RZESZÓW. W trakcie filmu Ryan Socash pokazuje m.in. Muzeum Techniki i Militariów, odwiedza rzeszowski Rynek oraz Podziemną Trasę Turystyczną.

Rzeszów

Stok narciarski i… pumptrack na Matysówce

RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz zabiega o to, aby w sąsiedztwie stoku narciarskiego powstał pumptrack.

Rzeszów

Za kilka dni ruszy Hackathon Mobility. Wydarzenie odbędzie się w Urban Lab Rzeszów

RZESZÓW. Hackathon odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2019 r. w Urban Lab Rzeszów, przy ul. 3 maja.

Rzeszów

W 9. kolejce PlusLigi Asseco Resovia podejmie Jastrzębski Węgiel

RZESZÓW. Na kibiców w hali Podpromie będzie czekała niespodzianka.

Reklama