Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Trwa rewitalizacja parku na Słocinie w ramach projektu „Parki miejskie mają znaczenie” [ZDJĘCIA]

Dodano: 03.02.2025 r. / Redakcja

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. W parku im. W. Szafera, prowadzone są prace rewitalizacyjne w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska pn. „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską…”. Na ten cel ratusz otrzymał 2,5 mln zł unijnej dotacji.

Odnową parku na osiedlu Słocina zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Arko z Dzikowca. Prace rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku i potrwają do czerwca br.

W ramach inwestycji uruchomiona zostanie fontanna na stawie, powstaną mostki na wyspach, nowe alejki, oświetlenie. Zamontowane zostaną elementy małej architektury w tym: placu zabaw i panele edukacyjne. Zadanie obejmuje również wykonanie nowych trawników oraz nasadzeń 30 drzew: jesionów i kasztanów, grabów, topoli i innych oraz ok. 300 krzewów i ok. 3500 bylin tj.: bzy, kielichowce, kaliny, azalie, hortensje i inne.

Zanim rozpoczęły się prace rewitalizacyjne, miasto wydało 100 tys. zł na inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

- Dbamy o przyrodę i realizujemy wiele projektów jej poświęconych. Ten jest jednym z najbardziej wartościowych. Choć zielenią zarządzamy nieźle, to w przypadku tego projektu mamy nowe wyzwania – zagospodarowanie parku dworskiego i nadanie mu charakteru miejskiego - miejsca, w którym wszyscy mieszkańcy będą mogli wypoczywać - podkreślał Krzysztof Stańko, Zastępca Prezydenta Rzeszowa podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek (31 stycznia) w Ratuszu. – W tym programie jest kilka komponentów. Pierwszy: doświadczenie, w jaki sposób powinniśmy przeprowadzać takie zielone działania w przyszłości, po wtóre rewitalizacja samego parku, który chcemy przywrócić funkcji społecznej. Trzeci komponent, najważniejszy dla miasta, to element edukacyjny. Chcemy młodym pokoleniom pokazywać i historię, i dbałość o zieleń.

Projekt „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie” jest działaniem zespołowym. – U nas zaangażowane są do niego różne wydziały urzędu miasta, jednostki organizacyjne, u naszego partnera – w mieście Iwano-Frankiwsk jest podobnie. Jako Zarząd Zieleni Miejskiej zajmujemy się częścią infrastrukturalną, czyli projektem samej rewitalizacji parku na os. Słocina, jak i jego wykonaniem. Umowy już są podpisane i prace trwają - powiedziała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. - Pierwszym elementem projektu było studium historyczne, które było tak dobrze przygotowane, że koncepcja i projekt złożony do wojewódzkiego konserwatora zabytków uzyskał od razu akceptację. Dzięki temu mogliśmy ten park tak pięknie zaprojektować i uzyskać w wymaganym terminie, a te były bardzo krótkie, pozwolenie na budowę

Co się będzie działo po stronie ukraińskiej?

Reklama

W Iwano-Frankiwsku zostanie wykonana inwentaryzacja i oznakowania drzew,na podstawie której powstanie elektroniczna baza danych z istniejącą zielenią w trzech parkach miejskich. Zbudowany będzie duży tematyczny kompleks zabaw dla dzieci w różnym wieku. Zainstalowane zostaną tam m.in. karmniki dla ptaków, domki dla owadów i dla jeży. Dla seniorów zostanie stworzona strefa do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Będzie wykonana modernizacja wybiegu dla psów oraz modernizacja boiska sportowego.

- Natomiast po obu stronach granicy w ramach projektu zostaną zorganizowane Międzynarodowe Fora Zieleni, których celem będzie wymiana doświadczeń oraz szereg spotkań studyjnych. Ich uczestnicy zapoznają się z rozwiązaniami opartymi na zasobach przyrody w miastach partnerskich – poinformowała Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

Dodatkowo zorganizowane będą wizyty rozpoznawcze na obszarze programu w Polsce i w Ukrainie. Przewidziano także warsztaty z zarządzania zielenią miejską, by informować społeczeństwo o konieczności aktywnego zaangażowania w ochronę bioróżnorodności, popularyzować aktywności na świeżym powietrzu oraz podnosić świadomość ekologiczną. - Są również zaplanowane zajęcia dla dzieci z rzeszowskich przedszkoli i szkół, na których poruszona zostanie tematyka ochrony przyrody w mieście – uzupełniła dyrektor Wojnowska.

Efektem działań będzie opracowanie wspólnego rozwiązania - Planu strategicznego zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie.

Projekt pn. "Parki miejskie mają znaczenie - nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie" uzyskał dofinansowanie z programu Interreg NEXT Polska Ukraina 2021-2027. Liderem projektu jest Departament Polityki Inwestycyjnej, Projektów, Stosunków Międzynarodowych, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Iwano-Frankiwsk, a partnerem Gmina Miasto Rzeszów. Wartość prac przewidzianych w projekcie to 1 168 843,06 euro, dofinansowanie wynosi 90 proc., czyli 1 051 958,74 euro. Wartość przypadająca na Gminę Miasto Rzeszów to 600 801,74 euro, a dofinansowanie - 540 721,56 euro.

Zobacz fotorelację z rewitalizacji parku na osiedlu Słocina

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mieszkańców Rzeszowa. Miasto na dwa dni stanie się centrum profilaktyki

RZESZÓW. Dwa dni, kilkanaście stoisk i kilkadziesiąt bezpłatnych badań — bez kolejek, bez zapisów i bez skierowań. W piątek i sobotę, 12 i 13 czerwca, Rzeszów zamieni się w wielkie miejskie centrum...

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa ul. Robotniczej. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Rozpoczęły się roboty budowlane w ramach rozbudowy drogi powiatowej – ul. Robotniczej. Inwestycja warta ponad 5,1 mln zł obejmie m.in. budowę niemal kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych.

Rzeszów

Przy ul. Skrajnej powstanie chodnik i nowy parking

RZESZÓW. Na początku czerwca wykonawcy – firmie EUROVIA POLSKA S.A. – przekazano plac budowy pod inwestycję przy ul. Skrajnej. Powstanie tam ponad 320-metrowy chodnik, parking na 16 aut oraz nowa infrastruktura towarzysząca....

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z regionalnymi produktami. W sobotę kolejny Podkarpacki Bazarek

RZESZÓW. W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie ponownie zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i produktów prosto od lokalnych wytwórców. To kolejna w...

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Reklama