Reklama

Aktualności / Rzeszów

UNICEF wesprze Rzeszów w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Dodano: 29.06.2022 r.

UNICEF wesprze Rzeszów w pomocy uchodźcom z Ukrainy - Aktualności Rzeszów

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Prezydent Konrad Fijołek oraz Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF podpisali umowę o współpracy dotyczącej wsparcia miasta w pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Od początku wojny w Ukrainie Rzeszów odgrywa szczególną rolę w kwestii pomocy uchodźcom. Szacuje się, że w szczytowym momencie w mieście przebywało nawet 100 tysięcy osób uciekających przed wojną. Jeszcze wiosną pomoc skupiała się przede wszystkim na zapewnieniu krótkotrwałej opieki, noclegu i wyżywienia przed dalszą podróżą. Wielu Ukraińców pozostało jednak w Rzeszowie i teraz rolą miasta jest przede wszystkim zapewnienie im jak najlepszych warunków do życia oraz integracja z lokalną społecznością. W tym celu Rzeszów nawiązuje współpracę z kolejnymi organizacjami, które chcą nas w tym wspomóc. Dzisiaj prezydent Konrad Fijołek parafował porozumienie z UNICEF. Dzięki współpracy miasto otrzyma wsparcie finansowe na pomoc dzieciom oraz ich rodzinom, w tym uchodźcom z Ukrainy. W ostatnich tygodniach z przedstawicielami UNICEF omawiane były obszary działania oraz konkretne plany pomocy na rzecz najmłodszych rzeszowian. Wsparcie skierowane będzie w szczególności do dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Rzeszowie w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju.

- Sytuacja uchodźców stale się zmienia. Część osób wróciła na Ukrainę, inni wciąż chronią się u nas. Jest także spora grupa, która pozostawiła tutaj dzieci, aby były bezpieczne, ale pozostawały jednocześnie stosunkowo blisko domu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie decydują się te osoby, naszym obowiązkiem jest im pomóc. Musimy budować mechanizmy i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że będą się tutaj czuli dobrze i bezpiecznie. Pomoże nam w tym współpraca z UNICEF, który wie, jak to robić. Na mocy podpisanej dzisiaj umowy dostaniemy pieniądze na działania, które pozwolą zapewnić dzieciom trochę wytchnienia, zorganizować półkolonie, wydarzenia kulturalne, warsztaty i animacje. Chcemy pomóc w integracji naszych gości z mieszkańcami miasta, aby od września dzieci poszły bez obaw do szkół. Będą potrzebni dodatkowi opiekunowie, a także więcej środków na ochronę zdrowia , czy dostęp do szczepień – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.REKLAMA

W trakcie spotkań poprzedzających podpisanie umowy określono priorytetowe obszary wymagające wsparcia. Mają to być przede wszystkim działania na rzecz ochrony dzieci, edukacji i ochrony zdrowia. Wsparcie finansowe dla miasta wyniesie około 10 mln zł.

Rashed Mustafa Sarwar, Starszy Koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce podkreśla, że postawa mieszkańców Rzeszowa oraz jego władz pozostaną na długo w jego pamięci.

- Jestem bardzo szczęśliwy, ze Rzeszów staje się naszym kolejnym partnerem. Pragnę podkreślić, że każde dziecko, które znajdzie się w Polsce, zostanie zaopiekowanie, znajdzie wsparcie ze strony naszej organizacji jak i ze strony miasta. Jestem bardzo zadowolony ze wspólnego języka, który znaleźliśmy z prezydentem. To będzie postawa do długotrwałej współpracy. Rzeszów powoli staje się elementem siatki polskich miast gdzie UNICEF udziela pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie musimy tworzyć nowych rozwiązań i ścieżek, jesteśmy w ponad 190 krajach, jako duża organizacja wiemy, co mamy robić wspólnie z prezydentem Rzeszowa i jego zespołem – mówi Rashed Mustafa Sarwar.

 
Reklama

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie - Aktualności Rzeszów

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Krew dla osób potrzebujących będzie można oddać w najbliższą sobotę 6 sierpnia 2022 r....

Rajd Rzeszowski. W piątek zamknięte ulice w centrum Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Rajd Rzeszowski. W piątek zamknięte ulice w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami....

Kto zaprojektuje parking przy ul. Krzyżanowskiego? Ruszył przetarg - Aktualności Rzeszów

Kto zaprojektuje parking przy ul. Krzyżanowskiego? Ruszył przetarg

RZESZÓW. Ma powstać tam 39 miejsc parkingowych. Przetarg potrwa do końća sierpnia....

Sinice na rzeszowskiej Żwirowni. Wprowadzono zakaz kąpieli - Aktualności Rzeszów

Sinice na rzeszowskiej Żwirowni. Wprowadzono zakaz kąpieli

RZESZÓW. Kąpielisko pozostaje zamknięte do odwołania....

[FOTO] Przebudowa układu dróg w śródmieściu Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

[FOTO] Przebudowa układu dróg w śródmieściu Rzeszowa

RZESZÓW. Trwa budowa ronda w rejonie siedziby rzeszowskiego oddziału ZUS. Jest to jeden z ostatnich etapów większej inwestycji...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w RzeszowieDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: