Rzeszów - Czwartek, 22.05.2025
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski rozpocznie testy na zwierzętach. Centrum badań powstanie w ciągu 2 lat

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski na przestrzeni dwóch najbliższych lat stworzy budynek, w którym odbywać się będą testy na zwierzętach, m.in. na świniach, myszach, szczurach i królikach. Badaniami zajmie się wydział biotechnologii.

Uniwersytet Rzeszowski podpisał 21 grudnia 2018 r. z Zarządem Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Interdyscyplinarne Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych”.

Projekt – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – będzie realizowany w konsorcjum naukowym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od marca 2019 r. do kwietnia 2020 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu jest budowa obiektu Centralnej Podkarpackiej Zwierzętarni Doświadczalnej, jak też zakup specjalistycznej aparatury badawczej. Docelowo obiekt Centralnej Podkarpackiej Zwierzętarni Doświadczalnej powstanie w pobliżu Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych w Weryni. Szacowany czas w jaki powstanie to okres dwóch lat. Wysokość wsparcia dla Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach wyżej wymienionego przedsięwzięcia  wynosi 12 022 338,51 zł, natomiast całkowita wartość projektu to 17 079 827,01 zł.
Reklama
„Będą tam przeprowadzane badania podstawowe, stosowane, przedkliniczne i kliniczne. Badania będą prowadzone na świniach. W marginalnym zakresie na myszach, szczurach i królikach” – informuje Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowiego.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia będzie możliwe prowadzenie badań biomedycznych na poziomie od badań molekularnych, biofizycznych do testów in vitro oraz in vivo(testy na żywym organizmie). Nowoczesna infrastruktura badawcza pozwoli również nawiązać i rozwijać współpracę z przedsiębiorstwami z branży biomedycznej, biotechnologicznej i farmaceutycznej.

„Celem jest stworzenie procedur terapeutycznych, które później będą stosowane w stosunku do ludzi. Badania będą związane z biotechnologią molekularną” – dodaje Ulita.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Szkoła i przedszkole na os. Staromieście będą rozbudowane

RZESZÓW. W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na wybór firmy, która wybuduje halę sportową przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Skrajnej w Rzeszowie.

Rzeszów

Zmiana lokalizacji punktu nadawania numerów PESEL dla uchodźców

RZESZÓW. Od 1 lipca, czyli od najbliższego piątku, punkt nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy będzie działał w budynku Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1.

Rzeszów

Latem rozpocznie się drugi etap budowy parku przy ul. Bł. Karoliny

RZESZÓW. W tym roku w parku zostaną stworzenie nowe strefy rekreacji i zieleni.

Rzeszów

W niedzielę Piknik Charytatywny z okazji Dnia Dziecka

RZESZÓW. Wydarzenie organizuje Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. W programie atrakcje dla całych rodzin.

Rzeszów

W piątek nieczynne przystanki dla linii nr 44 i 58 w Tyczynie

W związku z remontem nawierzchni ulic w Tyczynie, nieczynne będą przystanki dla linii nr 44 i 58.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowe centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

Rzeszów

Czernihów kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Czernihów został 16 miastem partnerskim Rzeszowa, piątym w Ukrainie. W poniedziałek podpisano umowę partnerską.

Rzeszów

Od wtorku ul. Grottgera otwarta dla ruchu

RZESZÓW. Od wtorku (21 czerwca) kierowcy znów będą mogli korzystać z ul. Grottgera. Przy ulicy wyznaczane będą miejsca postojowe kiss&ride.

Reklama