Rzeszów - Czwartek, 02.10.2025
Reklama

Uroczyste otwarcie „Ogrodu kieszonkowego Klagenfurt” na osiedlu Staromieście

Dodano: 29.09.2025 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Władze miasta upamiętniły 50-lecie partnerstwa Rzeszowa i austriackiego miasta Klagenfurt, nadając jego nazwę terenowi rekreacyjnemu na Staromieściu.

Od 25 września 2025 roku teren zielony na osiedlu Satromieście nosi nazwę Ogród kieszonkowy Klagenfurt” na cześć miasta partnerskiego, z którym Rzeszów ma przyjazne relacje już od półwiecza. Park znajduje się pomiędzy ulicami Staromiejską oraz Lubicz, niedaleko mieści się również filia Rzeszowskiego Domu Kultury. Jego powierzchnia wynosi 25 arów. Znajduje się w nim duży plac zabaw, strefa rekreacji, łąka kwietna oraz strefa relaksu. Są także parklety, ławki, leżaki oraz mnóstwo roślin.

Nadanie nowej nazwy terenowi rekeracyjnemu na osiedlu Staromieście miało na celu uczczenie okrągłej rocznicy 50-lecia partnerstwa między Rzeszowem a austriackim Klagenfurtem.

Reklama

- To dla nas bardzo ważny moment, że możemy w 50. rocznicę partnerstwa, nazwać to piękne miejsce imieniem naszego najstarszego miasta partnerskiego - Klagenfurtu. Ten zakątek na pięknym osiedlu Staromieście łączy historię z nowoczesnością. Tu mamy dawną okazałą zieleń, ale też nowoczesne, przyjazne dzieciom urządzenia placu zabaw – podkreślił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek na Staromieściu.

. – Patrzę z dumą na to, co udało się osiągnąć. Partnerstwo jest czymś więcej niż tylko formalną umową. Jest żywym przykładem zaufania, jakie mamy dla siebie, wzajemnego szacunku i siły dialogu międzykulturowego. A 50-lecie to nie tylko rocznica, to początek nowego etapu i nowych projektów – stwierdził Max Habenicht - oficjalny przedstawiciel miasta partnerskiego Klagenfurt, Radny Miejski. Jak dodał, w lipcu tego roku w Klagenfurcie został otwarty Rzeszów – Park. – I te dwa miejsca tam i tu są teraz jak dwa zielone mosty, które łączą nasze miasta.

W Rzeszowie istnieje jeszcze jeden park kieszonkowy, którego nazwa pochodzi od zaprzyjaźnionego miasta - jest nim Park Bielefeld znajdujący się na osiedlu Pobitno.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Budowa torów do lotniska w Jasionce ruszy w przyszłym roku

RZESZÓW. „Będziemy stopniowo uruchamiać PKA, tam gdzie jest to możliwe” – dodaje Ewa Draus.

Rzeszów

6 października odbędzie się 7. PKO Maraton Rzeszowski. Utrudnienia jak w roku ubiegłym

RZESZÓW. Uczestnicy tegorocznej imprezy wezmą udział w akcji „Biegnę dla…”, aby pomóc 16-letniemu Mateuszowi.

Rzeszów

Bezpłatne badania i porady lekarskie na Rynku. W niedzielę Światowy Dzień Serca [PROGRAM]

Już w najbliższą niedzielę, Rzeszów dołączy do tysięcy miasta na całym świecie celebrując Światowy Dzień Serca. 

Rzeszów

Przy ul. Bałtyckiej powstanie nowe osiedle

RZESZÓW. Na osiedlu „Przyszłość” zostanie stworzony kompleks 8 budynków mieszkalno-usługowych o zróżnicowanej ilości kondygnacji od 5 do 15. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na październik br.

Rzeszów

Projekt PiS odnośnie placu targowego odchodzi w niebyt

RZESZÓW. Wniosek o usunięcie punktu wystosował Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa.

Rzeszów

Ośmiu kierowców komunikacji miejskiej nie stawiło się do pracy. Ucierpieli pasażerowie linii 0A i 19

RZESZÓW. Z powodu niespodziewanej nieobecności kierowców w pracy nie wykonano siedmiu kursów.

Rzeszów

Krystyna Wróblewska chce wprowadzenia darmowej komunikacji w godzinach szczytu

RZESZÓW. Konferencja prasowa w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Hetmańskiej 9 odbyła się w związku z wczorajszymi obchodami dnia bez samochodu

Reklama