Rzeszów - Wtorek, 01.07.2025
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski przejmie pieczę nad rezerwatem przyrody na Lisiej Górze

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski zajmie się m.in. rewaloryzacją rezerwatu przyrody „Lisia Góra”. Projekt będzie realizowany we współpracy z Gminą Miasto Rzeszów.

Zgodnie z podpisanym 3 stycznia 2019 r. porozumieniem pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów i Uniwersytetem Rzeszowskim obie strony zobowiązały się do podejmowania wspólnych działań na rzecz „przyrodniczej i krajobrazowej rewaloryzacji i ochrony obszaru rezerwatu przyrody ‘Lisia Góra’”.

Szczegółowe obszary badań i ochrony związane będą z biologiczno-kulturowym znaczeniem starodrzewu dębowego oraz zagrożeniami ze strony gatunków obcych i inwazyjnych oraz szkodliwych, kolidujących z celami ochrony.
Reklama
W celu zapewnienia właściwej ochrony rezerwatu Uniwersytet Rzeszowski obejmuje nad rezerwatem przyrody „Lisia Góra” patronat naukowy. W jego ramach prowadzona będzie bieżąca współpraca naukowo-ekspercka z Gminą.

Dodatkowym elementem współpracy będzie prowadzenie działań edukacyjnych i badań mających na celu m.in. optymalizację działań ochronnych, aktualizację wiedzy przyrodniczej, monitorowanie percepcji społecznej rezerwatu, prowadzenie zajęć dydaktycznych i edukacyjnych adresowanych do mieszkańców Rzeszowa oraz organizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ochroną i rewaloryzacją krajobrazów historycznych i kulturowo-przyrodniczych.
 
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trzeci peron i przejście podziemne na stacji Rzeszów Główny już prawie gotowe

RZESZÓW. Modernizacja stacji Rzeszów Główny zbliża się powoli ku końcowi. Jeszcze w tym miesiącu będzie można skorzystać z trzeciego peronu oraz podziemnego przejścia. Na jesieni zostaną uruchomione windy i schody ruchome.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Dziś utrudnienia w ruchu w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Trwa 29. Rajd Rzeszowski. Dziś wieczorem (7.08) zawodnicy ścigać się będą w centrum Rzeszowa. Kilka ulic zostanie zamkniętych.

Rzeszów

Pszczoły zamieszkały w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało 5 rodzin pszczelich – to nawet pół miliona pszczół. 

Rzeszów

Arkadiusz Andrejkow stworzył mural na budynku OKL Prz w Jasionce

JASIONKA. Mural ma przypominać o lokalnych lotniczych tradycjach, popularyzować lotnictwo i inspirować przyszłych adeptów pilotażu do studiowania.

Rzeszów

W sobotę zbiórka krwi dla potrzebujących

RZESZÓW. W centrum handlowym Plaza obędzie się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa.

Rzeszów

Nowy żłobek powstanie na os. Wilkowyja

RZESZÓW. Radni zabezpieczyli pierwsze środki na budowę nowego żłobka na osiedlu Wilkowyja. Ma powstać do 2022 roku.

Rzeszów

Kierowco! Remont ul. Lisa-Kuli rozpoczęty [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Utrudnień należy się spodziewać do końca sierpnia. Remontowana droga będzie miała całkowicie nową nawierzchnię.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

RZESZÓW. „Niewiasto Eucharystii ucz świętowania” – to hasło tegorocznej pielgrzymki z Rzeszowa do Częstochowy, która ze względu na pandemię odbywa się w zmienionej formie.

Reklama