Rzeszów - Sobota, 11.04.2026
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski otwiera Laboratorium Sztucznej Inteligencji

Dodano: 11.04.2026 r. / Redakcja

Uniwersytet Rzeszowski, fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Uniwersytet Rzeszowski, fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 15 kwietnia 2026 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się uroczyste otwarcie Laboratorium Sztucznej Inteligencji AILAB@UR. Będzie to nowoczesny ośrodek badawczo-wdrożeniowy, który ma znacząco przyczynić się do rozwoju technologii AI w regionie i w Polsce. Planowane są działania komercyjne zarówno dla przedsiębiorców jak i naukowców.

AILAB@UR to przestrzeń, w której nauka spotyka się z biznesem. Laboratorium umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji – w tym dedykowanych agentów AI oraz rozwiązań opartych na dużych modelach językowych – z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa danych, bez konieczności korzystania z zewnętrznych chmur obliczeniowych. – informuje biuro prasowe uczelni. Infrastruktura obliczeniowa nowego laboratorium to m.in. zaawansowane systemu GPU i serwery wysokiej wydajności.

Jak przekazało biuro prasowe UR, „otwarcie laboratorium wpisuje się w szerszą strategię rozwoju kompetencji AI na Uniwersytecie Rzeszowskim”. Uczelnia zamierza poszerzyć swoją ofertę o nowe kierunki, na których kształceni będą eksperci w zakresie sztucznej inteligencji.

Reklama

- AILAB@UR będzie stanowić zaplecze badawcze dla tych inicjatyw, oferując studentom dostęp do realnych projektów i infrastruktury na światowym poziomie – podkreśla biuro.

Otwarcie laboratorium, które zaplanowano na 15 kwietnia 2026 r. rozpocznie się od powitalnej kawy, po której zaplanowano oficjalne wystąpienia władz uczelni oraz prezentację możliwości i oferty nowego laboratorium. W programie znalazł się także pokaz technologii AI oraz sesja z udziałem przedstawicieli biznesu i instytucji publicznych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pierwszy rzeszowianin, który urodził się w 2019 roku, przyszedł na świat o godz. 3.06

RZESZÓW. Adaś przyszedł na świat o godzinie 3:06 w szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. 

Rzeszów

W Parku zdrowia na os. Kmity powstanie droga rowerowa oraz plac postojowy

RZESZÓW. Na inwestycje w budżecie miasta na 2019 rok zarezerwowano na ten cel 467 tys. zł.

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama