Rzeszów - Piątek, 23.01.2026
Reklama

Tak ma wyglądać budynek „Biblioteki Nowej” w sercu Rzeszowa [WIZUALIZACJE]

Dodano: 25.11.2025 r. / Redakcja

Wizualizacja obiektu "Biblioteka Nowa" -  STREFA WEJŚCIOWA CZĘŚCI BIBLIOTECZNEJ / Materiały prasowe
Wizualizacja obiektu "Biblioteka Nowa" - STREFA WEJŚCIOWA CZĘŚCI BIBLIOTECZNEJ / Materiały prasowe

RZESZÓW. Schick Architekci z Rudy Śląskiej we współpracy z światowej sławy japońskim studiem Kengo Kuma & Associates zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt „Biblioteki Nowej”. Nowoczesny obiekt ma stać się symbolem Rzeszowa i Podkarpacia.

Międzynarodowy konkurs na „Bibliotekę Nową” rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto trwający 8 miesięcy międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu obiektów kultury pn. „Biblioteka Nowa” w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 27 pracowni z całego świata.

Po zakończeniu pierwszego etapu, sąd konkursowy złożony z architektów reprezentujących kilka oddziałów SARP, przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, podjął decyzję o zakwalifikowaniu 6 prac do finału. Zwyciężyła propozycja japońsko-polskiego zespołu, w skład którego weszły pracownie Kengo Kuma & Associates z Tokio i Schick Architekci z Rudy Śląskiej.

Prezentacja zwycięskiego projektu oraz pozostałych koncepcji połączona z konferencją prasową odbyła się dzisiaj w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zastępca prezydenta Krystyna Stachowska, Lesław Majkut, sekretarz województwa w latach 2013-2025, pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji Dariusz Urbanik, Marszałek Województwa Władysław Ortyl, przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Bożena Janda, a także członkowie sądu konkursowego.

Uzasadnienie wyboru zwycięskiej pracy

W uzasadnieniu przy wyborze projektu pracowni Kengo Kuma & Associates z Tokio i Schick Architekci z Rudy Śląskiej, czytamy:

„Praca została oceniona jako atrakcyjna, najbardziej oryginalna, formalnie innowacyjna i miastotwórcza. Jej sercem jest przestrzeń biblioteki, spiralnie skręcana wokół doświetlonego od góry i przebiegającego przez wszystkie kondygnacje holu.

Dzięki zachowaniu ciągłości spiralnie kształtowanych posadzek widzowie przebywają wspólnie w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni. Na szczególne podkreślenie zasługuje jakość wnętrz, zarówno biblioteki jak i części eventowej.

Decyzje urbanistyczne oceniono wysoko, także nieoczywistą lokalizację dominanty wysokościowej w południowo wschodnim narożniku działki, co powoduje, że biblioteka jest w cichym otoczeniu zieleni: liniowego parku, utworzonego pomiędzy budynkiem marszałkowskim i przebiegającym od południa woonerfem.

Na podkreślenie zasługuje wielopłaszczyznowe rozwiązanie zieleni a także kompleksowe rozwiązania proekologiczne, zwarta i oszczędna bryła, pełna zgodność z wymaganiami programowymi”.

Głos władz miasta i województwa

Reklama

O wadze projektu mówił także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek: - To wielki moment dla naszego miasta, bo jest to projekt i budowa stulecia w naszym mieście, inwestycja na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Bez pana marszałka, taki wielki, ikoniczny zamysł nie byłby możliwy. Pan marszałek doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że w Rzeszowie są ogromne potrzeby, jeśli chodzi o zrobienie kolejnego kroku w obszarze kultury dla rodzącej się właśnie metropolii, że potrzebujemy miastotwórczego, centrotwórczego, wielkiego przedsięwzięcia i to ono będzie naszą wizytówką – mówił prezydent Rzeszowa.

Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał walory architektoniczne zwycięskiej koncepcji Biblioteki Nowej. - Ta inwestycja wnosi w przestrzeń Rzeszowa, w przestrzeń Podkarpacia bardzo ciekawą nowoczesną architekturę – mówił marszałek.

- Dzisiejsze biblioteki są zupełnie inne niż te, które pamiętamy sprzed lat. To nowoczesne, innowacyjne centra wiedzy, kultury i spotkań społecznych. Zwycięska koncepcja pokazuje, że można połączyć funkcjonalność z piękną i odważną architekturą. Dziękuję wszystkim uczestnikom i gratuluję zwycięzcom, którzy zaproponowali odważne, ale też przemyślane rozwiązania. Teraz czeka nas ciężka praca nad tym aby tę inwestycję zrealizować i pozyskać środki zewnętrzne” – dodał Władysław Ortyl.

