Rzeszów - Piątek, 17.07.2026
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski otwiera Laboratorium Sztucznej Inteligencji

Dodano: 11.04.2026 r. / Redakcja

Uniwersytet Rzeszowski, fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Uniwersytet Rzeszowski, fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 15 kwietnia 2026 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się uroczyste otwarcie Laboratorium Sztucznej Inteligencji AILAB@UR. Będzie to nowoczesny ośrodek badawczo-wdrożeniowy, który ma znacząco przyczynić się do rozwoju technologii AI w regionie i w Polsce. Planowane są działania komercyjne zarówno dla przedsiębiorców jak i naukowców.

AILAB@UR to przestrzeń, w której nauka spotyka się z biznesem. Laboratorium umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji – w tym dedykowanych agentów AI oraz rozwiązań opartych na dużych modelach językowych – z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa danych, bez konieczności korzystania z zewnętrznych chmur obliczeniowych. – informuje biuro prasowe uczelni. Infrastruktura obliczeniowa nowego laboratorium to m.in. zaawansowane systemu GPU i serwery wysokiej wydajności.

Jak przekazało biuro prasowe UR, „otwarcie laboratorium wpisuje się w szerszą strategię rozwoju kompetencji AI na Uniwersytecie Rzeszowskim”. Uczelnia zamierza poszerzyć swoją ofertę o nowe kierunki, na których kształceni będą eksperci w zakresie sztucznej inteligencji.

Reklama

- AILAB@UR będzie stanowić zaplecze badawcze dla tych inicjatyw, oferując studentom dostęp do realnych projektów i infrastruktury na światowym poziomie – podkreśla biuro.

Otwarcie laboratorium, które zaplanowano na 15 kwietnia 2026 r. rozpocznie się od powitalnej kawy, po której zaplanowano oficjalne wystąpienia władz uczelni oraz prezentację możliwości i oferty nowego laboratorium. W programie znalazł się także pokaz technologii AI oraz sesja z udziałem przedstawicieli biznesu i instytucji publicznych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

30. Finał WOŚP w Rzeszowie: Koncerty, premiera hymnu i szereg atrakcji

RZESZÓW. W Rzeszowie zaplanowano szereg atrakcji, w tym koncerty, warsztaty oraz pokazy.

Rzeszów

Na Bulwarach powstanie ponad kilometrowa pętla dla biegaczy

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na realizację nowego odcinka ścieżki biegowej na Bulwarach. Zostanie on połączony z już istniejącą ścieżką tworząc pętlę o długości ponad kilometra.

Rzeszów

Zmiany w pracy Urzędu Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Od poniedziałku 24 stycznia do końca lutego br. Urząd Miasta Rzeszowa i jednostki organizacyjne miasta częściowo będą pracować zdalnie.

Rzeszów

Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej już otwarty

RZESZÓW. Ośrodek powstał dla osób z otępieniami, w tym z chorobą Alzheimera.

Rzeszów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500+. Dyżur ekspertów ZUS w Rzeszowie

RZESZÓW. W poniedziałek (24.01) pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS, będą pełnili dyżur ekspercki poświęcony Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu oraz Świadczeniu Wychowawczemu 500+.

Rzeszów

Budowa hali sportowej przy ILO w Rzeszowie. Potrzebne dodatkowe pieniądze

RZESZÓW. O przyznaniu dodatkowych środków z budżetu na budowę hali, zdecydują radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

​RZESZÓW. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Myśliwskiej. Nie żyje rowerzysta

RZESZÓW. 52-letni mieszkaniec Rzeszowa najprawdopodobniej przewrócił się na jezdnię i w wyniku obrażeń zmarł.

Reklama