Reklama

Aktualności Rzeszów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł

Dodano: 06.06.2019

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski nie rezygnuje z budowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Wzorem dla placówki miałyby być podobne ośrodki stworzone w Szwecji i Australii. Budynek miałby powstać na terenie gminy Świlcza i kosztować będzie ok. 900 mln zł.

Temat Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pojawił się już wcześniej. W pierwotnej koncepcji Uniwersytet Rzeszowski miał dostać budynek należący do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina.

21 grudnia 2017 roku Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego podjął decyzję, że nie przejmie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Zbyt duże długi szpitala i ogólny stan techniczny budynku – oto powody odrzucenia propozycji Marszałka Województwa Podkarpackiego. Również wtedy władze UR informowały, że chcą zbudować nowy szpital uniwersytecki. Dzisiaj o ww. inwestycji wiemy nieco więcej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Józefa Cebulskiego, prof. UR – Prorektora ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytecki Szpital Kliniczny wraz z Instytutem Medycyny Spersonalizowanej miałby powstać na terenie gminy Świlcza, pomiędzy autostradą a „starą 4” w okolicy zjazdu na Mrowlę.

Całkowita kwota inwestycji może wynieść ok. 900 mln zł. Póki co nie wiadomo czy w grę wchodzą jakiekolwiek środki zewnętrzne, jednak jak informuje prorektor: „mamy nadzieję, że wsparcia udzieli nam rząd, a cała inwestycja zostanie potraktowana jako projekt rządowy wpisujący się w potrzeby naszego regionu”.

Co ciekawe projekt budowy wpisany jest jako element planów rozwojowych uczelni na lata 2019-2026. Prace miałyby się rozpocząć po uzyskaniu środków. Dotychczas UR nie podaje żadnych szczegółowych dat: „Trudno w tej chwili określić konkretny termin, ale jestem przekonany, że ważność projektu dla Podkarpacia skróci czas oczekiwania na decyzję strony rządowej do minimum” – tłumaczy prof. UR Józef Cebulski.REKLAMA

„Szpital będzie po pierwsze działał, jak każdy inny szpital. Nie zmienia to faktu, że jako Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie miejscem prowadzenia zaawansowanych badań, głównie z obszaru onkologii, zajęć dydaktycznych (praktycznych) nie tylko dla kierunku lekarskiego, ale całego Wydziału Medycznego” – dodaje prorektor.

Na pytanie czy w przypadku inwestycji Uniwersytet Rzeszowski jest gotowy finansowo na prowadzenie takiej instytucji słyszymy następującą odpowiedź: „Trochę za wcześnie na tak odległe deklaracje, ale ponieważ mamy bogate doświadczenia w realizacji projektów unijnych dotyczących kosztochłonnych obiektów, a sam projekt jest gruntownie przemyślany w długiej perspektywie czasowej nie mamy obaw co do finansowania działalności szpitala”.

Co zatem zyskałby UR na inwestycji? Przede wszystkim nowoczesną i profesjonalną bazę dydaktyczną, której aktualnie brakuje dla Wydziału Medycznego. Jeżeli plany względem standardów zostałyby zrealizowane to mielibyśmy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym do czynienia z najwyższymi standardami ośrodka badawczego.

Poza tym nowy szpital to kolejne miejsca dla potrzebujących pacjentów i odciążenie instytucji już istniejących. Dodatkowo powstałyby nowe miejsca pracy, a studenci mieliby niepowtarzalną okazję do połączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Tadeusz Ferenc zarzuca TVP Rzeszów „wybiórcze relacjonowanie ważnych wydarzeń” - Aktualności Rzeszów

Tadeusz Ferenc zarzuca TVP Rzeszów „wybiórcze relacjonowanie ważnych wydarzeń”

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa ponownie napomina TVP Rzeszów.  ...

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej - Aktualności Rzeszów

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej

RZESZÓW. 20 września pojawiła się informacja o firmie z Nowego Sącza, która za kwotę  681 tys. zł zajmie się tym zadaniem...

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020 - Aktualności Rzeszów

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020

RZESZÓW. Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem, kiedy mieszkańcy Rzeszowa mogą głosować na projekty. ...

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie

RZESZÓW. Manifestacja w Rzeszowie rozpoczęła się o godz. 12.00. ...

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli - Aktualności Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli

RZESZÓW. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem