Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

Teren zielony na Staromieściu otrzymał nazwę „Ogród kieszonkowy – Klagenfurt”

Dodano: 11.09.2025 r. / Redakcja

Ogród kieszonkowy - Klagenfurt, fot. ViC / RESinet.pl
Ogród kieszonkowy - Klagenfurt, fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Klagenfurt to kolejne miasto partnerskie, którego nazwę nadano jednemu z ogrodów kieszonkowych w Rzeszowie. Okazją do tego było obchodzone w lutym br. 50-lecie partnerstwa między stolicą Podkarpacia, a austriackim miastem.

Podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa w październiku 2022 roku, podjęto decyzję, aby nadawać rzeszowskim ogrodom kieszonkowym nazwy miast partnerskich, w celu ich upamiętnienia. Jak uzasadniano w treści uchwały „realizacja tego zamierzenia wpisuje się w szerszą strategię wzmacniania relacji międzynarodowych oraz promocji współpracy z miastami partnerskimi”. Pierwszym zagranicznym miastem uhonorowanym w ten sposób jest Bielefeld, z którym umowę partnerską podpisano w 1991 r. Jego nazwę otrzymał teren zielony pomiędzy aleją Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i ulicą Kurpiowską, na osiedlu Pobitno.

„Ogród kieszonkowy – Klagenfurt”

W miniony wtorek, podczas sesji nadzwyczajnej, ustanowiono nazwę miasta partnerskiego dla kolejnego terenu zielonego w Rzeszowie. Teren rekreacyjny w rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej na osiedlu Staromieście, będzie nosił imię miasta Klagenfurt.

Reklama

Klagenfurt to austriackie miasto partnerskie Rzeszowa. Umowa o tej współpracy trwa już 50 lat.

Ten zielony teren został oddany mieszkańcom do użytku jesienią ubiegłego roku. Zajmuje powierzchnię ponad 25 arów. Powstały tu m.in. duży plac zabaw, strefa rekreacyjna, łąka kwietna, strefa relaksu. Na całym terenie inwestycji, a w szczególności w południowej jego części, powstały rabaty, na których posadzono specjalnie wyselekcjonowane gatunki ziół. W sumie na placu nasadzono 8 drzew, ponad 190 krzewów oraz kilka tysięcy bylin i cebul.

Inwestycja kosztowała ponad 1,6 mln zł. Większość tej kwoty to dofinansowanie z budżetu państwa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Cyrkuluj Książeczko" - zbiorka książek dla potrzebujących dzieci

RZESZÓW. W poniedziałek, 13 listopada w centrum handlowym Auchan Krasne wystartowała kolejna zbiórka książek dla dzieci przebywających w domach dziecka oraz na oddziałach szpitalnych.

Rzeszów

Zmiany w zasadach zimowego utrzymania dróg w Rzeszowie. Odśnieżaniem zajmie się jedna firma

RZESZÓW. Dzięki temu prace mają przebiegać sprawniej, pługi i piaskarki jadąc ulicami będą od razu odgarniać śnieg także z przystanków autobusowych.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Jasionce. Nie żyje 57-letni pieszy

RZESZÓW. 57-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, został śmiertelnie potrącony przez opla.

Rzeszów

Nowy, egzotyczny kierunek z Jasionki. Od grudnia polecimy na Sri Lankę

RZESZÓW / JASIONKA.Nową ofertę wprowadza biuro podróży Join Up! Podróż zajmie około 11 godzin i 15 minut.

Rzeszów

11. PKO Bieg Niepodległości na zdjęciach

RZESZÓW. 11. PKO Bieg Niepodległości przeszedł już do historii. W zawodach wzięło udział blisko 2000 zawodników. Mamy dla Was fotorelację z tego wydarzenia.

Rzeszów

Łącznik ulic na osiedlu im. Franciszka Kotuli gotowy

RZESZÓW. Już w listopadzie kierowcy będą mogli korzystać z nowej drogi łączącej ulice Bł. Karoliny z Dynowską i Czudecką. Łącznik jest gotowy i do jego otwarcia brakuje tylko zakończenia odbiorów.

Rzeszów

Zaawansowane prace przy budowie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością

RZESZOW. Inwestycja zakończy się jesienią. Jej koszt to ponad 7,3 mln zł.

Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [Nowe wizualizacje obiektu]

RZESZÓW. - Mamy dziś historyczny dzień. Możemy mieszkańcom przekazać, że wybraliśmy wykonawcę, który wybuduje w Rzeszowie nowy stadion. - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Reklama