Rzeszów - Wtorek, 20.05.2025
Reklama

Tadeusz Nalepa będzie miał kolejny mural w Rzeszowie

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W sierpniu na jednym z budynków przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie pojawi się mural z wizerunkiem Tadeusza Nalepy. Dzieło stworzą rzeszowscy artyści.  

W 2022 roku na ścianie kamienicy przy Hetmańskiej 16 pojawił się mural upamiętniający Tomasza Stanko - urodzonego w Rzeszowie światowej sławy trębacza jazzowego i kompozytora. W sierpniu tego roku dołączy do niego Tadeusz Nalepa. Mural bluesmana będzie można podziwiać na budynku przy Hetmańskiej 43, w którym muzyk mieszkał w latach 1945-1955.

Autorem pomysłu na upamiętnienie Tadeusza Nalepy w takiej formie jest Estrada Rzeszowska. Projekt muralu jest w fazie kreacji. Będzie przedstawiał Nalepę z synem Piotrem, a inspiracją będzie fotografia autorstwa Marka Karewicza z okładki płyty „Blues” Breakoutu. Mural wykona kolektyw rzeszowskich artystów. Malowidło powstanie na ścianie o wymiarach ok. 12 x 17 metrów, co daje blisko 210 m kwadratowych. Budynek jest administrowany przez MZBM - wspólnota mieszkańców budynku przy ulicy Hetmańskiej 43 wyraziła zgodę na powstanie malunku:

– Bardzo nam zależy na tym, by Rzeszów piękniał, a jak przy tym jest okazja by, szczególnie młodym rzeszowianom, przypominać, że z naszego miasta pochodzą znani w świecie artyści to nie można takiej szansy przepuścić – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. – To także wspaniała okazja by poprawić estetykę miasta, ale i przypomnieć mieszkańcom, że to właśnie tu w Rzeszowie rodzili się i dorastali ludzie, z których dziś jesteśmy dumni. Mam nadzieję, że na tym nie koniec, bo poczet wielkich, nie tylko kultury, pochodzących z Rzeszowa jest dość liczny – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Mural przy ul. Hetmańskiej będzie kolejnym malowidłem w Rzeszowie, które upamiętni Tadeusza Nalepę. W 2016 roku portret muzyka ozdobił garaż przy Estradzie Rzeszowskiej. Dzieło stworzył Arkadiusz Andrejkow z okazji festiwalu Breakout Days organizowanym co roku ku pamięci bluesmana. Twarz Tadeusza Nelepy zdobi także jedną ze studzienek na rzeszowskich Bulwarach. Muzyk doczekał się również rzeźby, która stoi na głównym deptaku Rzeszowa – ul. 3 Maja i przedstawia Nalepę trzymającego w ręce gitarę.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Muzeum Dobranocek z szansą na ogólnopolską nagrodę

RZESZÓW. Na Muzeum Dobranocek możemy głosować do 10 października.

Rzeszów

„Nóż komandosa” dla policjanta z Rzeszowa

RZESZÓW. W zawodach, które odbyły się 5 października br. wzięło udział kilkuset mundurowych z różnych formacji z całego kraju oraz z zagranicy.

Rzeszów

Jesienna obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. Miasto opublikowało harmonogram jesiennej obwoźnej zbiórki odpadów niebezpiecznych z gospodarstw domowych organizowanej wspólnie z MPGK-Rzeszów Sp. Z o.o.  

Rzeszów

W 24 godziny stworzą prototyp gry. W październiku kolejna edycja Game Jam Rzeszów

Już za niespełna miesiąc programiści, młodzi twórcy gier, informatycy, graficy i ludzie związani z branżą, będą mieli okazję zmierzyć swoje siły podczas kolejnej edycji Game Jam Rzeszów 2019.

Rzeszów

Kongres 590. Poruszono temat PKA i nowego ośrodka badawczo-rozwojowego

RZESZÓW. Jak zapowiedziano podczas Kongresu 590 linia kolejowa do Jasionki zostanie zmodernizowana do prędkości 120 km/h. 

Rzeszów

Policjanci zatrzymali 8 nietrzeźwych kierowców. Wśród nich 16-latka kierująca motorowerem

RZESZÓW. Wszyscy nietrzeźwi kierowcy odpowiedzą za prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości oraz stracą prawa jazdy. 

Rzeszów

Znamy datę oficjalnego otwarcia Urban Lab Rzeszów

RZESZÓW. Uroczyste otwarcie już 9 października.

Reklama