„Wir Słowa” – kulisy powstania zwycięskiej koncepcji

Nad projektem, który wygrał konkurs, pracowało przez kilka miesięcy prawie 100 osób.

- I nagroda to dla nas niesamowita wiadomość, zwieńczenie wielomiesięcznej pracy. Daliśmy z siebie wszystko. To była to praca całego wielodyscyplinarnego zespołu Zaprosiliśmy do niego jednego z najwybitniejszych japońskich architektów, czyli Kengo Kuma i architektów z Holandii. Nasz projekt nazwaliśmy Wirem Słowa – powiedział architekt Paweł Kobierzewski ze zwycięskiej pracowni.

Swojej radości z podjęcia kolejnego kroku w kierunku budowy Biblioteki Nowej nie kryła Bożena Janda, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. - To dzień szczególny dla mnie i dla całej biblioteki, tym bardziej że przeżywamy w tym roku jubileusz 80-lecia – podkreśliła Bożena Janda. - To jest doskonały moment, żeby ogłosić dobrą nowinę o tym, że jesteśmy już po pewnym etapie przygotowań do budowy Biblioteki Nowej. Ten etap, który jest za nami, trwał prawie 3 lata. Pracowaliśmy z architektami - z państwem Szpytmami nad programem funkcjonalno-użytkowym, gdzie określaliśmy, jak ta biblioteka ma wyglądać, jakie ma mieć strefy, komu ma służyć. Dyrektor WiMBP w Rzeszowie podkreślała również, że zależało jej na tym, aby nowa biblioteka powstała nie na obrzeżach miasta, ale w samym centrum.

Nowoczesny obiekt kultury w sercu Rzeszowa

Biblioteka Nowa będzie zlokalizowana na hektarowej działce pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a gmachem Zespołu Szkół nr 1. Realizacja inwestycji ma być finansowana ze środków zewnętrznych oraz budżetu województwa i miasta. Szacuje się, że budowa obiektów pochłonie około 450 milionów złotych.

Nowa instytucja kultury w stolicy Podkarpacia będzie nie tylko wypożyczalnią książek, ale miejscem, w którym dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy, miejscem integrującym społeczność lokalną. Będzie tętniła życiem przez 7 dni w tygodniu. Tam będzie przestrzeń eventowa, sale muzyczne, sale koncertowe, sale kongresowe, przestrzeń np. na wystawy.

Wystawa pokonkursowa w WiMBP

Pod artykułem możecie zobaczyć wizualizacje zwycięskiego projektu. Natomiast w siedzibie WiMBP przy ulicy Sokoła prezentowana jest wystawa pokonkursowa, na której można zobaczyć wszystkie koncepcje biorące udział w konkursie architektonicznym. Łącznie jest to 5 prac, dwie z nich prezentowane są w czytelni, pozostałe trzy na korytarzu. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających co najmniej przez kilka najbliższych dni.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Konflikt w „szpitalu na górce” przygasa

RZESZÓW. Związki zapewniają, że wprowadzony zostanie okres symbolicznych „100 dni spokoju”.

Rzeszów

Nauka poprzez pasję - rusza V edycja konkursu web.Master Podkarpacki

Młodzież i dzieci z naszego regionu po raz kolejny będą miały okazję do rywalizacji w konkursie dla młodych programistów – web.Master Podkarpacki.

Rzeszów

Rozpoczynają się zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

RZESZÓW. Zapisy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letni 2020 rozpoczynają się 12 lutego.

Rzeszów

Orkan „Sabina” powieje z prędkością 120 km/h. Ostrzeżenie 3. i 2. stopnia na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Orkan, nazwany przez Niemców „Sabina”, powieje na Podkarpaciu z prędkością sięgająca nawet 120 km/h.

Rzeszów

52 studzienki kanalizacji deszczowej do wymiany. Zastąpią je włazy samopoziomujące

RZESZÓW. Ruszył przetarg dotyczący wymiany tradycyjnych studzienek na włazy samopoziomujące. 

Rzeszów

Uchwała krajobrazowa w Rzeszowie jeszcze w tym roku? Urzędnicy miejscy mają taki plan

RZESZÓW. Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa rozpoczęło prace nad wprowadzeniem tzw. uchwały krajobrazowej, ograniczającej chaos reklamowy na terenie miasta. Projekt uchwały ma być przyjęty jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Niebawem rozpocznie się rekrutacja do szkół i przedszkoli miejskich [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. Miasto przygotowało harmonogram postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i szkół podstawowych.

Reklama